skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - będzie nowocześnie i ładnie

2016.11.22
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - będzie nowocześnie i ładnie
Kliknij, aby powiększyć.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - będzie nowocześnie i ładnie
W ostatnim czasie ukazało się wiele tekstów zapowiadających prace przy modernizacji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Zdecydowana większość z nich koncentruje się na techniczno-narciarskich zagadnieniach - ilości i rodzajach nowych wyciągów, parametrach tras. Często zapominamy, że przy okazji ich budowy powstanie również piękna, nowoczesna architektura, której w naszych górach tak brakuje. Dlatego dzięki uprzejmości portalu www.sztuka-architektury.pl z przyjemnością przedstawiamy tekst, kładący nacisk na tę właśnie stronę inwestycji.
Major Architekci wygrali konkurs architektoniczny na projekt stacji narciarskiej na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku. Realizacja tego projektu ma być jednym z etapów rozbudowy zimowej infrastruktury w tym mieście. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski w 2014 roku kupili Słowacy, a konkretnie firma Tatry Mountain Resorts (TMR), zarządzająca wieloma trasami narciarskimi w słowackich górach. W październiku 2016 roku firma ogłosiła, że do końca 2019 roku w rozbudowę narciarskiej infrastruktury chce w Szczyrku zainwestować ok. 60 milionów euro.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Major Architekci, którzy zdobyli pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym niedawno międzynarodowym konkursie architektonicznym - to pracowania, która nie boi się wyzwań. To ci architekci wygrali w konkursie na projekt innowacyjnego budynku, w którym tradycyjne funkcje mieszkaniowe połączone mają być z domem opieki, mieszkaniami dla młodych oraz przedszkolem. Major Architekci zaprojektowali wysoko ocenianą przebudowę hali fabrycznej we Wrocławiu czy kameralny apartamentowiec w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy Dolnego Śląska.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Major Architekci w nagrodzonym w konkursie dla Szczyrku projekcie opracowali wizję budynku o tarasowym układzie. Zadaniem projektowym było stworzenie obiektu jak najlepiej wpisującego się w górski krajobraz, nie zakłócającego malowniczego otoczenia. To dlatego projektanci zdecydowali się rozbić gmach na trzy bryły, ułożone tak, że dach jednej części jest jednocześnie tarasem dla części sąsiedniej. "Dodatkowo maksymalne wysunięcie brył w kierunku granicy działki i zorientowanie ich pod różnymi kątami sprawia, że niemal z każdego miejsca budynku i z każdego punktu tarasu jesteśmy w stanie podziwiać górską panoramę" - podkreślają architekci. Rozczłonkowanie budynku pozwoliło uniknąć budowy dużej, przytłaczającej kubatury oraz maksymalnie wykorzystać wyjątkowe położenie.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Zaprojektowany przez pracownię Major Architekci budynek ma się łączyć z górną stacją planowanej tu kolejki gondolowej. Pomieści restauracje - na niższym poziomie samoobsługową, dostępną bezpośrednio ze stoku, na górnym bardziej elegancką, z obsługą kelnerską. Budynek jest częścią planowanej przez słowacką firmę Tatry Mountain Resorts (TMR) inwestycji, mającej znacząco poprawić jakość obsługi turystów (bo nie tylko narciarzy). W pierwszym etapie, który potrwa do rozpoczęcia sezonu zimowego 2017/2018 powstaną tu m.in. trzy nowoczesne koleje linowe - (gondolowa i dwie krzesełkowe) oraz system naśnieżania stoków wraz ze zbiornikiem wody. W drugim etapie poza trzema nowymi liniami krzesełkowymi ma być wybudowane zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Co ważne, te ostatnie obiekty mają być całoroczne, dostępne także latem. Jak zachwala swój projekt inwestor: "Po połączeniu w 2018 nowym łącznikiem z Centralnym Ośrodkiem Narciarskim cały teren narciarski liczyć będzie łącznie 40 km nowoczesnych tras. Po Jasnej na Chopoku będzie to drugi co do wielkości ośrodek narciarski w Polsce, Słowacji czy Czechach".

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Stacja narciarska
Lokalizacja: Szczyrk, Hala Skrzyczeńska
Inwestor: Tatry Mountain Resorts
Projektanci: Major Architekci (Marcin Major, Anna Major, Marta Górniak, Paweł Major)
Autor wizualizacji: Paweł Osmak
Powierzchnia: 2516 m2
Projekt: 2016
Planowana realizacja: 2017
Źródło: majorarchitekci.pl, szczyrkowski.pl

Oryginalny tekst można przeczytać tutaj

Tagi: #ośrodki narciarskie #szczyrk #szczyrkowski ośrodek narciarski #tmr #major architekci

Powrót

AlpenParks Hagan Lodge Altaussee AlpenParks Hagan Lodge Altaussee

Altaussee
Styria, Austria

Ganischgerhof Mountain Resort & Spa Ganischgerhof Mountain Resort & Spa

Deutschnofen-Obereggen-Eggen
Południowy Tyrol, Włochy

Untervernatsch Untervernatsch

Schnalstal
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia

9632 Nassfeld-Hermagor
Karyntia, Austria
Hotel Goldene Rose Hotel Goldene Rose

39035 Welsberg
Południowy Tyrol, Włochy
Alpin Panorama Hotel Hubertus Alpin Panorama Hotel Hubertus

39030 Valdora
Południowy Tyrol, Włochy
3 noclegi - od 382,00 € za osobę
7 noclegów - od 1286,00 € za osobę
7 noclegów - od 399,00 € za osobę
7 noclegów - od 599,50 € za pokój
7 noclegów - od 669,50 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.