skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Warunki narciarskie w środkowej części Beskidów

2015.01.17
Warunki narciarskie w środkowej części Beskidów
Kliknij, aby powiększyć.
Warunki narciarskie w środkowej części Beskidów
Silny wiatr i wysokie temperatury, sięgające 8-10 stopni Celsjusza uczyniły co prawda znaczne spustoszenie w naturalnej pokrywie śniegowej, zwłaszcza w niższych partiach Beskidów, jednak trasom narciarskim zaszkodziły zaskakująco mało. W większości stacji narciarskich pomiędzy Rabą, a Ropą utrzymują się,co najmniej dobre warunki - jeździć można praktycznie wszędzie, w kilku miejscach, które odwiedziliśmy w piątek, warunki oceniamy wręcz jako bardzo dobre.
Zacznijmy od okolic Krynicy, gdzie śnieg utrzymuje się nie tylko na trasach, ale i poza nimi. Dwie największe stacje narciarskie w regionie - Jaworzyna i Dwie Doliny - co prawda nie uruchomiły jeszcze wszystkich tras, ale warunki panujące na tych otwartych, są co najmniej dobre. Na Jaworzynie Krynickiej czynne obecnie są trasy nr 1 (2600m), 2 (900 m), 2a (900m), 3 (700m), 6 (1050m) oraz trasa szkoleniowa na szczycie, a grubość pokrywy śniegu wynosi od 30 do 70 cm. Jeżeli warunki nadal będą sprzyjające to następna będzie śnieżona trasa 4 (1000 m) - donieśli nam gospodarze stacji. Śnieg jest z wierzchu nieco mokry, na stromszych odcinkach po południu tworzą się muldy i odsypy, zwłaszcza przy dojeździe do dolnej stacji gondoli, jednak pod spodem znajduje się twarda skorupa, której chwilowe odwilże na pewno szybko nie stopią.

Aktualne warunki narciarskie w Polsce

Z kolei w Dwóch Dolinach działa sześć spośród dziewięciu wyciągów, a otwartych jest pięć tras o łącznej długości 6 km. Pokrywa śniegowa kształtuje się w granicach 15-50 cm, połączenie pomiędzy Szczawnikiem a Wierchomlą jest czynne (do 15.30). Od tego weekendu wydłużone zostały godziny pracy wyciągów (koleje linowe pracują od 9-tej do 19-tej). Jeżeli warunki i pogoda będą sprzyjające, to od poniedziałku uruchomiony zostanie kolejny wyciąg - Płatek.

Krynica Słotwiny
Krynica Słotwiny

W Krynicy dobre warunki na trasach panują także w Słotwinach. W Centrum Narciarskim Azoty pracuje kolej i dwa orczyki, a na głównym stoku panują bardzo dobre warunki do jazdy. Trasy są przygotowane praktycznie na całej szerokości, starannie wyratrakowane, śnieg nieco wilgotny, ale muldy i odsypy tworzą się dopiero popołudniu, raczej nie uprzykrzając jazdy. Otwarta jest także jedna trasa przy wyciągu "czwórka", snowpark i trasa "Dookoła świata" - zamknięte. Natomiast po sąsiedzku, na stoku Słotwiny, czynna jest kolej i dwa orczyki. Warunki dobre, jednak w dolnej części stoku, od strony północnej występują lekkiej przetarcia. Zjazd ze szczytu z wariantem przy krótkim orczyku - przygotowany doskonale.

Krynica - Henryk Ski
Krynica - Henryk Ski

W centrum Krynicy pojeździć można w ośrodku Henryk Ski, gdzie w tym roku postawiono i uruchomiono 4-sobowe krzesło. Stok jest krótki i łagodny, idealny dla początkujących narciarzy, przygotowany bardzo dobrze - przed weekendem panował tu minimalny ruch. Wszystkie wspomniane wyżej stacji mają z punktu widzenia narciarza jeden poważny mankament - dojazd i parkowanie. "Przebicie się" przez centrum Krynicy zajmuje trochę czasu, zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, natomiast pobieranie opłat (we wszystkich tych stacjach) wygląda na jakieś niepisane prawo, żeby nie użyć tu terminu "zmowa". Liczymy, że któraś ze stacji jak najszybciej wyłamie się z tego schematu…

Tylicz-Ski
Tylicz-Ski

Nie ma tych problemów w pobliskim Tyliczu, gdzie działają stacje Tylicz Ski i Master - parkowanie jest tu darmowe, a dojeżdżając do miejscowości można ominąć Krynicę, co dobrze wpływa na samopoczucie… Zdając sobie sprawę, że są to stacje dużo mniejsze i przeznaczone raczej dla początkujących narciarzy, a także rodzin z dziećmi, musimy przyznać, że zastaliśmy tu najlepsze warunki do jazdy w całej okolicy. W stacji Tylicz Ski otwarta jest większość wyciągów - pracuje kolej i orczyk na stoku dla początkujących. Trasy przygotowane są perfekcyjnie - jest twardo, ale bezpiecznie, nie tworzą się muldy ani odsypy. Zabezpieczenie i oznakowanie tras jest wręcz wzorcowe - wielkie brawa dla gospodarzy terenu. Na dodatek do końca weekendu obowiązuje tu promocyjna cena - 50 PLN za całodniowy karnet. Równie dobre warunki i przyjemna restaurację znajdziemy także w centrum Tylicza, w stacji Master.

W Beskidzie Sądeckim pojeździć można także w Rytrze (otwarte wszystkie trasy, 30-70 cm śniegu), a także w niedalekiej Kokuszce (otwarte wszystkie trasy - warunki dobre).

Aktualne warunki narciarskie w Polsce

Najdalej na wschód odwiedzonym przez nas ośrodkiem w ostatnim czasie była Magura Małastowska - działa tu czteroosobowe krzesło, a warunki na trasie uznać należy za dobre. Miejscami występują tu niewielkie przetarcia, twardy ubity stok jest z wierzchu trochę wilgotny - jazda jest przyjemna, w stromszych odcinkach trasy tworzą się delikatne muldy i odsypy. Na trasie leży 20-40 cm śniegu. Czynny jest też wyciąg w centrum wsi Małastów.

Magura Małastowska
Magura Małastowska

Ze stacji położonych w Beskidzie Wyspowym, bardzo dobrze prezentuje się stan tras w Laskowej. Poza trasami śniegu praktycznie tu nie ma, więc krajobraz mało zimowy, ale za to stoki przygotowane są znakomicie - nie ma żadnych objawów wychodzenia na wierzch twardej skorupy, ubitego śniegu z armatek, bardzo dobre wrażenie, oprócz samej jazdy, robi tutejsza restauracja i przygotowanie parkingów.

Laskowa - Kamionna
Laskowa - Kamionna

Bardzo dobre warunki panują także na Śnieżnicy, w Kasinie Wielkiej. Trasa przygotowana jest praktycznie na całej szerokości, pokrywa śniegu przekracza 40 cm. W dolnej części stoku, przed zjazdem do stacji kanapy, tworzą się tradycyjnie lekkie muldy i odsypy - mniej wprawni narciarze powinni ten kawale trasy pokonywać z dużą uwagą.

Kasina Śnieżnica
Kasina Śnieżnica

W piątek stacja narciarska w Limanowej czynna była od godz. 16-tej, więc nie udało nam się osobiście sprawdzić warunków panujących na trasach. Według informacji z ośrodka - czynne są wszystkie trasy, pokrywa śnieżna sięga 40 cm, a warunki do jazdy są dobre. Oprócz tego w tej części naszych gór pojeździć można także w Myślenicach, Sieprawiu, w nowej stacji Szklana Góra w Harbutowicach, a także w gorczańskim Lubomierzu i Koninkach.

Zawoja - Mosorny Groń
Zawoja - Mosorny Groń

Na koniec naszego przeglądu jeszcze tylko krótka informacja o warunkach panujących na Mosornym Groniuw Zawoi, gdzie jeszcze wczoraj udało nam się zawitać. Trasa przygotowana jest bardzo dobrze, wystarczająco twarda, ale nie zlodzona. Pod względem przebiegu i profilu bez wątpienia należy do najpiękniejszych w Małopolsce.

pk/skionline.pl

Tagi: #polska #beskidy #krynica #kasina #tylicz #rytro #laskowa #limanowa

Powrót

Zobacz
Laskowa - Kamionna 16. stycznia 2015
Laskowa - Kamionna 16. stycznia 2015
Laskowa - Kamionna 16. stycznia 2015
Kasina Wielka SN Śnieżnica 2015-01-16
Kasina Wielka SN Śnieżnica 2015-01-16
Kasina Wielka SN Śnieżnica 2015-01-16
Stacja Tylicz-Ski 2015-01-16
Stacja Tylicz-Ski 2015-01-16
Stacja Tylicz-Ski 2015-01-16
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Henryk Ski w Krynicy 2015.01.16
Krynica Azoty - Słotwiny warunki 2015-01-16
Krynica Azoty - Słotwiny warunki 2015-01-16
Krynica Azoty - Słotwiny warunki 2015-01-16
Magura Ski Park w Małastowie 2015-01-16
Magura Ski Park w Małastowie 2015-01-16
Magura Ski Park w Małastowie 2015-01-16
Mosorny Groń 16. stycznia 2015
Mosorny Groń 16. stycznia 2015
Mosorny Groń 16. stycznia 2015
Hotel Salzburger Hof Hotel Salzburger Hof

Dienten am Hochkönig
Kraj Salzburski, Austria

Hotel Monzoni Hotel Monzoni

Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy

Sonnberg Ferienanlage Sonnberg Ferienanlage

Flachau
Kraj Salzburski, Austria

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


AlpenParks Residence Bad Hofgastein AlpenParks Residence Bad Hofgastein

5630 Bad Hofgastein
Kraj Salzburski, Austria
AlpenParks Hagan Lodge AltausseeAlpenParks Hagan Lodge Altaussee

8992 Altaussee
Styria, Austria
Berghotel Presslauer Berghotel Presslauer

9631 Jenig / Nassfeld
Karyntia, Austria
7 noclegów - od 1996,00 € za dom
3 noclegi - od 469,00 € za osobę
7 noclegów - od 742,00 € za osobę
7 noclegów - od 1038,00 € za osobę
7 noclegów - od 978,50 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018