skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Trasa widokowa Großglockner Hochalpenstraße

2024.05.20
Großglockner Hochalpenstraße / Albin Niederstrasser
Kliknij, aby powiększyć.
Großglockner Hochalpenstraße / Albin Niederstrasser
Großglockner Hochalpenstraße uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras widokowych na świecie - bądź co bądź na liście najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Austrii zajmuje trzecie miejsce! Na odcinku 48 km prowadzi w sam środek Parku Narodowego Wysokich Taurów. Aż na najwyższą górę Austrii - Großglockner, z lodowcem Pasterze. Widok, który budzi zachwyt dla gór!
Oprócz wielu fantastycznych punktów widokowych, ciekawych wystaw i interesujących punktów informacyjnych, które spotkacie na Großglockner Hochalpenstraße, trasa stanowi także punkt wyjścia dla wspaniałego spotkania z przyrodą. Zaprowadzi was ona do serca Parku Narodowego Wysokich Taurów, gdzie najłatwiej jest pojąć wyjątkowość i legendę najwyższego szczytu Austrii.

Na odcinku 48 km Großglockner Hochalpenstraße oferuje dużo więcej niż tylko przyjemność z jazdy. Co kilka metrów na osoby przemierzające to arcydzieło budownictwa drogowego czekają zapierające dech w piersiach krajobrazy, a dodatkowo także całe mnóstwo sposobności dla niezapomnianych spotkań z naturą. 

Sama Großglockner Hochalpenstraße harmonijnie wkomponowała się w świat gór. Zakręt za zakrętem prowadzi w głąb Parku Narodowego Wysokich Taurów. Majestatyczne szczyty gór, lodowiec, zielone lasy i doliny - wszystko tu zachęca do zatrzymania się na chwilę, pobujania w obłokach i kontemplowania widoków. Tuż przy samej trasie znajdują się liczne punkty informacyjne, 15 wystaw i 12 stacji z atrakcjami. Do tego dochodzą interesujące ścieżki przyrodnicze i widokowe, a także rozległa i rozgałęziona sieć szlaków wędrownych, przy których znajdziecie wiele gościnnych restauracji i schronisk.

Großglockner Hochalpenstraße / Julius Silver
Großglockner Hochalpenstraße / Julius Silver

Großglockner Hochalpenstraße stanowi symbiozę techniki i przyrody, dzięki której ludzie mogą świadomie poznawać piękno Alp. Z najwyższego punktu trasy, znajdującego się na mierzącym 2571 m szczycie Edelweiß-Spitze, do którego trzeba dojechać odgałęzieniem od głównej drogi, rozciąga się panorama obejmująca ponad 30 trzytysięczników i widok na północne zbocza Großglocknera (3798 m n.p.m.).

W tunelu Hochtor droga przecina granicę pomiędzy Ziemią Salzburską a Karyntią, gdzie znajduje się wzniesienie Kaiser-Franz-Josefs-Höhe z fantastycznym widokiem na najwyższą górę w Austrii i lodowiec Pasterze. Jest tutaj centrum edukacyjne, gdzie można obejrzeć różne wystawy, np. „Życie lodowca”, „Góra, rodzaj żeński - kobiety w drodze na szczyt”, ale także położona najwyżej na świecie wystawa automobili i motocykli. Spod centrum wyruszają codziennie bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Parku Narodowym Wysokich Taurów panoramicznym szlakiem Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Szansa, aby podczas takiej wyprawy spotkać puchate świstaki i przyjrzeć się majestatycznym koziorożcom, jest wyjątkowo duża. 

Großglockner Hochalpenstraße jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Alpach. W 2024 roku trasa obchodzi swoje 89. urodziny, a od 2015 roku jest objęta ochroną zabytków.
48 kilometrów długości ma trasa Großglockner Hochalpenstraße. Trzeba na niej pokonać 36 zakręty pod górę i w dół - aż do tunelu Hochtor, położonego na poziomie 2504 m n.p.m. Najwyższy punkt, do którego można dojechać, wznosi się jeszcze wyżej - jest to góra Edelweiß-Spitze (2571 m n.p.m.), do której od głównej trasy odchodzi oddzielna, boczna droga bez wyjazdu. Stamtąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na 30 trzytysięczników. Jeszcze jedna, fascynująca liczba: jako jedyna droga w Austrii Hochalpenstraße, na całej swej długości od doliny do najwyższego punktu, przecina 4 piętra roślinności: od piętra górskiego przez subalpejskie, następnie pozbawione drzew piętro alpejskie, aż po lodowce i najwyższe szczyty na piętrze subniwalnym i niwalnym. Uwaga: bilet dzienny umożliwia bezpłatny wstęp na wszystkie 15 wystaw, 7 szlaków tematycznych i różne place zabaw.

Großglockner Hochalpenstraße / Michael Stabentheiner
Großglockner Hochalpenstraße / Michael Stabentheiner

Różne „naj” Hochalpenstraße - wyżej, bliżej, jeszcze bardziej odjazdowo!


Niewątpliwie Großglockner Hochalpenstraße sama w sobie jest jedyna w swoim rodzaju - jej historia, powstanie, konstrukcja. Pod wieloma względami wciąż taka jest - żadne inne miejsce nie daje aż tyle możliwości, aby właściwie „po drodze” zobaczyć i doświadczyć tak wiele!

• Z wzniesienia Kaiser-Franz-Josefs-Höhe rozciąga się niesamowity widok. Możemy stąd oglądać zbocza i pokryty śniegiem wierzchołek Großglocknera (3798 m), najwyższego szczytu w Austrii, lodowiec Pasterze i szczyty okolicznych trzytysięczników. To naprawdę zapiera dech! Ale i w innych miejscach Großglockner Hochalpenstraße nie szczędzi fantastycznych pejzaży - za każdym zakrętem, z każdego miejsca postojowego!

• Tym, czym dla uczestnika safari po afrykańskim stepie jest „big five”, dla turystów na Großglockner Hochalpenstraße będzie „high five”, czyli: koziorożec, orzeł przedni, świstak, motyl niepylak apollo i trzmiel alpejski. Jest to pięć fantastycznych zwierząt, które żyją na wysokogórskich terenach rozciągających się wzdłuż Großglockner Hochalpenstraße. Nawet podczas krótkich wycieczek można zaobserwować świstaki, niekiedy też kozice, koziorożce czy orły.

Góry niezwykłych przeżyć


• Kaiser-Franz-Josefs-Höhe:(2369 m) to końcowy, a jednocześnie kulminacyjny punkt Großglockner Hochalpenstraße. To miejsce znajduje się wysoko ponad lodowcem Pasterze, najdłuższym lodowcem Alp Wschodnich, i bardzo blisko Großglocknera. Jest to również punkt wyjścia szlaków wędrownych, między innymi do wieży obserwacyjnej Wilhelma Swarovskiego. W centrum edukacyjnym na Kaiser-Franz-Josefs-Höhe różne wystawy na temat przyrody, gór i lodowca zajmują łącznie powierzchnię 1500 m².

• Edelweiß-Spitze: Wybrukowaną drogą, która odchodzi od głównej trasy, jedzie się, pokonując sześć ostrych zakrętów, do najwyższego punktu Großglockner Hochalpenstraße - mierzącej 2571 metrów góry Edelweiß-Spitze. Jest to także najwyższy szczyt w Austrii, na który można wjechać samochodem! Z punktu widokowego, z którego rozciąga się 360-stopniowa panorama, można objąć wzrokiem ponad 30 trzytysięczników - widać też północne zbocza Großglocknera. Uwaga: serdecznie polecamy wizytę w schronisku Edelweißhütte!

Großglockner Hochalpenstraße / Andreas Kolarik
Großglockner Hochalpenstraße / Andreas Kolarik

• Hochtor: W dawnych czasach bardzo wysokie wzniesienia uważano za bramy do podziemnego świata. „Podziemny świat” na przełęczy Hochtor (2504 m) ogranicza się do tunelu, w którym przebiega granica pomiędzy landami Salzburg i Karyntia. Dla ochłody po salzburskiej stronie można odbyć bitwę na śnieżki, która zwykle jest możliwa nawet w lecie. Po karynckiej stronie tunelu turyści mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat historii tej prastarej przełęczy z wystawy „Sanktuarium Hochtor: droga przez tysiąclecia”.

• Großglockner - najwyższy szczyt w Austrii!: Großglockner mierzy 3798 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Austrii, owianym niejedną legendą. To miejsce mocy i mit, który od wieków fascynuje ludzi. Często był też nazywany „bratem (tybetańskiego) Kajlasa”. Ale niezależnie od tego, z której strony i za pośrednictwem której historii zbliżamy się do Großglocknera, aby mu się przyjrzeć, okrążyć go albo wspiąć się na jego szczyt - trudno nam będzie się oprzeć urokowi jego majestatu. 

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #grossglocknerstrasse #aktywne lato #alpy #austria #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com