skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2018

2018.03.30
Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2018
Kliknij, aby powiększyć.
Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2018
W tym roku nasz "Ranking Polskich Ośrodków Narciarskich" ogłaszamy nieco później, niż w ubiegłych latach. Złożyły się na to różne przyczyny, ale najważniejsza to taka, że w drugiej połowie sezonu zima była dużo łaskawsza niż na początku… W każdym razie po raz czwarty oceniamy stacje narciarskie w polskich górach, na podstawie naszych wizyt, a także na podstawie ankiety, w której ośrodki zostały poddane ocenie czytelników skionline.pl. Wasze głosy wpływają na ostateczny kształt zestawienia - wnosząc ożywienie i pewien element zaskoczenia. Wszak nie od dziś wiadomo, że klient (narciarz) ma prawo być kapryśny… Dziękujemy za Wasze głosy! I zapraszamy do lektury tegorocznego rankingu.
Zanim przedstawimy wyniki, pokrótce omówimy zasady, na podstawie których ustaliliśmy pozycje poszczególnych ośrodków. W naszym rankingu wzięliśmy "pod lupę" 98 ośrodków narciarskich w Karpatach i Sudetach. Dla czytelników, którzy pamiętają nasze głosowania z ubiegłych lat tylko przypomnimy, tym, którzy z naszym rankingiem stykają się po raz pierwszy - wyjaśniamy, jaka główna idea przyświeca naszemu rankingowi, i co odróżnia go od innych prób tego typu w naszym kraju. Kto pamięta zasady naszego rankingu - może pominąć następne 4 akapity :).

Na ogólną pozycję w rankingu składają się dwie oceny - redakcji skionline.pl i biorących udział w głosowaniu czytelników. Redaktorzy skionline.pl wypełniali szczegółowy kwestionariusz każdej stacji, składający się z kilkudziesięciu pytań i zagadnień. Główny nacisk (a także największą wagę w punktacji) postawiliśmy na zagadnienia bezpośrednio związane z jazdą - a więc z ilością, zróżnicowaniem, szerokością tras, jakością i wydajnością naśnieżania, przygotowaniem czy oświetleniem tras narciarskich, a także wydajnością, nowoczesnością, ilością, wygodą i komfortem użytkowania wyciągów.

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

W naszej ocenie dawaliśmy punkty za tak różnorodne zagadnienia jak dojazd, parkowanie, jakość obsługi, ceny karnetów i ich wybór, a także możliwość zakupów online; liczbę, ilość i jakość wypożyczalni i serwisów, czy w końcu zróżnicowanie gastronomi i noclegów, zarówno w okolicy, jak i przy samych wyciągach. Dodatkowe punkty uzyskiwały poszczególne stacje za dodatkowe atrakcje, przyjazność rodzinom z dziećmi czy takie szczegóły (prozaiczne, ale jakże istotne) jak ilość, jakość i czystość toalet. Stosowaliśmy otwarty system punktacji - tak więc zmiany, jakie zachodzą w naszych w naszych ośrodkach narciarskich, będą powodowały stały wzrost liczby punktów w rankingu - każdy kolejny wyciąg, trasa, bar, restauracja czy poprawa jakości naśnieżania spowoduje automatycznie wyższą notę.

Nasi czytelnicy oceniali nieco inaczej. Przygotowaliśmy ankietę, w której w każdej stacji ocenie podlegała infrastruktura - wyciągi i trasy, gastronomia, dojazd i parkowanie, bezpieczeństwo, przyjazność rodzinom z dziećmi, poziom obsługi i w końcu stosunek ceny do oferowanej jakości. W sumie - osiem pytań, w których można przyznać od 1 do 5 punktów. Następnie wyliczaliśmy średnie oceny stacji, których średnia ważona dała nam na koniec końcową ocenę czytelników skionline.pl. Jeżeli końcowa liczba punktów jest identyczna w przypadku kilku stacji, o pozycji decyduje większa ilość punktów przyznana przez redakcje skionline.pl, jeśli ilość punktów i w tym przypadku była taka sama - decyduje ilość głosów czytelników. Miejsc ex aequo nie ma.

Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort

Następnie nasze wyniki mnożyliśmy przez współczynnik wyliczony na podstawie oceny - wynikiem jest końcowa ocena stacji, decydująca o pozycji w rankingu. Być może wielu czytelnikom taka procedura wydaje się dość skomplikowana, ale dzięki niej uzyskaliśmy (w naszym mniemaniu) duży stopień obiektywności i miarodajności naszego rankingu. Dość powiedzieć w tym miejscu, że dzięki wprowadzeniu oceny czytelników, w naszym zestawieniu zrobiło się naprawdę ciekawie…

Tyle jeśli chodzi o metodologię. Zajmijmy się kształtem naszego rankingu. Tak jak i w poprzednich sezonach ranking podzieliliśmy na dwie kategorie. W pierwszej znalazły się duże stacje, w drugiej - średnie i małe ośrodki. Za graniczną wielkość przyjęliśmy łączną długość tras zjazdowych równą 6 km. Powyżej tej liczby ośrodek został zaliczony jako duży. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wartość ta jest dość arbitralna - 6 km wydaje nam się wartością najlepiej pasująca do krajowych warunków.

Przejdźmy więc do prezentacji wyników w pierwszej kategorii - dużych ośrodków narciarskich:

Ranking dużych ośrodków narciarskichKomentując krótko - trzy rzeczy, które zmieniły się bardzo w porównaniu z ubiegłym rokiem. Po pierwsze - na podium wchodzi Szczyrk Mountain Resort, co w sumie nas nie dziwi - inwestycje i promocja dużo dały, więc pomimo nienajlepszej pogody i momentami uciążliwych kolejek do wyciągów - jest zasłużone miejsce "na pudle". Drugie zaskoczenie - kolejny raz z rzędu do góry pnie się Słotwiny Arena, zajmując wysoką piąta lokatę - musi się tu podobać narciarzom, głównie głosami czytelników. Trzecie zaskoczenie - niska pozycja Jaworzyny Krynickiej - to też "zasługa" głosów narciarzy. Zaskoczenie - bo ośrodek w naszej ocenie wypadł bardzo dobrze, a warunki do jazdy - zwłaszcza w drugiej części sezonu - były tu naprawdę dobre. Panowie - coś trzeba zmienić najwyraźniej…

Słotwiny Arena - Najlepsza Stacja Narciarska w Polsce wg Internautów
Słotwiny Arena - Najlepsza Stacja Narciarska w Polsce wg Internautów

Miejsca kolejnych ośrodków są wynikiem raczej przesunięć tych trzech ośrodków, niż zmian w samych ośrodkach… Ciekawe, że gdyby brać pod uwagę jedynie oceny narciarzy, kolejność ta wyglądałby zgoła inaczej. Pierwsze miejsce zajęła właśnie Słotwiny Arena, na drugiej pozycji Czarna Góra o włos wyprzedzając Zieleniec (na tą stację tradycyjnie oddano już największą ilość głosów!). Dalej mamy Białkę Tatrzańską, Dwie Doliny, Szczyrk Mountain Resort, a dopiero na siódmej pozycji Jaworzyna Krynicka….

Czas na prezentację wyników w kategorii średnich i małych stacji. Prezentujemy listę 30 najlepszych stacji w tej kategorii. Pozostałe stacje, których nie znajdziecie na poniższej liście zostały przez nas ocenione i uwzględnione w rankingu, jednak liczba głosów (obowiązkowa składowa końcowej oceny) była zbyt niska, by być miarodajna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłym sezonie zostały ujęte w zestawieniu i "namieszały" w rankingu… A oto zestawienie:

Ranking średnich i małych ośrodków narciarskichTutaj widać zdecydowane zmiany i mniejsze różnice punktowe, choć czołówka pozostała mniej więcej bez zmian. Od razu zaznaczamy - jeśli sumarycznie końcowa ocena jest taka sama, wygrywa ośrodek, który ma wyższą notę od narciarzy. Na pierwszym miejscu pozostaje Beskid Sport Arena - nowoczesność, dobry pomysł, wysoka jakość - oto czego poszukują dzisiaj narciarze. Na drugim miejscu Czorsztyn-Ski, dalej Czarny Groń, dwa ośrodki z Tylicza - Master-Ski i TyliczSki, a za nimi Wisła Cieńków. O takim a nie innym kształcie rankingu zaważyły przede wszystkim oceny użytkowników. Przypomnieć w tym miejscu jeszcze trzeba, że każdy czytelnik mógł ocenić każdą stację, ale tylko jeden raz.

Czarny Groń
Czarny Groń

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz, która wymaga osobnego omówienia. Otóż widać wyraźnie, że są stacje, które mimo podobnego lub słabszego potencjału od konkurencji - są dużo bardziej lubiane. Praktycznie cała czołówka rankingu średnich i małych stacji ma bardzo wysokie oceny. W rankingu ocen użytkowników, podobnie jak w ubiegłych latach - wygrywa w tej kategorii Tylicz Master-Ski. Na drugim miejscu w ocenie użytkowników - jej sąsiad (widać, że konkurencja dobrze wpływa) TyliczSki, dalej Czarny Gron, Rycerski Raj i Karpacz Biały Jar. Przychylność narciarzy w naszym rankingu to rzecz kluczowa…

Tylicz Master Ski
Tylicz Master Ski

Jesteśmy przekonani, że dzięki formule naszego rankingu, udało się nam wspólnie z czytelnikami skionline.pl stworzyć wiarygodny i jedyny w swoim rodzaju ranking. Nie tylko porządkuje obraz rynku naszych stacji, a także pozycjonuje rangę i popularność poszczególnych ośrodków na naszej scenie narciarskiej, ale także w wielu przypadkach być może będzie pomocny przy wyborze dobrego miejsca na wyjazd, dla wszystkich, których nie bawi ciągłe jeżdżenie w jednym miejscu, a którzy często stają przed trudnym wyborem - "gdzie pojechać?". Jeżeli tak będzie - nasze skromne zadanie uznamy za wykonane do końca!

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #ranking stacji narciarskich #polska #najlepsze ośrodki

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com