skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

PKL przedstawiły plany inwestycyjne dotyczące Zakopanego

2015.12.22
PKL przedstawiły plany inwestycyjne dotyczące Zakopanego
Kliknij, aby powiększyć.
PKL przedstawiły plany inwestycyjne dotyczące Zakopanego
22 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie Zarządu Polskich Kolei Linowych z przedstawicielami miasta Zakopanego podczas którego zostały zaprezentowane plany inwestycyjne spółki.
Na spotkaniu zorganizowanym w sali obrad Rady Miasta wzięli udział przedstawiciele Polskich Kolei Linowych, Burmistrz i Radni Zakopanego, Starosta i Wicestarosta powiatu tatrzańskiego oraz Wójt gminy Poronin.
- Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie jest potwierdzeniem woli dobrej współpracy, bo w interesie wszystkich jest rozwój naszego regionu - powiedział Janusz Ryś, prezes PKL który w imieniu spółki przedstawił plany inwestycyjne firmy.

Konsultacje ws. inwestycji na Gubałówce


Podczas spotkania przedstawiciele PKL potwierdzili plany przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji zarówno na Gubałówce jak i w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Goryczkowej. Spółka wykonała m.in. analizę ukształtowania terenu Gubałówki, zleciła wykonanie koncepcji dla przebiegu nowych tras narciarskich oraz przygotowała koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenu.

- Na spotkaniu potwierdziliśmy możliwość zorganizowania w drugiej połowie stycznia 2016 r. konsultacji z właścicielami nieruchomości na Gubałówce by zaprezentować wizję rozwoju całego pasma Gubałówki. Zależy nam na rzeczowej rozmowie z właścicielami terenów, którzy podczas spotkania będą mogli zadeklarować czy kierunek rozwoju narciarstwa na Gubałówce, zgodny z zapisami studium uwarunkowań, jest dla Nich akceptowalny. Liczymy na to, iż właściciele terenów na Gubałówce wyrażą swoją zgodę by wspólnie z PKL doprowadzić do powstania nowego i atrakcyjnego ośrodka turystycznego na Gubałówce - powiedział Janusz Ryś.

Spółka, jeszcze w czerwcu 2015 r., złożyła do rady miasta wnioski o przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na Gubałówce.

Zgodnie z ustaleniami obowiązującego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zakopane", część Pogórza Gubałowskiego znajdująca się w granicach administracyjnych miasta została zaliczona do strefy specjalnej PTS - promocji turystyki i sportu, w której polityka przestrzenna polega na kompleksowym zagospodarowywaniu terenów na potrzeby turystyki i sportu.

- Zapisy takie oznaczają, że Gubałówka jest strategicznym terenem dla zakopiańskiego narciarstwa. Pasmo Gubałówki planistycznie musi być również rozpatrywane jako całość. W jego obrębie mogą być lokalizowane inwestycje prowadzone przez dowolnego inwestora (na przykład przez PKL), prywatnych właścicieli terenów jak i wspólnie, ale do ich rozpoczęcia niezbędna jest zmiana planu zagospodarowania - powiedział Janusz Ryś.

Stok Gubałówki nie jest dziś w pełni udostępniony dla narciarzy - brakuje wyposażenia w obiekty i urządzenia związane z obsługą sportów zimowych. Inwestycje proponowane przez PKL dotyczą m.in. rozszerzenia terenów dostępnych pod trasy narciarskie, rozbudowy stacji górnej i dolnej, budowy nowych, nowoczesnych kolejek krzesełkowych oraz stworzenia całorocznych stref atrakcji turystyczno-rekreacyjnych i edukacyjnych.

- Jesteśmy przygotowani finansowo i organizacyjnie by zrealizować potrzebne inwestycje, oczywiście tylko przy pełnej akceptacji ze strony właścicieli nieruchomości. Przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego byłoby rozpoczęciem procedury konsultacji społecznych w oparciu o zapisy studium dla tego obszaru - powiedział Janusz Ryś.

Gotowość do inwestycji na Kasprowym


Zarząd podczas spotkania zaprezentował również status złożonych wniosków dotyczących Kasprowego Wierchu. 29 lipca 2015 r. PKL złożyły wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego: Realizacja zamierzenia inwestycyjnego polegającego na modernizacji infrastruktury narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Doliny Goryczkowej. Plany inwestycyjne na Kasprowym Wierchu przewidują wymianę wysłużonej dwuosobowej kolei na Goryczkowej na nowoczesną kolej linową z 4-osobowymi krzesełkami, zmianę lokalizacji dolnej stacji narciarskiej, dostosowanie trawersu odjazdowego ze stacji górnej oraz odbudowę tarasu widokowego na górnej stacji kolei Kasprowy Wierch wraz z możliwością częściowego dośnieżenia na Goryczkowej.

- Jeśli otrzymamy na te inwestycje odpowiednie zgody, zrealizujemy je z pełnym poszanowaniem wyjątkowej tatrzańskiej przyrody. Zależy nam na tym, by Zakopane pozostało symbolem udanego wypoczynku w górach, miastem, które rozwija się, szanując wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe - mówi Janusz Ryś.

Powrót do dawnej nazwy


Zarząd poinformował również o zmianie nazwy spółki z PKG na PKL.
- Zależy nam na zachowaniu 80-letniej tradycji firmy na stałe wpisanej w historię regionu i Zakopanego - powiedział Janusz Ryś.

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma - największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie tatrzańskiej przyrody.

skionline.pl
Tagi: #polska #zakopane #pkl #kasprowy wierch #gubałówka #nowe inwestycje

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com