skionline.pl stacje Polska Sudety wyślij link znajomemu dodaj opinię

Karpacz

Chyba niewiele jest osób, którym trzeba przedstawiać Karpacz. Turystyczno-wypoczynkowa miejscowość na południowo-zachodnim skraju Polski, oddalona ok. 15 kilometrów od Jeleniej Góry, od lat cieszy popularnością wśród przyjezdnych o każdej porze roku. O jej walorach decyduje przede wszystkim korzystne położenie na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m.), w dolinie rzeki Łomnicy i potoków będących jej dopływami.

Z faktu, że granice miasta obejmują najwyższą partię Karkonoszy z kulminacją na Śnieżce, wynika dla turystów wiele korzyści: m.in. wyjątkowe walory krajobrazowe, dogodny mikroklimat całej okolicy oraz ukształtowanie terenu sprzyjające rozwojowi miejscowości jako dużego ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Miłośnicy białego szaleństwa (w jak najszerszym rozumieniu tego pojęcia!), dzięki pokrywie śnieżnej zalegającej tu ponad 90 dni w roku, mogą traktować Karpacz jako świetną bazę do uprawiania sportów zimowych i różnych form aktywności na śniegu - narciarstwa (w tym biegowego), snowboardu, wędrówek na rakietach śnieżnych i nartach tourowych (możliwość wypożyczenia na miejscu), jazdy na sankach i oponkach, zjazdów bobslejowych. Miejscowość ma też dobre zaplecze dla amatorów łyżwiarstwa (sztucznie mrożone lodowisko sezonowe na świeżym powietrzu i całoroczne lodowisko syntetyczne; oba z wypożyczalnią).

Narciarską infrastrukturę Karpacza można podzielić na dwie strefy: jedna obejmuje kilkanaście stoków na terenie miasta, dogodnie położonych względem miejsc zakwaterowania, z przyjaznymi warunkami dla rodzin z dziećmi i narciarzy początkujących. Druga, wychodząca naprzeciw potrzebom narciarzy bardziej wymagających, skupia się na stokach Kopy (1350 m n.p.m.) i Złotówki (1252 m n.p.m.), w bezpośrednim sąsiedztwie Królowej Karkonoszy, której oddaje cześć w nazwie - jest to Kompleks Narciarski "Śnieżka".

Przy każdym z miejskich stoków, z których większość jest sztucznie dośnieżana i oświetlona w godzinach wieczornych, działają wyciągi (w sumie 20 orczyków i jeden dywan) oraz wypożyczalnie sprzętu (24 wypożyczalnie). Łączna przepustowość wyciągów zlokalizowanych w mieście wynosi niemal 9000 osób na godzinę (w tym 350 os./godz. na dywanie). Możliwości jest wiele, ponieważ stoki, choć z założenia przeznaczone dla początkujących i rodzin z dziećmi, są na tyle zróżnicowane, że i zaawansowani narciarze znajdą tu coś dla siebie. Niewątpliwie najwięcej możliwości długiego szusowania stwarza Kompleks Narciarski "Śnieżka", obejmujący 6 nartostrad o różnym stopniu trudności, z czego 2 są sztucznie dośnieżane. Działa tam 7 wyciągów - 5 orczyków, o łącznej przepustowości 4600 osób na godzinę, oraz 2 krzesełkowe, z których jednoosobowy "Zbyszek", o przepustowości 600 osób na godzinę, wyjeżdża na samą górę Kopy, natomiast dwuosobowa kanapa "Liczykrupa" ma zdolność przewozową 1400 osób na godzinę i kursuje od podnóża do ok. 2/5 wysokości Kopy.

Osoby początkujące i dzieci mogą liczyć w Karpaczu na pomoc wykwalifikowanej kadry instruktorów narciarstwa. W mieście działają liczne szkoły narciarskie, oferujące naukę od podstaw lub doskonalenie techniki jazdy, oraz dwa typowe przedszkola narciarskie z ofertą dla najmłodszych.

Uprawiających narciarstwo biegowe zainteresują 2 trasy. Pierwsza, niezwykle malownicza, o długości 2,5 km, znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m n.p.m. (początek przy ul. Karkonoskiej 54). Trasa ta posiada homologację FIS. Jest dostępna przy odpowiednich warunkach śniegowych. Druga trasa biegowa ciągnie się na długości aż 13 km od Równi pod Śnieżką (początek przy Domu Śląskim na wys. 1400 m n.p.m.), przez czeską Lucni Boude i dociera na szczyt Pod Małym Szyszakiem. Przy obu trasach działają wypożyczalnie sprzętu biegowego.

Z zimowych atrakcji Karpacza trzeba koniecznie wymienić rynnę snowboardową o długości ok. 100 m i szerokości 18 m, umożliwiającą wykonywanie różnego rodzaju ewolucji na desce, alpejski tor bobslejowy "Alpine-Coaster" (całoroczny), pozwalający rozwinąć prędkość 35 km/godz. (długość podjazdu: 240 m, długość zjazdu 800 m; 11 wiraży),
tor śniegowy SNOWTUBING do jazdy na oponkach oraz skocznię narciarską "Orlinek", będącą jedną z najnowszych średnich skoczni w Polsce, wykorzystywaną do profesjonalnych zawodów i treningów.

Z zakwaterowaniem w Karpaczu nie ma większych problemów - zarówno w warunkach luksusowych, jak i skromnych, uwzględniających podstawowe potrzeby. Po nartach warto skorzystać z oferty apres-ski w miejskich kawiarniach i lokalach albo z propozycji obiektów z zapleczem SPA. Warto pamiętać podczas pobytu o bogatym kalendarzu imprez oraz o swoistych ciekawostkach Karpacza, takich jak świątynia Wang z przełomu XII i XIII w., Muzeum Zabawek, karczma sądowa z 1735 r., miejsce anomalii grawitacyjnej i wiele innych, o które warto się dopytać w Informacji Turystycznej (ul. Konstytucji 3 Maja 25).
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
Sezon narciarski od grudnia
Hotele w ośrodku narciarskim Karpacz
Booking.com
Kontakt


Brak danych kontaktowych!
Zobacz
Narty latem - poradnik (Vlog191)
Zillertal aktywnie (Vlog190)
Zillertal Arena - bez słów
Hintertux - bez słów
Zimowy Hintertux (Vlog181)

KUP KARNET narciarski
Booking.com