skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Sylwestrowe szusowanie - gdzie jest śnieg?

2011.12.29
fot. jc /skionline.pl
Kliknij, aby powiększyć.
fot. jc /skionline.pl
Tydzień temu ośrodki startowały jeden za drugim. Armatki pracowały pełną parą, a mroźna aura sprzyjała narciarzom i właścicielom ośrodków. Sytuacja zmieniła się radykalnie wraz z nadejściem odwilży, która - nie dość, że odebrała nam upragnione "białe święta" - to znacznie pogorszyła warunki na stokach. Wiele uruchomionych na święta ośrodków musiało "zwinąć żagle", bo śnieg dosłownie spłynął z tras. Dziś, najlepsze warunki panują stacjach, które wcześnie rozpoczęły naśnieżanie korzystając z każdego dnia mrozu. Tak więc, jest jeszcze kilka miejsc w Polsce, gdzie będzie można poszusować w ostatni dzień roku bez obawy o slalom między minerałami, a błotem.

Zobacz także:

Zdecydowanie najlepiej jest w Tatrach i na Podhalu - tutaj spadło sporo naturalnego śniegu, a ujemne temperatury utrzymywały się najdłużej.

Tatry i Podhale
W ośrodku Rusiń - Ski, który rozpoczął sezon początkiem grudnia, warunki są bardzo dobre. Jeszcze w listopadzie Artur Szałek - szef marketingu, informował, że miejscami na rusińskim stoku jest nawet 2 m śniegu. Dlatego teraz stacja w Bukowinie Tatrzańskiej może się pochwalić 80-centymetrową warstwą śniegu na całej długości stoku. - Działa główna kolej i długi orczyk. Otwarty jest stok dla dzieci obsługiwany przez specjalny wyciąg z nisko prowadzoną liną i "kubusiowy" tor przeszkód - mówi Artur Szałek.
- W karczmie przy stoku obędzie się Bal Sylwestrowy. Cena biletu wynosi 50 zł od osoby i zawiera miejsce siedzące, lampkę szampana i przekąskę, pokaz sztucznych ogni i konkursy z nagrodami.

Stacja Witów - ski także nie narzeka na brak śniegu. - Grubość pokrywy śnieżnej na stoku wynosi około 70 cm. Obecnie temperatura waha się od 0º C do -1º C, a w nocy gdy chwyta mróz, uruchamiane są armatki - informuje pracownik ośrodka Witów - ski. Czynna jest kolej krzesełkowa, wyciąg orczykowy oraz obie trasy: niebieska i zielona. W ostatni dzień roku wyciągi kursować będą do godz. 21.00.

W Jurgowie, w stacji Hawrań utrzymuje się minusowa temperatura (-5º C), a armatki pracują cały czas. - Otwarte są trasy nr 1, 3 i 4, a od dziś także trasa nr 2, która nadal jest przygotowywana przez system naśnieżania. Na stoku nie ma przetarć. Te trasy, na których panują niedostateczne do jazdy warunki są wciąż zamknięte - komentuje sytuację na stoku Zuzanna Górnik, kierownik ośrodka w Jurgowie. W Sylwestra stacja będzie czynna do godz. 18.00.

Jak zapewniają gestorzy ośrodka Harenda, w Zakopanem, warunki na stoku są bardzo dobre. Trasy są twarde, trzyma 3-stopniowy mróz. - Przed chwilą wyłączony został system naśnieżania, ponieważ pierwsi narciarze pojawili się na stoku - mówił rano pracownik stacji Harenda. Czynna jest trasa czerwona obsługiwana przez kolej krzesełkową oraz stok zielony przy którym kursuje orczyk. W Sylwestra będzie można jeździć do godz. 19.00 lub 20.00.

Stacja Szymoszkowa także deklaruje bardzo dobre warunki śniegowe. Na zakopiańskim stoku leży warstwa śniegu o grubości 80 cm. Czynne są dwie koleje krzesełkowe i obie nartostrady: czerwona, biegnąca ze szczytu oraz łagodny stok na Polanie Szymoszkowej.

W stacji Litwinka w Białce Tatrzańskiej działa 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 900 m oraz wyciąg orczykowy dla dzieci. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 40 do 50 cm. Stok jest szczelnie pokryty warstwą śniegu, a przedstawiciele ośrodka obiecują systematycznie dośnieżać trasę w nadchodzących dniach, które według prognoz mają przynieść ujemne temperatury. W Sylwestra stok będzie czynny od godz. 9.00 do 21.00.

W Zakopanem, pod Nosalem czynne są 4 wyciągi talerzykowe obsługujące trasy szkoleniowe o łagodnym nachyleniu. Działa także wyciąg przy trasie czerwonej, ale na razie tylko do połowy długości. Warunki na stoku są bardzo dobre, grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 30 do 50 cm. W Sylwestra można jeździć do godz. 19.00, a w Nowy Rok wyciągi ruszą o godz. 10.00.

W sobotę, 31. grudnia zostanie otwarta czarna trasa nr 1 biegnąca z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową. Na trasie, obsługiwanej przez 4 - osobową kolej krzesełkową, leży około 40 cm śniegu.

Aktualna pogoda i warunki narciarskie

Sudety
W Sudetach bardzo dobre warunki narciarskie panują w Zieleńcu, gdzie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 50 cm, a minusowa temperatura dobrze wróży na nadchodzące dni. Jak informuje pracownik stacji, śniegu jest dość; na stoku nie ma przetarć. Czynnych jest 5 wyciągów talerzykowych, dwa 4-osobowe krzesła: Gryglówka oraz "piątka", a także 6-osobowa kanapa "trójka" Winterpol, przy której odbędzie się sylwestrowa zabawa. Impreza będzie trwać od godz. 20.00 do 01.00, a karnet na jazdę po zmroku kosztować będzie 60 zł.

Kilkucentymetrowy puch pokrył w ostatnich dniach stoki w Karpaczu. Do 22. grudnia gromadzono sztuczny śnieg, dzięki czemu obecnie na trasach leży około metrowa warstwa przymrożonego śniegu. Otwarte są wyciągi: Liczykrupa, Euro, Złotówka i Grosik. Jeśli silny wiatr nie pokrzyżuje planów, to ponownie zostanie uruchomiona kolej linowa "Zbyszek". W Sylwestra ośrodek będzie działał do godz. 16.00.

Beskid Sądecki
Na Jaworzynie Krynickiej warunki narciarskie są dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 25 do 55 cm. W nocy na szczycie temperatura utrzymywała się na poziomie -4, -5º C, więc uruchomiono system naśnieżania. Czynna jest trasa nr I o długości 2600 m oraz ponad kilometrowa trasa nr VI obsługiwana przez kolej krzesełkową, a także łagodna trasa nr III, oraz stok "Żółwik" dla dzieci. W ostatni dzień roku wyżej wymienione trasy będą czynne do godz. 18.00, natomiast od godz. 18.00 aż do północy kursować będzie gondola przy otwartej trasie nr 1.

W ośrodku Tylicz Ski na przygotowanych trasach panują doskonałe warunki - zapewniają właściciele stacji. Na trasach 2, 3 i 4 grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 50 do 70 cm. Temperatura w stacji oscyluje około 0º C, więc śnieg na trasach jest lekko zmrożony. Na trasie nr 1, która czeka na ostry mróz i dośnieżanie, na razie leży 20-centymetrowa warstwa naturalnego śniegu. W Sylwestra ośrodek będzie czynny od godz. 9.00 do 19.00.

W stacji narciarskiej Dwie Doliny warunki narciarskie są dobre - grubość pokrywy śnieżnej na stokach wynosi 35 cm. - Śnieg jest mokry, ale temperatura powoli spada, więc liczymy na obfite naśnieżanie w nadchodzących dniach - informuje pracownik ośrodka. Otwarte są dwie koleje krzesełkowe: Wierchomla I, Szczawnik I i niewielki wyciąg orczykowy Stonoga. W Sylwestra, specjalny karnet (55 zł) pozwoli szusować od 19:00 do 3:00. Otwarte będą punkty gastronomiczne, a przy barze "SZAŁAS" będzie można potańczyć przy dźwiękach muzyki. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie zjazd z pochodniami.

am / skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #szczyrk #nosal #rusin-ski #białka tatrzańska #zieleniec #karpacz #zakopane

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com