skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach

2017.12.23
Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach
Kliknij, aby powiększyć.
Ruszają kolejne wyciągi w polskich górach
Natura sprawiła narciarzom miły prezent tuż przed świętami - w górach dosypało nieco śniegu, a ujemne temperatury spowodowały, że instalacje zaśnieżające mogły na wielu stokach pracować pełną parą. Dzięki temu w piątek (22 grudnia), a także weekend przed Bożym Narodzeniem ruszą kolejne stoki w kilkunastu ośrodkach narciarskich w Polsce. Wygląda więc na to, że Święta będą w tym roku dla narciarzy udane. Zapraszamy na krótki przegląd informacji, gdzie w najbliższych dniach będzie można pojeździć w Polsce na nartach.
Nasz przegląd rozpoczniemy od zachodniej części Beskidów. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem jest otwarcie (z lekkim opóźnieniem) wyciągów i tras w Szczyrk Mountain Resort (czyli w popularnym SON-ie). Od piątku, od godziny 8.30 czynne będą trasy 3, 4, 4a, natomiast w świąteczny weekend w ośrodku powinny zostać otwarte kolejne - 10, 1, 7 i 2. Ty samym nowa era w Szczyrku rozpoczęła się już naprawdę. Również na sąsiednim Skrzycznem dla narciarzy przygotowana zostanie trasa FIS ze szczytu Skrzycznego przez "grzebień" na trasę czerwoną aż do Jaworzyny. Będzie też można korzystać z kolei linowych na całej długości. Z kolei w Beskid Sport Arenie narciarze mają do dyspozycji trasę czerwoną na całej długości (1000 m), a także niebieską do tunelu (dolna polana, podobnie jak i trasa czarna jest cały czas naśnieżana). Przypominamy, że w Szczyrku od początku grudnia korzystać można z darmowych skibusów, kursujących pomiędzy poszczególnymi ośrodkami wchodzącymi w skład wspólnego karnetu w Szczyrku.

Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort

Sporo wyciągów ruszy także w sąsiedniej Wiśle. Czynne już są wyciągi na Soszowie, gdzie można jeździć trasami 2 i 5, całkiem niezłe warunki do jazdy znajdziemy także na Stożku i Siglanach. Od piątku, 22 grudnia, rozpocznie się sezon na stokach w Nowej Osadzie - wyciągi ruszą o godz. 17.00, tego dnia uruchomione zostaną także trasy na Małej Czantorii w Poniwcu. Z kolei od soboty powinny zostać uruchomione wyciągi na Skolnitym, a także na niedalekich Klepkach. Po drugiej stronie szosy - na Cienkowie - wyciągi ruszą w piątek o 15.00. Tego dnia czynny będzie wyciąg talerzykowy przy trasie nr 3, natomiast od soboty, 23. grudnia, planowane jest też uruchomienie 4-os kolei krzesełkowej i otwarcie głównej trasy zjazdowej (nr 1), o długości 1000 m. Pojeździć można też na Złotym Groniu w niedalekiej Istebnej.


Nieco dalej na wschód, można już jeździć na Czarnym Groniu w Beskidzie Małym. Na trasach leży do 60 cm śniegu, ruch jest niewielki, a warunki do jazdy - bardzo dobre. Pracują obie koleje krzesełkowe. Z kolei w Beskidzie Wyspowym można pojeździć na stokach Śnieżnicy w stacji KasinaSki. Wyciąg i trasa są tu już czynne od pierwszej połowy grudnia. Stacja czynna jest od 8.00 do 22.00, z przerwą na ratrakowanie od 16.00 do 18.00. Wyjątkiem jest tylko Wigilia, 24 grudnia, kiedy nie będzie jazdy wieczornej, a stacja zakończy pracę o godzinie 16-tej.

W Beskidzie Żywieckim także uruchomione zostaną wyciągi w kilku miejscach. Na 23 gruda (sobota), zapowiedział otwarcie tras ośrodek Zwardoń-Ski - czynna będzie kolej krzesełkowa oraz trasy na Małym Rachowcu. W dniu otwarcia dzieci do lat 10 jeżdżą gratis do godziny 12-tej. Orczyk na Dużym Rachowcu na razie jeszcze pozostanie zamknięty - trzeba poczekać na większe opady. Z kolei w Korbielowie, od piątku 22 grudnia, od godziny 8.00, działać będzie kolej Kamienna-Solisko. Z kolei w sobotę ruszy kolej krzesełkowa na Mosornym Groniu - od godziny 9:00 do 16.00.

Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska

Na Podhalu najlepsze warunki do jazdy znajdziemy oczywiście w Białce Tatrzańskiej. Czynne są tu prawie wszystkie trasy - oprócz trasy FIS i łącznik a z Remiaszowa do Kaniówki. Warunki do jazdy - bardzo dobre. Jeździć można także już na Kozińcu, na Grapie-Litwince i w Jurgowie - tutaj czynna jest jedna kolej krzesełkowa i prowadzące wzdłuż niej trasy 1 i 2.

W Zakopanem bardzo dobre warunki do jazdy znajdziemy na Kasprowym Wierchu. W kotle Gąsienicowym i Goryczkowym leży od 50 do 180 cm śniegu, czynna jest także nartostrada z Goryczkowej do Kuźnic. Koleje krzesełkowe działają od 8.00 do 14.00, ostatni zjazd koleją z Kasprowego jest o godzinie 16.00. Dobre warunki do jazdy panują na Szymoszkowej - czynna jest zarówno kolej mała jak i duża. Z kolei od 21 grudnia działa już także stacja narciarska na Harendzie - czynne są orczyki, a także kolej krzesełkowa i czerwona trasa prowadząca wzdłuż niej.


W innych podhalańskich stacjach dobre warunki do jazdy znaleźć można też w Witowie - działa kolej krzesełkowa i wyciąg orczykowy, a także w stacji Suche Ski niedaleko Poronina. Na Rusińskim Wierchu działa kolej 4-osobowa, a pokrywa śnieżna sięga tutaj 130 cm. Natomiast na jazdę 6-osobową koleją Porsche trzeb jeszcze trochę zaczekać. Z innych stacji w Bukowinie, pojeździć można także na kolei Turnia, a także na wyciągach Zwyrtlik i Ufo - pokrywa śniegowa sięga tutaj wszędzie do 70 cm.

W środkowej części Beskidów pojeździć można w Koninkach w Gorcach. W weekend kolej Tobołów i prowadząca wzdłuż niego trasa czynna będzie od 8.00 do 18-tej. Czynna jest także (już od 9 grudnia) stacja narciarska w Spytkowicach, gdzie działa kolej 4-osobowa. Natomiast na jazdę w położonych bliżej Krakowa stacjach Szklana Góra w Harbutowicach i na Chełmie w Myślenicach - trzeba jeszcze poczekać. Przygotowania do sezonu trwają też cały czas w stacji Laskowa-Ski w Beskidzie Wyspowym - warto sprawdzać na bieżąco warunki na stronie ośrodka, bo przy sprzyjającej pogodzie otwarcie stoków nastąpić może lada dzień.

Dość dobre warunki do jazdy panują także w Beskidzie Sądeckim. W Wierchomli, która otworzyła sezon już w połowie grudnia, w tej chwili czynna jest kolej krzesełkowa, a także wyciąg Stonoga. Pokrywa śnieżna sięga tutaj 50 cm Kolejne trasy będą uruchamiane przy sprzyjających warunkach pogodowo-śnieżnych. Nieco więcej tras oferuje obecnie Jaworzyna Krynicka - tutaj przy podobnej pokrywie śniegu (ok. 60 cm) czynne są cztery wyciągi (w tym kolej gondolowa), a także cztery trasy, w tym najdłuższa - nr 1 - prowadząca z samego szczytu do dolnej stacji gondoli. Stacja narciarska będzie czynna dłużej - od 9.00 do 18.00 od soboty 23 grudnia, za wyjątkiem Wigilii - kiedy wyciągi będą pracować do 15.00.


Nie zawiodą się miłośnicy Tylicza - w ośrodku Master-Ski czynna jest kolej krzesełkowa i wszystkie trasy (a jest ich osiem!), a także bezpłatny wyciąg szkoleniowy. Czynna jest także stacja narciarska Tylicz-Ski, gdzie pracuje kolej krzesełkowy i orczyki. Szczegóły dotyczące godzin pracy obu ośrodków w okresie świątecznym można znaleźć na stronach internetowych stacji. Pojeździć można także w krynickich Słotwinach - w SłotwinyArena działa 6-osobowa kolej, a warunki na trasie prowadzącej wzdłuż niej są bardzo dobre. Można też skorzystać z sąsiedniej kolei 4-osobowej - pamiętajmy, że to inne stacje i obowiązują dwa różne karnety!

W Beskidzie Niskim niezawodnie działa stacja narciarska Kiczera Ski w Puławach niedaleko Rymanowa. Działa tam kolej krzesełkowa, a także orczyk i wyciąg szkoleniowy. Warunki do jazdy są bardzo dobre, a lekki mróz sprzyja utrzymaniu tras w bardzo dobrym stanie. Ośrodek jest czynny codziennie od 9.00 do 21.00, z wyjątkiem Wigilii (czynne do 15.00) i pierwszego dnia Bożego Narodzenia - czynne od. 13.00. Nieco dalej na wschód - w Bieszczadach - otwarcie sezonu w sobotę 23 grudnia zapowiedział ośrodek Lesko-Ski (pierwsza godzina jazdy - gratis!), natomiast stacja narciarska w Ustrzykach Dolnych obiecała, że wyciągi będą działać na pewno od 25 grudnia.

Zieleniec
Zieleniec

Na koniec przenieśmy się w Sudety. Najlepsze warunki do jazdy panują tutaj - co nie powinno dziwić, zważywszy położenie i zaradność gospodarzy -w Zieleńcu. Czynna jest tu większość wyciągów i tras, a pokrywa śnieżna przekracza 75 cm. W okresie świątecznym stacja otwarta jest od 9.00 do 22.00, tym że w Wigilię wyciągi działają do 16.00. Można więc korzystać do woli z uroków jazdy wieczornej. Z kolei w Czarnej Górze działa szybka 6-tka i trasy prowadzące wzdłuż niej, a także kolej 4-osobowa i orczyki przy terenach szkoleniowych. Ośrodek podobnie jak Zieleniec - otwarty jest o d 9.00 do 22.00.

W Karpaczu można pojeździć w Białym Jarze, gdzie działa 6-osobowa kanapa, a warunki do jazdy są dobre. Z powodu prac przy nowej kolei na Kopę, na razie nie wszystkie trasy i wyciągi pod Śnieżką są nieczynne. Natomiast po drugiej stronie Karkonoszy - w Szklarskiej Porębie czynna jest nartostrada Puchatek na Szrenicy, a także wyciągi W Dolinie Szczęścia, Narotlandia i Wesoła Górka. Czynna jest także kolej gondolowa w Świeradowie - można tu korzystać z trasy zjazdowej od 9.00 do 16.00, a od 18.00 do 22.00 stacja zaprasza na jazdę wieczorną jedną z najlepiej oświetlonych tras narciarskich w Polsce.

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #warunki narciarskie #pogoda #święta #nowy rok #sylwester

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2021