skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Val di Fassa, Trentino - wśród legendarnych szczytów

2012.11.20
Val di Fassa fot. Jacek Ciszak
Val di Fassa fot. Jacek Ciszak
220 kilometrów fantastycznych tras, 82 nowoczesne i szybkie wyciągi, możliwość zjazdu z imponującej wysokości przeszło 2600 metrów n.p.m., system sztucznego naśnieżania w stu procentach pokrywający rozległą sieć terenów narciarskich - tak w największym skrócie dolinę Val di Fassa scharakteryzować można w liczbach. Nie sposób jednak oddać w liczbach widoków, emocji, zapachów i smaków, jakimi swoich gości wita zimą ta przepiękna kraina.
Dolina Val di Fassa rozciąga się na północno - wschodnim krańcu prowincji Trentino. Otoczona najbardziej malowniczymi i najczęściej podziwianymi masywami Dolomitów: Catinaccio, Sella i Marmolada, zimą zamienia się w prawdziwy śnieżny raj. To ponad osiemdziesiąt nowoczesnych wyciągów i przeszło dwieście kilometrów tras, należących do największego regionu narciarskiego Włoch - Dolomiti Superski. Zimą miejsce to zamienia się w prawdziwie kosmopolityczną stolicę narciarstwa, do której ściągają rzesze miłośników białego szaleństwa z całej Europy.

Ilość stacji narciarskich w dolinie jest imponująca. Do wyboru są tereny narciarskie Ciampac, Col Rodella, Passo Sella, Belvedere, Passo Pardoi, Carezza, Falcade - San Pellegrino, Moena - Lusia, Fedaia - Marmolada, San Pellegrino, Buffaure, Catinaccio. To tu wznoszą się najbardziej znane i podziwiane w Dolomitach szczyty: Roda di Vael, Catinaccio ze słynnymi wieżami Vajolet, Sassolungo, masyw Sella, Pordoi, Monzoni oraz - oczywiście - majestatyczna królowa tych gór, Marmolada.

Val di Fassa fot. Jacek Ciszak- wśród legendarnych szczytów
Val di Fassa fot. Jacek Ciszak- wśród legendarnych szczytów

Nie dziwi więc, że jedną z największych narciarskich atrakcji Val di Fassa są szlaki, opasujące najbardziej znane i najlepiej rozpoznawane szczyty. Wśród nich wyróżnia się 26-kilometrowa Sellaronda, przepiękna widokowo trasa, okrążającą masyw Sella. Pod legendarnymi szczytami biegną i inne szlaki, jak choćby skitour Panorama, trasa II Wojny Światowej czy trasa Trzech Dolin.
Choć większość tras narciarstwa biegowego wytyczono w dolinach, część z nich dociera na wysokość nawet dwóch tysięcy metrów n.p.m. Miłośników biegów narciarskich przyciąga w te strony słynna Marcialonga, 70-kilometrowa trasa biegowego maratonu, na której - w dolinach Fassa i Fiemme - co roku organizowana jest największa we Włoszech impreza biegowa z cyklu Worldloppet.

Ceny skipassów w sezonie 2012/13

Do Val di Fassa przyjeżdża się zimą nie tylko na narty. W każdej z malowniczo położonych w dolinie wiosek na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Przytulne knajpki i restauracje kuszą bogactwem smaków i aromatów, zachęcając, by w towarzystwie przyjaciół zakosztować wybornej włoskiej kuchni i lokalnego wina.

W Canazei odwiedzić warto kompleks wodny "Dòlaondes" o imponującej powierzchni przeszło dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych. W miejscowości Pozza di Fassa w ośrodku termalnym Terme Dolomia skorzystać można z dobroczynnego działania wód termalnych.
Dolina Val di Fassa, malowniczo otulona śniegiem podczas zimowych miesięcy, dla swoich gości ma wszystko, co najlepsze. Nie sposób się tutaj nudzić, a urlop zawsze okaże się zbyt krótki.

Więcej informacji na stronie visittrentino.it

skionline.pl
Tagi: #trentino #włochy #dolomity #val di fassa

powrót

Zobacz
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com