Pilsko - stan inwestycji, warunki narciarskie | 2015.01.23 |
 | Pilsko - stan inwestycji, warunki narciarskie |
|
Kiedy latem, stosunkowo długo przed sezonem zimowym, rozpoczęto w Korbielowie budowę nowej kolei krzesełkowej, poprowadzonej śladem dawnego orczyka na Buczynkę, wielu narciarzy miało nadzieję, że będzie można z niej korzystać od początku zimy. Tymczasem kończy się styczeń, a inwestycja nadal nie jest ukończona. Postanowiliśmy wybrać się w teren, by na własne oczy przekonać, jak wyglądają postępy prac, a przy okazji sprawdzić warunki na stokach, przed nadchodzącym weekendem.
Warto przeczytać: Zobacz także: Ponieważ ośrodek na Pilsku pracuje obecnie jedynie "na pół gwizdka", żeby zobaczyć zarówno budowę nowej kolei, jak i otwarte trasy, trzeba trochę pokręcić się między "Jontkiem". Buczynką, Halą Miziową, Szczawinami i Kamienną. Dlatego wybraliśmy skitury, dzięki którym w miarę sprawnie mogliśmy "zaliczyć" wszystkie kluczowe punkty wycieczki. A przy okazji rozpoczęliśmy testowanie sprzętu skiturowego Fischera, o którym zresztą niedługo będziecie mogli więcej przeczytać na skionline.pl
Pierwsze wrażenie, zaraz po przyjeździe do Korbielowa jest dość smutne - śniegu jest naprawdę bardzo mało. Jedyne większe białe powierzchnie, to sztucznie naśnieżone trasy wzdłuż kolei na Solisko i krzesła Baba. Dodatkowo rzuca się w oczy nie dokończona jeszcze budowa dolnej stacji kolei przy ośrodku wypoczynkowym "Jontek" i błotniste drogi dojazdowe do niej prowadzące. Warunki na trasach wzdłuż wspomnianych kolei są średnie - cienka warstwa sztucznego śniegu, który zdążył już nabrać sporo wody, zalega na twardym podłożu, widoczne są lokalne przetarcia, ale zlodzenie nie występuje. Nieco lepiej prezentuje się stan tras jedynie z samego rana.
Licząc na większą ilość śniegu w górnych partiach ośrodka ruszyliśmy wzdłuż budowanej kolei do góry. Jednak powyżej Soliska, zmuszeni byliśmy przejść około 200 metrów z nartami na ramieniu - śniegu bo prostu brak. Dopiero powyżej bufetu poniżej Buczynki na stokach zalega cienka, ale w miarę jednolita pokrywa śniegowa. Miejscami trafialiśmy na zalodzone drogi stokowe - foki zadały jednak egzamin znakomicie, dając cały czas dobre oparcie. Górna stacja kolei na Buczynce jest także jeszcze nie dokończona - brakuje części osłon terminalu oraz wykończenia. Obecnie budowa jest w fazie zawieszania liny. Od pracujących przy budowie Słowaków (kolej stawia Tatralift z Kieżmarku) dowiedzieliśmy się, że kolej może zostać uruchomiona nie szybciej niż za około miesiąc, ale dokładnego terminu nikt nie potrafi jeszcze podać.
Z Buczynki ruszyliśmy we mgle na Halę Miziową. Im wyżej tym śniegu coraz więcej, ale nawet tutaj jest go naprawdę niewiele - nie warto nawet próbować zjazdu z Miziowej na Buczynkę - szkoda nart! W schronisku i na trasach narciarzy niewielu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ferie w części Polski trwają już od tygodnia. W tej części ośrodka pracuje wyciąg VII pod Pilsko, a także orczyki z Hali Szczawiny na Miziową. Warunki powyżej schroniska są względnie najlepsze, natomiast na zjeździe w kierunku Szczawin - dobre, miejscami dostateczne. Tuż poniżej Hali Mizowej stok jest twardy, miejscami wyślizgany, ale nie zlodzony, niżej jeździ się całkiem dobrze. Natomiast poniżej Hali Szczawny śniegu brakuje, w związku z czym aby dostać się w dół trzeba skorzystać z kolei krzesełkowej na Polanę Strugi (w dół zjazd jest darmowy).
Jak widać z naszej krótkiej relacji - warunki są umiarkowanie dobre, ale ośrodek pracuje tylko częściowo. W najbliższym czasie nie ma co liczyć na uruchomienie nowej kanapy, jest więc bardzo prawdopodobne, że skorzystamy z niej dopiero w przyszłym sezonie. Ale może jednak nie będzie tak źle. Nasze sprawozdanie kończymy jednak optymistycznie - w ciągu nadchodzących dni (sobota, niedziela) zapowiadane jest ochłodzenie, a w górach obfite opady śniegu, sięgające 20-30 cm. Liczymy więc na zdecydowaną poprawę warunków narciarskich po weekendzie.
Warunki narciarskie w ON Pilsko w Korbielowie
pk/skionline.pl
|
Tagi: #polska #pilsko #korbielów #skitouring
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|