skionline.pl stacje Polska Beskid Sądecki wyślij link znajomemu dodaj opinię

RyterskiRaj
Rytro

Kliknij, aby powiększyć.
Z racji swojego malowniczego położenia, u wylotu przełomu Popradu przez Beskid Sądecki, Rytro od dawna cieszy się opinią atrakcyjnej miejscowości turystycznej. Dawniej jego sława dotyczyła głównie lata, od czasu wybudowania niewielkiej stacji narciarskiej Ryterski Raj, nieco w głębi doliny Roztoki (znanej z lektury dla dzieci „Rogaś z Doliny Roztoki), warto tu przyjechać także w zimie.

Tutejsze trasy narciarskie wytyczono na północnych stokach Jastrzębskiej Góry (675 m n.p.m.) – wzniesienia w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Mimo, że góra jest raczej niewysoka, jej stoki są wystarczająco strome, by wyznaczyć tu dość zróżnicowane zjazdy. W ośrodku kursuje 4-osobowa kolej krzesełkowa firmy Doppelmayr, która obsługuje trzy trasy zjazdowe. Czerwona, posiadająca homologacje FIS „dwójka” o długości 700 m jest doskonałą trasą dla doświadczonych, dynamicznie jeżdżących narciarzy (w górnej części posiada nawet krótki „czarny” wariant – rzadkość w regionie).

Osoby, którym zjazd tą trasą sprawia trudność mają do dyspozycji alternatywę w postaci łagodnej, niebieskiej trasy nr 1 o długości 1200 m. Świetnym stokiem szkoleniowym jest niebieska „trójka” wytyczona wzdłuż dolnego odcinka trasy nr 1, obsługiwana jest przez 500-metrowy wyciąg talerzykowy. W pobliżu dolnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się „ośla łączka” i wyciąg dywanowy dla dzieci i początkujących narciarzy. Polana, podobnie jak pozostałe trasy, jest sztucznie naśnieżana i wyrównywana przez ratraki. Wszystkie trasy są także oświetlone.

Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, ski serwis i szkoła narciarska, która oferuje kursy o różnym poziomie zaawansowania, a w ramach Rogasiowego Przedszkola instruktorzy wraz z jelonkiem Rogasiem uczą dzieci pierwszych skrętów i kodeksu małego narciarza. Tuż przy polanie dla dzieci mieści się „Oberża pod aniołami” serwująca domowe grzane wino oraz lokalne specjały. Na szczycie Jastrzębskiej Góry, przy górnej stacji krzesła, narciarze maja do dyspozycji Rogasiową Chatę, gdzie przy kubku gorącej herbaty można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego.

Wybierając na miejsce wypoczynku ośrodek Ryterski Raj warto zakwaterować się w jednym z dwóch zlokalizowanych tuż przy stoku hoteli. Na gości czeka trzygwiazdkowa Perła Południa oraz Spa & Wellness Jantar – Gościniec Ryterski. Z bogatej bazy obiektów noclegowych można wybrać także dom wczasowy, kwaterę prywatną lub gospodarstwo agroturystyczne.

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że mimo niewielkich rozmiarów jest to bardzo dobre miejsce na narty, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ale co warto podkreślić – znajdą tu coś dla siebie także bardziej zaawansowani narciarze. Dobra infrastruktura i niewielkie zatłoczenie – to kolejne atuty, jak również północna ekspozycja tras – trzymają odpowiednią twardość przez cały dzień. Wadą jest niskie położenie i stosunkowo częste wiatry, które czasami uniemożliwiają pracę krzesła.

Będąc w Rytrze, nie sposób nie odwiedzić wznoszących się nad miejscowością ruin średniowiecznego zamku – jednego z najstarszych w regionie, strzegącego pradawnego traktu na Węgry. Z ruin roztacza się piękna panorama doliny Popradu i otaczających ją szczytów.

Ryterski Raj wchodzi w skład regionalnego karnetu narciarskiego BeskidSki, razem ze Śnieżnicą, Limanową, Podstolicami, Kokuszką, Spytkowicami, Azotami (Krynica Słotwiny) i Jaworkami.

czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
1 2 1 tak
Ilość tras zjazdowych:5 szt.
Długość tras zjazdowych:2.33 km
- trasy łatwe1.51 km
- trasy średnie0.7 km
- trasy trudne0.12 km
Ilość tras biegowych:1
Długość tras biegowych:2 km
Wysokość: 420 - 638 m n.p.m.
Sezon narciarski od 2021.12.24 do kwietnia
Wyciągi czynne od 09:00 do 20:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Rytro RyterskiRaj
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
kuligi:dostępnerakiety śnieżne:dostępne
spacery zimowe:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
bary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim RyterskiRaj
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Ośrodek Narciarsko- Rekreacyjny Rytro
Adres:33 - 343 Rytro 302
Telefon:18 414 35 16
Fax:18 541 77 69
WWW:www.ryterskiraj.pl
Rytro RyterskiRaj
Zobacz
Stacja RyterskiRaj w Rytrze
Stacja RyterskiRaj w Rytrze
Stacja RyterskiRaj w Rytrze
Nartą po mapie: Beskid Sądecki - Ryterski Raj
Julia Mancuso
Booking.com