skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2017

2017.03.02
Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2017
Kliknij, aby powiększyć.
Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2017
Koniec ferii, to czas ogłoszenia wyników naszego "Rankingu Polskich Ośrodków Narciarskich". To już trzeci raz z rzędu oceniamy stacje narciarskie w polskich górach, na podstawie naszych wizyt w zdecydowanej większości stacji narciarskich, a także na podstawie ankiety, w której ośrodki zostały poddane krytycznej ocenia czytelników skionline.pl. Z prawdziwą przyjemnością zauważamy coraz większe zainteresowane ocenianie poszczególnych ośrodków, a tym samym współtworzenie listy najlepszych stacji narciarskich w Polsce. Wasze głosy wpływają na jej kształt na równi z oceną redakcji skionline.pl. Dlatego - jak co roku - na liście jest ciekawie…
Zima w tym roku przyszła szybko, zmroziła stoki, potem nieco dosypała śniegu i trzymała tak prawie do końca lutego. Nie była jakaś rewelacyjna pod względem ilości śniegu, ale określilibyśmy ją jako "normalną" - tak powinna wyglądać (co najmniej tak) każdego sezonu. Choć nie ukrywamy - mogłaby "pociągnąć" przynajmniej do drugiej połowy marca. Wyniki naszego testu prezentujemy na początku marca - tak ubiegłym sezonie, mając nadzieję, że dla naszych czytelników i stacji narciarskich najważniejsze będą same wyniku rankingu, a nie czas jego publikacji…

Zanim przedstawimy wyniki, pokrótce omówimy zasady, na podstawie których ustaliliśmy pozycje poszczególnych ośrodków. W naszym rankingu uwzględniliśmy 97 ośrodków narciarskich w Karpatach i Sudetach. Niestety, nie udało się ocenić stacji położonych na wyżynach i nizinach naszego kraju. Nadal podtrzymujemy naszą obietnicę, by zmienić to w kolejnych latach - jeśli dopisze pogoda, postaramy się dokonać takiej oceny w przyszły roku.

Beskid Sport Adrena
Beskid Sport Adrena

Dla narciarzy, którzy pamiętają nasze głosowania z ubiegłych lat tylko przypomnimy, tym, którzy z naszym rankingiem stykają się po raz pierwszy - wyjaśniamy, jaka główna idea przyświeca naszemu rankingowi, i co odróżnia go od innych prób tego typu w naszym kraju. Otóż obserwując od wielu lat krajowe stacje narciarskie i zainteresowanie jakie budzą wśród narciarzy, a jednocześnie mnogość uwag, zarówno tych pochlebnych jak i krytycznych, wysuwanych w ich kierunku przez samych narciarzy, doszliśmy do wniosku, że na ostateczny kształt rankingu musi mieć wpływ ocena nie tylko nas, jako redakcji skionline.pl, ale także jak najszerszego grona narciarzy. Dlatego pozycja każdej stacji zależy w równym stopniu od naszej oceny, jak i wyniku głosowania naszych czytelników.

Jak oceniali stacje redaktorzy skionline.pl? Praktycznie wszystkie stacje zostały przez nas odwiedzone w tym sezonie. Znaczną cześć zebranych przez nas w czasie tych wizyt materiałów już prezentowaliśmy na łamach naszego portalu. Po każdej wizycie wypełnialiśmy także szczegółowy kwestionariusz stacji, składający się z kilkudziesięciu pytań i zagadnień. Pod uwagę braliśmy całość zagadnień związanych z funkcjonowaniem stacji narciarskich, oczywiście z punktu widzenia narciarza. Główny nacisk (a także największą wagę w punktacji) postawiliśmy na zagadnienia bezpośrednio związane z jazdą - a więc z ilością, zróżnicowaniem, szerokością, jakością i wydajnością naśnieżania, przygotowaniem czy oświetleniem tras narciarskich, a także wydajnością, nowoczesnością, ilością, wygodą i komfortem użytkowania wyciągów.

Istebna Zagroń
Istebna Zagroń

Pod lupę wzięliśmy tak różnorodne, ale bardzo ważne dla narciarzy zagadnienia jak dojazd, parkowanie, jakość obsługi, ceny karnetów ich wybór i możliwość zakupów online, liczbę, ilość i jakość wypożyczalni i serwisów, czy w końcu zróżnicowanie gastronomi i noclegów, zarówno w okolicy, jak i przy samych wyciągach. Dodatkowe punkty uzyskiwały poszczególne stacje za dodatkowe atrakcje, przyjazność rodzinom z dziećmi czy takie szczegóły (prozaiczne, ale jakże istotne) jak ilość, jakość i czystość toalet. Dość powiedzieć, że rzetelne wypełnienie kwestionariusza zajmowało co najmniej 20 minut - wystarczy przemnożyć przez liczbę stacji, by zobaczyć ile pracy włożyliśmy w ocenę wszystkich ośrodków…

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że zastosowaliśmy otwarty system punktacji - tak więc zmiany, jakie zachodzą w naszych w naszych ośrodkach narciarskich, będą powodowały stały wzrost liczby punktów w rankingu - każdy kolejny wyciąg, trasa, bar, restauracja czy poprawa jakości naśnieżania spowoduje automatycznie wyższą notę. Z drugiej strony - na ogólną ocenę każdej stacji pewien wpływ miały warunki w jakich ją odwiedziliśmy. Dużo słońca, zdecydowanie lepsze warunki do jazdy niż w ubiegłym sezonie, dużo większy wybór tras praktycznie w każdej stacji wpłynęło chyba na to, że tym roku byliśmy chyba nieco łagodniejsi w ocenie niż ostatnio. Nasi czytelnicy zresztą też - w większości przypadków oceny użytkowników są nieco wyższe niż w ubiegłych latach.

Przejdźmy więc do krótkiego omówienia zasad oceniania przez naszych czytelników. Jest ona skonstruowana nieco inaczej. Przygotowaliśmy ankietę, w której w każdej stacji ocenie podlegała infrastruktura - wyciągi i trasy, gastronomia, dojazd i parkowanie, bezpieczeństwo, przyjazność rodzinom z dziećmi, poziom obsługi i w końcu stosunek ceny do oferowanej jakości. W sumie - osiem krótkich zagadnień, w których można przyznać od 1 do 5 punktów. Następnie wyliczaliśmy średnie oceny stacji, których średnia ważona dała nam na koniec końcową ocenę czytelników skionline.pl. Jeżeli końcowa liczba punktów jest identyczna w przypadku kilku stacji, o pozycji decyduje większa ilość punktów przyznana przez redakcje skionline.pl.

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Następnie nasze wyniki mnożyliśmy przez współczynnik wyliczony na podstawie oceny - wynikiem jest końcowa ocena stacji, decydująca o pozycji w rankingu. Być może wielu czytelnikom taka procedura wydaje się dość skomplikowana, ale dzięki niej uzyskaliśmy (w naszym mniemaniu) duży stopień obiektywności i miarodajności naszego rankingu. Dość powiedzieć w tym miejscu, że dzięki wprowadzeniu oceny czytelników, w naszym zestawieniu zrobiło się naprawdę ciekawie…

Zanim przedstawimy wyniki - ostatnia uwaga. Zdecydowaliśmy się, by ranking podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znalazły się duże stacje, w drugiej - średnie i małe ośrodki. Za graniczną wielkość przyjęliśmy łączną długość tras zjazdowych równą 6 km. Powyżej tej liczby ośrodek został zaliczony jako duży. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wartość ta jest dość arbitralna, sami też długo zastanawialiśmy się (często w dość burzliwych dyskusjach), gdzie postawić granicę - 6 km wydaje nam się wartością najlepiej pasująca do krajowych warunków. Być może w przyszłości zdecydujemy się na wprowadzenie dodatkowej kategorii stacji średnich - zależy nam, by ranking jak najbardziej odpowiadał rzeczywistości, więc nie wykluczamy takiego rozwiązania.

Przejdźmy więc do prezentacji wyników w pierwszej kategorii - dużych ośrodków narciarskich:

Ranking dużych ośrodków narciarskichRanking dużych ośrodków narciarskich - pełna tabela wyników

Komentując krótko - na tej liście jest naszym zdaniem jedno, dość spore zaskoczenie - duży awans stacji Słotwiny Arena. Wygrywa Białka Tatrzańska, tuż za nią Zieleniec (różnica niewielka - tylko 11 punktów), na trzecie miejsce wskakuje Czarna Góra - widać tutaj, że nowa szybka kanapa i znakomite oświetlenie trasy nr 2 zrobiło swoje, chociaż trzeba przyznać, że stal osie to tylko głosami czytelników - zajmująca czwarte miejsce Jaworzyna straciła tylko jeden punkt! Nieco mniej punktów otrzymały Dwie Doliny, a za nimi uplasowała się Słotwiny Arena. W tym przypadku również widać korzystny wpływ inwestycji, a także fakt, że pierwszy raz od kilku sezonów otwarte były wszystkie trasy zjazdowe.

Słotwiny Arena w Krynicy
Słotwiny Arena w Krynicy

W dalszej części stawki same sławy - SON w Szczyrk, Korbielów, Szrenica i Kasprowy. Ich pozycje tłumaczymy zarówno brakami infrastrukturalnymi, jak i faktem, że są to stacje które wybiera najczęściej narciarz zaawansowany, wymagający, którego nie łatwo jest zadowolić. Tutaj z pewnością zmieni się dużo od przyszłego roku, kiedy nowoczesne koleje powstaną (miejmy nadzieję) zarówno w SON-ie, jak i na Skrzycznem.

Ranking najbardziej lubianych, dużych stacji narciarskich wg Internautów

Warto jeszcze na koniec zauważyć, że gdyby brać pod uwagę jedynie oceny narciarzy, kolejność ta wyglądałby zgoła inaczej. Pierwsze miejsce zajął w tej klasyfikacji Zieleniec (co jest tym cenniejsze, że na tą stację oddano także największą ilość głosów!), dalsze pozycje to Białka, Słotwiny Arena, Czarna Góra, Jaworzyna i Dwie Doliny. Druga część stawki to SON, Korbielów, Kasprowy, Skrzyczne i Szrenica. Także tutaj widać zdecydowany podział na dwie grupy - pierwsza szóstka to stacje raczej nowe, lepiej doinwestowane, natomiast stawkę zamykają ośrodki o dłuższych tradycjach, ale gorszej infrastrukturze. Widać wyraźnie, że to co jest teraz najważniejsze dla stacji - to przychylność narciarzy. Gwarantują to dobrze przygotowane stoki, nowoczesne koleje i przyjazny klimat. Takie proste, a tak trudne do osiągnięcia…

Czas na prezentację wyników w kategorii średnich i małych stacji. Prezentujemy listę 30 najlepszych stacji w tej kategorii. Pozostałe stacje, których nie znajdziecie na poniższej liście zostały przez nas ocenione i uwzględnione w rankingu, jednak liczba głosów (obowiązkowa składowa końcowej oceny) była zbyt niska, by być miarodajna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłym sezonie zostały ujęte w zestawieniu i "namieszały" w rankingu… A oto zestawienie:

Ranking średnich i małych ośrodków narciarskichRanking średnich i małych ośrodków narciarskich - pełna tabela wyników

Tutaj jak widać zdecydowane zmiany i mniejsze różnice punktowe. Od razu zaznaczamy - jeśli sumarycznie końcowa ocena jest taka sama, wygrywa ośrodek, który ma wyższą notę od narciarzy. Przebojem na pierwsze miejsce wdziera się Beskid Sport Arena - nowoczesność, dobry pomysł, wysoka jakość - oto czego poszukują dzisiaj narciarze. Na drugim miejscu stacja o zgoła odmiennym charakterze - niewielki, kameralny, ale świetnie zarządzany ośrodek rodzinny Tylicz Master-Ski, trzecie miejsce dla Laskowej, w dalszej kolejność Cienków, Czarny Groń, Czorsztyn-Sk. O takim a nie innym kształcie rankingu zaważyły przede wszystkim oceny użytkowników. Przypomnieć w tym miejscu jeszcze trzeba, że każdy czytelnik mógł ocenić każdą stację, ale tylko jeden raz.

Ranking najbardziej lubianych stacji narciarskich wg Internautów

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz, która wymaga osobnego omówienia. Otóż widać wyraźnie, że są stacje, które mimo podobnego lub słabszego potencjału od konkurencji - są dużo bardziej lubiane. Praktycznie cała czołówka rankingu średnich i małych stacji ma bardzo wysokie oceny. Podobnie jak w ubiegłym roku - wygrywa w tej kategorii Tylicz Master-Ski. Na drugim miejscu w ocenie użytkowników - mała stacja Szklana Góra w Harbutowicach, potem Kamienica w Sudetach i Laskowa-Kamionna w Beskidzie Wyspowym. Dalsze pozycje w tym zestawieniu to (w kolejności malejącej) - Tylicz Ski, Stacja Narciarska Lądek i Kiczera Puławy. W porównaniu z ubiegłym sezonem - praktycznie cała pierwsza dziesiątka się zmieniła. Widać więc wyraźnie, że stacje powinny konkurować przede wszystkim - o przychylność narciarza.

Master-Ski - najbardziej lubiana stacja narciarska w Polsce
Master-Ski - najbardziej lubiana stacja narciarska w Polsce

Jesteśmy przekonani, że dzięki formule naszego rankingu, udało się nam wspólnie z czytelnikami skionline.pl stworzyć wiarygodny i jedyny w swoim rodzaju ranking. Nie tylko porządkuje obraz rynku naszych stacji, a także pozycjonuje rangę i popularność poszczególnych ośrodków na naszej scenie narciarskiej, ale także w wielu przypadkach być może będzie pomocny przy wyborze dobrego miejsca na wyjazd, dla wszystkich, których nie bawi ciągłe jeżdżenie w jednym miejscu, a którzy często stają przed trudnym wyborem - "gdzie pojechać?". Jeżeli tak będzie - nasze skromne zadanie uznamy za wykonane do końca!

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #ranking stacji narciarskich #najlepszy ośrodek narciarski w polsce

powrót

Zobacz
Czarna Góra na biało - warunki 11.02.2017
Czarna Góra na biało - warunki 11.02.2017
Czarna Góra na biało - warunki 11.02.2017
Zieleniec Ski Arena - w świetle księżyca
Zieleniec Ski Arena - w świetle księżyca
Zieleniec Ski Arena - w świetle księżyca
Szczyrk SON Małe Skrzyczne - Solisko 2017.02
Szczyrk SON Małe Skrzyczne - Solisko 2017.02
Szczyrk SON Małe Skrzyczne - Solisko 2017.02
Tylicz, stacja Master-Ski - styczeń 2017
Tylicz, stacja Master-Ski - styczeń 2017
Tylicz, stacja Master-Ski - styczeń 2017
Słotwiny Arena w Krynicy - warunki 01.2017
Słotwiny Arena w Krynicy - warunki 01.2017
Słotwiny Arena w Krynicy - warunki 01.2017
Czarny Groń - styczeń 2017
Czarny Groń - styczeń 2017
Czarny Groń - styczeń 2017
Zwardoń Ski - styczeń 2017
Zwardoń Ski - styczeń 2017
Zwardoń Ski - styczeń 2017
Beskid Sport Arena - pierwszy dzień 2017 roku
Beskid Sport Arena - pierwszy dzień 2017 roku
Beskid Sport Arena - pierwszy dzień 2017 roku
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com