skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Poradnik narciarza: 10 niezbędnych wskazówek

2015.12.09
Poradnik narciarza: 10 niezbędnych wskazówek
Kliknij, aby powiększyć.
Poradnik narciarza: 10 niezbędnych wskazówek
Śnieg, mróz, czerwone policzki i… narty na nogach! Nie jeden z nas marzy o tym przez cały rok i z niecierpliwością odlicza dni do otwarcia sezonu. Przed wyjazdem koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

1. Przygotuj się! Trening czyni mistrza


Nie każdy z nas jest na co dzień zapalonym sportowcem. Jedni zamiast wieczornego joggingu wolą wylegiwać się na kanapie i przerzucać kanały w telewizorze. O aktywności fizycznej przypominają sobie dwa razy w roku: przed wakacjami, by wyrzeźbić ciało i pokazać się na plaży oraz przed feriami zimowymi, gdy planują uprawianie sportów w górach. Przed swoim wyjazdem na narty również zażyj odrobinę ruchu. Minimum miesiąc przed urlopem zapisz się na siłownię i przyszykuj swoje mięśnie na kilkugodzinne szusowanie po stokach!


2. Wybieraj sprzęt tylko dobrej jakości


Robiąc zakupy, zazwyczaj szukamy oszczędności. Wybierając sprzęt sportowy, owszem możemy skorzystać z sezonowych przecen i promocji, ale nie kosztem jakości sprzętu. Tylko profesjonalne narty mogą zapewnić nam 100% kontrolę i bezpieczeństwo na stoku. Swój zeszłoroczny sprzęt koniecznie oddaj w dobre ręce - specjalista powinien zająć się jego konserwacją, regulacją i naostrzeniem krawędzi.


3. Dobierz odpowiednie wyposażenie


Na dobrych nartach się nie kończy. Nie wchodź na stok bez dodatkowych elementów wyposażenia narciarskiego. Przede wszystkim zaopatrz się w kijki, kask oraz gogle. Dzięki tym pierwszym będziesz mógł bez problemu hamować czy skręcać. Kask ochroni Cię w razie upadku, a gogle od śniegu czy promieni słońca. Sam widzisz, że gadżety te są wręcz niezbędne do przyjemnego szusowania.


4. Dopasuj trasę do swoich umiejętności


W zależności od Twojego stopnia zaawansowania wybierz odpowiednią trasę. Biorąc do ręki mapę miejsca, w którym przebywasz, zobaczysz stoki oznaczone różnymi kolorami. Każda barwa odpowiada trudności danej trasy. Dlatego jeśli po raz pierwszy zakładasz narty na nogi - nie przesadzaj i wybierz tę oznaczoną kolorem zielonym. Dopiero z czasem przechodź na wyższe "poziomy" i skorzystaj z tras niebieskich i czerwonych. Będąc narciarskim masterem spróbuj swoich sił na najtrudniejszych odcinkach oznaczonych na czarno.


5. Miej oczy dookoła głowy


Musisz pamiętać o tym, że na stoku nie jesteś sam. Wokół Ciebie będzie mnóstwo innych narciarzy - zarówno początkujących, małych dzieci jak i wyszkolonych zawodowców. Bądź uważny, nie zatrzymuj się w niedozwolonych miejscach i zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu. Na stoku nie trudno o wypadek.


6. Nieś pomoc innym


Jeśli zauważysz jakiś wypadek lub niepokojącą sytuację - koniecznie szybko zareaguj! Oczywiste powinno być to, że należy pomóc drugiej osobie. W niebezpiecznych sytuacjach liczy się każda sekunda! Zabezpiecz miejsce zdarzenia, sprawdź przytomność poszkodowanego, udrożnij drogi oddechowe, a w razie potrzeby wezwij inne osoby oraz zawiadom GOPR (tel. 985 lub 601 100 300).


7. Zachowuj się odpowiedzialnie


Brawurowa jazda czy wyjście na stok pod wpływem alkoholu zdecydowanie nie są na miejscu. Dostosuj prędkość do swoich umiejętności, nie popisuj się i szusuj zgodnie z przepisami. Stok to nie miejsce na wygłupy czy głupie żarty w gronie przyjaciół. To miejsce do bezpiecznego relaksu i jazdy na nartach


8. Stosuj się do znaków narciarskich


Na stokach znajdują się znaki, które mają na celu informowanie narciarzy o występujących niebezpieczeństwach czy utrudnieniach. Możemy z nich dowiedzieć się np. o lawinach czy zamkniętych trasach. Każdy kto znajduje się na trasie ma obowiązek ich przestrzegać.

9. Zaopatrz się w kartę EKUZ


Na stokach niestety dość często dochodzi do wypadków - czasem są one niegroźne lecz bywają również bardziej poważne. Hospitalizacja bywa niezwykle kosztowna, szczególnie za granicą. Dlatego warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety nie działa ona we wszystkich sytuacjach i pokryje koszty tylko wybranych usług medycznych.


10. Wykup profesjonalne ubezpieczenie


Karta EKUZ stanowi tylko podstawowe zabezpieczenie, dlatego też warto zadbać o dodatkową polisę. Ubezpieczyciele przygotowali specjalne pakiety dla narciarzy. Przykładowo na stronie www.Elvia.pl możemy nabyć Pakiet SKI oraz SKI PL, dzięki któremu zyskamy ochronę i ubezpieczenie OC, NNW, sprzętu i bagażu oraz gwarancję pokrycia kosztów leczenia oraz assistance. Nie zapominajmy o polisie szczególnie podróżując do zagranicznych kurortów, gdzie koszty hospitalizacji mogą sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!

skionline.pl
Tagi: #ubezpieczenia narciarskie #elvia #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com