skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Podhale ciągle w śniegu - warunki narciarskie przed feriami

2015.01.14
Podhale ciągle w śniegu - warunki narciarskie przed feriami
Kliknij, aby powiększyć.
Podhale ciągle w śniegu - warunki narciarskie przed feriami
Pierwsza tura ferii zimowych rozpocznie się już za kilka dni. Patrząc za okno, z pewnością wiele osób zastanawia się, jakie warunki panują na trasach w naszych górach. Wszystkich, którzy wybierają się w najbliższym czasie pod Tatry możemy uspokoić - na Podhalu ciągle jest biało, a warunki panujące na trasach - bardzo dobre. Wczoraj objechaliśmy większość stacji narciarskich między Nowym Targiem a Zakopanem, prezentujemy więc nasze obserwacje dotyczące stanu pokrywy śniegowej i przygotowań do prawdziwego najazdu narciarzy, który rozpocznie się już niebawem.
Nasz przegląd rozpoczynamy od największego ośrodka, zarówno pod względem ilości otwartych tras, jak i czynnych wyciągów - czyli od Białki Tatrzańskiej. Pracują tu obecnie wszystkie wyciągi i koleje, za wyjątkiem dwóch krótkich orczyków na Kantówce. Jeździć można większością tras - zamknięte są jedynie niektóre warianty na Kotelnicy i jedna z tras FIS-owskich przy orczykach nr 1 i 2. Łącznie otwartych jest ponad 13 km zjazdów. Na trasach leży od 40 do 70 cm śniegu, stoki przygotowane są bardzo dobrze. W tygodniu ruch na stoku jest niewielki, praktycznie nie ma kolejek, jednak z pewnością od najbliższego weekendu sytuacja ta zmieni się diametralnie, zaczynają się bowiem ferie zimowe w województwie mazowieckim.

Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska

Jurgów
Jurgów

Warto przejechać się uruchomioną w tym sezonie 6-osobową kanapą z osłonami na Jankulakowskim Wierchu, wyposażoną w specjalny system dostosowujący wysokości położenia taśmy do wysokości wsiadających - szczególnie pożyteczny w przypadku najmłodszych narciarzy. Obok dolnej stacji postawiono testowe krzesełko, w którym narciarze mogą wypróbować działanie w pełni zautomatyzowanej kanapy - pomysł niegłupi, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że niektórzy nie przyzwyczajeni do takiej jakości narciarze, co jakiś czas mocno pocą się próbując otworzyć zablokowaną osłonę…Przenosimy się po sąsiedzku do Bukowiny Tatrzańskiej. Także tutaj na stokach panuje cisza przed burzą. Warunki na trasach - doskonałe, twardy śnieg nieco nabrał wilgoci w czasie kilku cieplejszych śnieg, nie ma żadnych zlodzeń ani przetarć. Ośrodek szykuje się do otwarcia nowej kanapy - już w czwartek ma ruszyć 6-osobowe cudeńko od Bartholeta, wyposażone w wygodne siedziska stylizowane na fotele z samochodów Porsche. Tym samym wszyscy, którzy czuli się już znużeni ciągłą jazdą wzdłuż tej samej kolei, będą mieli pretekst do odwiedzin. W centrum Bukowiny pojeździć można także na Olczańskim Wierchu (działa dwuosobowe krzesło Turnia) - warunki dobre.

Bukowina Rusiń Ski
Bukowina Rusiń Ski

Po drugiej stronie Białki działają trzy stacje - Litwinka-Grapa i Koziniec w Czarnej Górze, a także Jurgów. Najmniej śniegu jest na Grapie, jednak trasa jest otwarta, działa kolej linowa. Przy dobrej pogodzie pięknie prezentują się stąd Tatry, niezmiernie efektownie teren prezentuje się także w nocy - widać jak na dłoni oświetloną Białkę. Natomiast na Kozińcu i w Jurgowie warunki są bardzo dobre, stoki twarde, bez przetarć i zlodzeń. Wszystkie trzy wspomniane ośrodki oraz Białka dostępne są na jednym karnecie TatrySki - wszystko funkcjonuje tu bez zarzutu, kursują też skibusy (dla klientów z karnetem Natryski) - oczywiście darmowe. Widać wyraźnie, że ta część Podhala (i skraj Spiszu) zaczyna się coraz bardziej "kleić" w jeden region narciarski. I oto chodzi!Grapa Litwinka
Grapa Litwinka

Przejdźmy teraz do Zakopanego. Na początek dobra informacją z najpiękniejszej polskiej góry narciarskiej - w czwartek, 15 stycznia otwarta zostanie trasa w Kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu. Można więc uznać, że zima naprawdę się zaczęła! W innych ośrodkach narciarskich w mieście ruch minimalny, przeważają narciarze zza wschodniej granicy. Ale także i tu niedługo zacznie się prawdziwy młyn. Najwięcej narciarzy na Szymoszkowej - działają obie koleje, warunki na trasach doskonałe, nawet na "ściance" w górnej części czerwonej trasy nie tworzą się muldy i odsypy. Stoki są twarde, ale nie zlodzone, przy minimalnym ruchu (do dużej kolei czeka się maksymalnie 3 minuty) jazda jest naprawdę znakomita. Równie dobre warunki panują także na Harendzie - najbardziej wymagającym (nie licząc Kasprowego) stoku w Zakopanem. Mimo silnie operującego słońca, wczorajsze warunki były przednie - od 20 do 60 cm śniegu pod nartami, lekki wiatr i widoki na Tatry. Na stokach - maksymalnie 15 narciarzy na raz…

Czarna Góra Koziniec
Czarna Góra Koziniec

Dość ruchliwe było za to pod Nosalem. Tamtejsze wyciągi, idealne do nauki jazdy, nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Śnieg twardy, momentami nawet nieco za twardy jak na początkujących, być może z powodu cienia, który o tej porze roku nawet w słoneczny dzień przez większą część dnia przesłania trasy. Warunki jednak oceniamy jako bardzo dobre.

Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody w Polsce

Oprócz tego można na Podhalu można pojeździć jeszcze w Witowie (pusto na trasach, warunki doskonałe) a także w Suchem i Małym Cichym. Natomiast w północnej części regionu pojeździć można na Długiej Polanie w Nowym Targu. Otwarte są dwie trasy, warunki - dobre, a przed południem nawet bardzo dobre, pokrywa śniegowa sięga do 70 cm, otwarte są także trasy biegowe - nowość tego sezonu.

Bukowina Olczan Ski
Bukowina Olczan Ski

Jak widać z naszego krótkiego przeglądu sytuacji na podtatrzańskich stokach - jest gdzie i po czym jeździć. Niech zatem nie zwiedzie nas wiosenno-jesienna aura w mieście. Zwłaszcza jeśli przyjedzie się jeszcze przed weekendem - naprawdę można zobaczyć Białkę czy Zakopane zupełnie inne niż zazwyczaj.

pk/skionline.pl

Tagi: #białka tatrzańska #kotelnica #rusin-ski #jurgów #harenda #nosal

Powrót

Zobacz
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Polana Szymoszkowa warunki narciarskie 13.01.2015
Polana Szymoszkowa warunki narciarskie 13.01.2015
Polana Szymoszkowa warunki narciarskie 13.01.2015
Rusiń-Ski - nowa 6-osobowa kolej
Rusiń-Ski - nowa 6-osobowa kolej
Rusiń-Ski - nowa 6-osobowa kolej
Białka Tatrzańska - nowa kolej Jankulakowski
Białka Tatrzańska - nowa kolej Jankulakowski
Białka Tatrzańska - nowa kolej Jankulakowski
Alpen Hotel Corona Alpen Hotel Corona

Vigo di Fassa
Trentino, Włochy

Das Alpenhaus Gasteinertal Das Alpenhaus Gasteinertal

Bad Hofgastein
Kraj Salzburski, Austria

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Hotel Salzburger Hof Hotel Salzburger Hof

5652 Dienten am Hochkönig
Kraj Salzburski, Austria
Hotel Rastbichler Hotel Rastbichler

39030 St. Sigmund/Kiens
Południowy Tyrol, Włochy
Das Alpenhaus Kaprun Das Alpenhaus Kaprun

5710 Kaprun
Kraj Salzburski, Austria
7 noclegów - od 742,00 € za osobę
3 noclegi - od 382,00 € za osobę
7 noclegów - od 389,00 € za osobę
7 noclegów - od 669,50 € za osobę
7 noclegów - od 1550,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.