skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Słowacy budują 6-osobową kolej w Tatrach

2014.10.03
Nowy wyciąg w słowackich Tatrach fot. Rohacze
Przyzwyczailiśmy się już, że nasi południowi sąsiedzi co roku informują nas o kolejnej, nowej inwestycji. W ostatnich latach informacje takie przychodziły z ośrodków zarządzanych przez TMR, tym razem jednak dobra dla narciarzy wiadomość nadeszła z Tatr Zachodnich. W ośrodku narciarskim Roháče-Spálená, położonym w Dolinie Zuberskiej, kończy się montaż nowoczesnej kanapy, która odmieni oblicze tej popularnej także wśród polskich narciarzy stacji. Dzięki uprzejmości gospodarzy tego terenu przedstawiamy fotorelację z postępów przy budowie wyciągu.
Popularne Rohacze do tej pory dysponowały 4-osobową koleją krzesełkową produkcji Tatrapomy, a także 3 orczykami, przy czym, żeby dostać się do kanapy i głównych tras zjazdowych, trzeba było z parkingu wyjechać najpierw charakterystycznym, załamanym orczykiem o niewielkiej przepustowości. Od nadchodzącego sezonu nie będzie już tego problemu - budowana właśnie kolej będzie mieć dolną stację tuż obok parkingu, na dodatek będzie sięgać prawie 50 metrów wyżej niż stająca obok, stara kanapa.

Nowy wyciąg w słowackich Tatrach fot. Rohacze
Nowy wyciąg w słowackich Tatrach fot. Rohacze

Nowy wyciąg to nowoczesne, 6-osobowe krzesło firmy Leitner, wyprzęgane i wyposażone w niebieskie osłony (bubliny) - niemalże identyczne do tego, które stoi w naszej Białce (Pasieka Express). Długość wyniesie prawie 2 km (dokładnie - 1958 metrów), a różnica wysokości aż 461 metrów. Krzesła poruszać się będą z prędkością 5 m/s. W pierwszym okresie pracy wyciągu (od połowy listopada do okresu bożonarodzeniowego), narciarze pojadą do góry 69 krzesełkami, a przepustowość wyniesie 1800 osób na godzinę. Po tym czasie, kolej zostanie doprowadzona do pełnej przepustowości 2400 osób na godzinę (92 krzesła), która jest parametrem docelowym pracy wyciągu.
Nowa mapa tras
Nowa mapa tras

Nowy wyciąg w słowackich Tatrach fot. Rohacze
Nowy wyciąg w słowackich Tatrach fot. Rohacze

Podczas prac przy budowie przesunięto przebieg żółtego szlaku na Brestovą - biegnie on teraz obok górnej stacji wyciągu. Dzięki temu, w okresie letnim kolej będzie wspomagać turystów w wydostaniu się na główny grzbiet Tatr Zachodnich (do podejścia pozostanie tylko ok. 400 metrów, zamiast całej różnicy poziomów wynoszącej prawie 900 metrów).


Prace przy budowie postępują planowo, można więc mieć nadzieję, że z chwilą rozpoczęcia nowego sezonu, kolej od razu zostanie uruchomiona i udostępniona narciarzom. Czekając na ten moment, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z budowy kolei - od momentu rozpoczęcia inwestycji w czerwcu 2014 roku, po najbardziej aktualny obraz budowy z ostatnich dni.

pk/skionline.pl

Tagi: #słowacja #tatry #rohace #rochacze #leitner #nowe inwestycje

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020