skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Sylwestrowe szusowanie - gdzie jest śnieg?

2011.12.29
fot. jc /skionline.pl
Kliknij, aby powiększyć.
fot. jc /skionline.pl
Tydzień temu ośrodki startowały jeden za drugim. Armatki pracowały pełną parą, a mroźna aura sprzyjała narciarzom i właścicielom ośrodków. Sytuacja zmieniła się radykalnie wraz z nadejściem odwilży, która - nie dość, że odebrała nam upragnione "białe święta" - to znacznie pogorszyła warunki na stokach. Wiele uruchomionych na święta ośrodków musiało "zwinąć żagle", bo śnieg dosłownie spłynął z tras. Dziś, najlepsze warunki panują stacjach, które wcześnie rozpoczęły naśnieżanie korzystając z każdego dnia mrozu. Tak więc, jest jeszcze kilka miejsc w Polsce, gdzie będzie można poszusować w ostatni dzień roku bez obawy o slalom między minerałami, a błotem.

Zobacz także:

Zdecydowanie najlepiej jest w Tatrach i na Podhalu - tutaj spadło sporo naturalnego śniegu, a ujemne temperatury utrzymywały się najdłużej.

Tatry i Podhale
W ośrodku Rusiń - Ski, który rozpoczął sezon początkiem grudnia, warunki są bardzo dobre. Jeszcze w listopadzie Artur Szałek - szef marketingu, informował, że miejscami na rusińskim stoku jest nawet 2 m śniegu. Dlatego teraz stacja w Bukowinie Tatrzańskiej może się pochwalić 80-centymetrową warstwą śniegu na całej długości stoku. - Działa główna kolej i długi orczyk. Otwarty jest stok dla dzieci obsługiwany przez specjalny wyciąg z nisko prowadzoną liną i "kubusiowy" tor przeszkód - mówi Artur Szałek.
- W karczmie przy stoku obędzie się Bal Sylwestrowy. Cena biletu wynosi 50 zł od osoby i zawiera miejsce siedzące, lampkę szampana i przekąskę, pokaz sztucznych ogni i konkursy z nagrodami.

Stacja Witów - ski także nie narzeka na brak śniegu. - Grubość pokrywy śnieżnej na stoku wynosi około 70 cm. Obecnie temperatura waha się od 0º C do -1º C, a w nocy gdy chwyta mróz, uruchamiane są armatki - informuje pracownik ośrodka Witów - ski. Czynna jest kolej krzesełkowa, wyciąg orczykowy oraz obie trasy: niebieska i zielona. W ostatni dzień roku wyciągi kursować będą do godz. 21.00.

W Jurgowie, w stacji Hawrań utrzymuje się minusowa temperatura (-5º C), a armatki pracują cały czas. - Otwarte są trasy nr 1, 3 i 4, a od dziś także trasa nr 2, która nadal jest przygotowywana przez system naśnieżania. Na stoku nie ma przetarć. Te trasy, na których panują niedostateczne do jazdy warunki są wciąż zamknięte - komentuje sytuację na stoku Zuzanna Górnik, kierownik ośrodka w Jurgowie. W Sylwestra stacja będzie czynna do godz. 18.00.

Jak zapewniają gestorzy ośrodka Harenda, w Zakopanem, warunki na stoku są bardzo dobre. Trasy są twarde, trzyma 3-stopniowy mróz. - Przed chwilą wyłączony został system naśnieżania, ponieważ pierwsi narciarze pojawili się na stoku - mówił rano pracownik stacji Harenda. Czynna jest trasa czerwona obsługiwana przez kolej krzesełkową oraz stok zielony przy którym kursuje orczyk. W Sylwestra będzie można jeździć do godz. 19.00 lub 20.00.

Stacja Szymoszkowa także deklaruje bardzo dobre warunki śniegowe. Na zakopiańskim stoku leży warstwa śniegu o grubości 80 cm. Czynne są dwie koleje krzesełkowe i obie nartostrady: czerwona, biegnąca ze szczytu oraz łagodny stok na Polanie Szymoszkowej.

W stacji Litwinka w Białce Tatrzańskiej działa 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 900 m oraz wyciąg orczykowy dla dzieci. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 40 do 50 cm. Stok jest szczelnie pokryty warstwą śniegu, a przedstawiciele ośrodka obiecują systematycznie dośnieżać trasę w nadchodzących dniach, które według prognoz mają przynieść ujemne temperatury. W Sylwestra stok będzie czynny od godz. 9.00 do 21.00.

W Zakopanem, pod Nosalem czynne są 4 wyciągi talerzykowe obsługujące trasy szkoleniowe o łagodnym nachyleniu. Działa także wyciąg przy trasie czerwonej, ale na razie tylko do połowy długości. Warunki na stoku są bardzo dobre, grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 30 do 50 cm. W Sylwestra można jeździć do godz. 19.00, a w Nowy Rok wyciągi ruszą o godz. 10.00.

W sobotę, 31. grudnia zostanie otwarta czarna trasa nr 1 biegnąca z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową. Na trasie, obsługiwanej przez 4 - osobową kolej krzesełkową, leży około 40 cm śniegu.

Aktualna pogoda i warunki narciarskie

Sudety
W Sudetach bardzo dobre warunki narciarskie panują w Zieleńcu, gdzie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 50 cm, a minusowa temperatura dobrze wróży na nadchodzące dni. Jak informuje pracownik stacji, śniegu jest dość; na stoku nie ma przetarć. Czynnych jest 5 wyciągów talerzykowych, dwa 4-osobowe krzesła: Gryglówka oraz "piątka", a także 6-osobowa kanapa "trójka" Winterpol, przy której odbędzie się sylwestrowa zabawa. Impreza będzie trwać od godz. 20.00 do 01.00, a karnet na jazdę po zmroku kosztować będzie 60 zł.

Kilkucentymetrowy puch pokrył w ostatnich dniach stoki w Karpaczu. Do 22. grudnia gromadzono sztuczny śnieg, dzięki czemu obecnie na trasach leży około metrowa warstwa przymrożonego śniegu. Otwarte są wyciągi: Liczykrupa, Euro, Złotówka i Grosik. Jeśli silny wiatr nie pokrzyżuje planów, to ponownie zostanie uruchomiona kolej linowa "Zbyszek". W Sylwestra ośrodek będzie działał do godz. 16.00.

Beskid Sądecki
Na Jaworzynie Krynickiej warunki narciarskie są dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 25 do 55 cm. W nocy na szczycie temperatura utrzymywała się na poziomie -4, -5º C, więc uruchomiono system naśnieżania. Czynna jest trasa nr I o długości 2600 m oraz ponad kilometrowa trasa nr VI obsługiwana przez kolej krzesełkową, a także łagodna trasa nr III, oraz stok "Żółwik" dla dzieci. W ostatni dzień roku wyżej wymienione trasy będą czynne do godz. 18.00, natomiast od godz. 18.00 aż do północy kursować będzie gondola przy otwartej trasie nr 1.

W ośrodku Tylicz Ski na przygotowanych trasach panują doskonałe warunki - zapewniają właściciele stacji. Na trasach 2, 3 i 4 grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 50 do 70 cm. Temperatura w stacji oscyluje około 0º C, więc śnieg na trasach jest lekko zmrożony. Na trasie nr 1, która czeka na ostry mróz i dośnieżanie, na razie leży 20-centymetrowa warstwa naturalnego śniegu. W Sylwestra ośrodek będzie czynny od godz. 9.00 do 19.00.

W stacji narciarskiej Dwie Doliny warunki narciarskie są dobre - grubość pokrywy śnieżnej na stokach wynosi 35 cm. - Śnieg jest mokry, ale temperatura powoli spada, więc liczymy na obfite naśnieżanie w nadchodzących dniach - informuje pracownik ośrodka. Otwarte są dwie koleje krzesełkowe: Wierchomla I, Szczawnik I i niewielki wyciąg orczykowy Stonoga. W Sylwestra, specjalny karnet (55 zł) pozwoli szusować od 19:00 do 3:00. Otwarte będą punkty gastronomiczne, a przy barze "SZAŁAS" będzie można potańczyć przy dźwiękach muzyki. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie zjazd z pochodniami.

am / skionline.pl

Tagi: #szczyrk #nosal #rusin-ski #białka tatrzańska #zieleniec #karpacz #zakopane

Powrót

Alpin Panorama Hotel Hubertus Alpin Panorama Hotel Hubertus

Valdora
Południowy Tyrol, Włochy

Natur- und Wellnesshotel Höflehner Natur- und Wellnesshotel Höflehner

Haus im Ennstal
Styria, Austria

Villa Hubertus Villa Hubertus

Olang
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Hotel Stegerhaus Hotel Stegerhaus

39030 St. Johann
Południowy Tyrol, Włochy
Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

6450 Sölden
Tyrol, Austria
Top Residence Kurz Top Residence Kurz

39020 Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018