skionline.pl stacje Włochy Veneto wyślij link znajomemu dodaj opinię

Cortina d`Ampezzo

fot. Robero Vecellio
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Robero Vecellio
Cortina d’Ampezzo, położona w samym sercu Dolomitów, w regionie Veneto, określana często mianem "perły Dolomitów", jest z całą pewnością jedną z najbardziej znanych na świecie stacji narciarskich.

Tradycje sportów zimowych w Cortinie sięgają przełomu XIX i XX wieku. Miejsce to przez lata było ulubionym miejscem wypoczynku elity: intelektualistów, artystów, europejskiej arystokracji i międzynarodowej śmietanki towarzyskiej. Dzięki temu miasteczko zyskało szczególny, również i dziś odczuwalny, klimat i urok.

Cortina składa się z kilku osiedli, rozrzuconych po dnie rozległej Valle d'Ampezzo, którą otaczają górskie łąki i lasy. Od północy dolinę zamykają imponujące skalne masywy Pamagagnon i Monte Cristallo. W kierunku wschodnim piętrzy się Sorapis i Antelao. Na południu wznosi się skalny blok Monte Pelmo, a na zachodzie, nad przełęczą Falzárego, widnieją przysadziste kształty trzech szczytów grupy Tofane.

Wokół Cortiny rozlokowanych jest sześć terenów narciarskich, na których znajdą odpowiednie dla siebie stoki narciarze o każdym poziomie umiejętności.

Wytrawni alpejczycy mogą spróbować swych sił, zjeżdżając z siodła Forcella Staunies; jeżdżącym mniej dynamicznie spodobają się z kolei trasy terenu narciarskiego Mietres.

W okolicach Cortiny można zjeżdżać z bardzo wysoka (np. trasa z Monte Cristallo rozpoczyna się na wysokości 3.000 m n.p.m.) i bardzo długo (kilka tras schodzi do samej doliny, np. trasa ze szczytu Lagazuoi).

Tereny narciarskie w większości są wspaniale nasłonecznione, przy czym pokrywa śnieżna pozostaje bez zarzutu (aż 95% tras posiada sztuczne naśnieżanie).

Cortina jest rajem zarówno dla amatorów dyscyplin "klasycznych", jak i ekstremalnych sportów narciarskich.

Co roku odbywają się tam różnorodne imprezy sportowe o międzynarodowym prestiżu.

Jednocześnie rejon ten jest świetnym miejscem dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, a także dla rodzin, w których nie wszyscy są pasjonatami narciarstwa. Alternatywą dla szaleństw na stoku może być na przykład zwiedzanie, zimowe spacery, łyżwiarstwo, zjazdy saneczkowe, snow-rafting czy wspinaczka lodowa.

Można również wybrać się na tzw. Skitour Olimpia - rodzaj narciarskiej wędrówki poprzez Dolomity szlakiem miejsc najbardziej interesujących pod względem historycznym, etnograficznym i kulturalnym.

Na narciarzy klasycznych czeka 73 km tras biegowych o różnym stopniu trudności i o różnej długości.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to oferta jest różnorodna: od bardzo luksusowych hotelików po prywatne kwatery i górskie schroniska, w których panuje cisza i spokój.

Cortina to jednak nie tylko kurort. Miasteczko to jest również ważnym punktem na mapie kulturalnej Włoch: przez cały rok odbywają się tam wystawy sztuki, spotkania literackie i inne podobne imprezy. Warto obejrzeć galerię dwudziestowiecznej sztuki włoskiej w Pinacoteca Rimoldi; ciekawe są również zbiory muzeum paleontologicznego i etnograficznego.

W wolnym czasie można również przejść się po prostu po Corso Italia (czyli zafundować sobie - jak mówią Włosi - "struscio"), udać się na rekonesans po ekskluzywnych i drogich sklepach, odpocząć w jednej z licznych kafejek, a wieczorem zaszaleć w dyskotece. Można również pójść na galowe przyjęcie, rewię mody, obejrzeć pokaz jazdy na łyżwach czy turniej tańca. Trzeba jednak dysponować zasobnym portfelem, bowiem Cortina jest jedną z najdroższych i najbardziej snobistycznych miejscowości w Dolomitach.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
6 26 5 tak
Ilość tras zjazdowych:65 szt.
Długość tras zjazdowych:140 km
- trasy łatwe70 km
- trasy średnie49 km
- trasy trudne21 km
Długość tras biegowych:70 km
Wysokość: 1224 - 2939 m n.p.m.
Sezon narciarski od listopada do kwietnia
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Cortina d`Ampezzo
Dla narciarzy
jazda poza trasami:dostępnenarciarstwo tourowe:dostępne
snowpark:dostępnestok dla dzieci:dostępne
skibus:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
lodowisko:dostępnecurling:dostępne
kuligi:dostępnerakiety śnieżne:dostępne
tor saneczkowy:dostępnespacery zimowe:dostępne
basen:dostępnesauna:dostępne
centrum fitness:dostępnetenis:dostępne
paragliding:dostępneopieka nad dziećmi:dostępne
dyskoteka:dostępnekarczmy i restauracje:dostępne
bary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Cortina d`Ampezzo
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Cortina d`Ampezzo`s Tourism Board
Adres:Via Marconi, 15/b - 32043 Cortina d`Ampezzo (BL) Włochy
Telefon:+39 0436 3231
Fax:+39 0436 3235
WWW:www.dolomiti.org
Cortina d`Ampezzo
Zobacz
Cortina d`Ampezzo - królowa Dolomitów
Cortina d`Ampezzo - królowa Dolomitów
Cortina d`Ampezzo - królowa Dolomitów
Narty w Cortinie d`Ampezzo (Vlog #008)
Dolomiti Superski - wrota śnieżnego raju
Dolomity: darmowe szusowanie w wiosennym słońcu
Booking.com