skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Z Kaprun prosto na lodowiec Kitzsteinhorn

2018.10.16
Z Kaprun prosto na lodowiec Kitzsteinhorn
Kliknij, aby powiększyć.
Z Kaprun prosto na lodowiec Kitzsteinhorn
Nowy ekspresowy system kolei linowych K-onnection połączy centrum miasteczka, szczyt Maiskogel i lodowiec. "Łączymy to, co powinno być całością" - pod takim hasłem realizowana jest z wielkim rozmachem inwestycja, która już wkrótce połączy znany kurort narciarski Kaprun poprzez szczyt Maiskogel z lodowcem Kitzsteinhorn i położonym na nim ośrodkiem narciarskim.
Rozbudowa zaplanowana jest na dwa etapy. Już w grudniu 2018 r. nowa, 10-osobowa gondola Maiskogelbahn wwiezie pierwszych narciarzy wprost z Kaprun na szczyt Maiskogel, a rok później ruszy trójlinowa kolej kabinowa 3K-Maiskogelbahn-Langwied, dzięki której możliwy będzie dalszy transfer z górnej stacji Maiskogelbahn do stacji pośredniej gondoli Gletscherjet, a stamtąd dalej na lodowiec Kitzsteinhorn. Dzięki tej inwestycji obydwa tereny narciarskie Kaprun - Maiskogel i Kitzsteinhorn - połączą się w jedną całość i powstanie 12-kilometrowa oś wyciągów K-onnection o przewyższeniu 2.261 metrów, która pozwoli miłośnikom narciarstwa dostać się wygodnie na TOP OF SALZBURG na 3.029 m n.p.m. praktycznie spod drzwi hotelu, bez konieczności dojazdu skibusem bądź samochodem. Całość ma kosztować 81,5 milionów euro.

Trochę historii


Kitzsteinhorn to najstarszy narciarski ośrodek lodowcowy w Austrii - pierwszą kolej kabinową Gletscherbahn Kaprun 1 wybudowano tutaj ponad pół wieku temu - w 1965 roku, a jej trzecia sekcja od 1966 roku wwoziła turystów i narciarzy na sam lodowiec Kitzsteinhorn, na wysokość 3.029 metrów nad poziomem morza. Jeszcze dłuższą - bo ponad 60-letnią - historię ma narciarstwo na "domowej górze" Kapruńczyków, czyli Maiskogel.

23 marca 1974 roku, po dwuipółletniej budowie, uruchomiono kolej linowo-szynową Gletscherbahn Kaprun 2. Ponad trzy czwarte z prawie czterokilometrowej długości trasy wydrążono w skalnym tunelu. 11 listopada 2000 roku, w pierwszy dzień sezonu zimowego 2000/2001, właśnie w tym tunelu wybuchł tragiczny w skutkach pożar, w którym życie w płomieniach lub w kłębach trującego dymu straciło 155 osób. Była to największa katastrofa w Austrii od czasów II Wojny Światowej. Po pożarze tunel zamknięto, a całą infrastrukturę kolei szynowej rozebrano. Dziś o tragedii sprzed osiemnastu lat przypomina miejsce pamięci ofiar katastrofy przy dawnej dolnej stacji Gletscherbahn 2.

Właściciele stacji zdecydowali się zastąpić zniszczonego "kreta" koleją gondolową Gletscherjet. Inwestycja, rozpoczęta w roku 2001 budową pierwszej sekcji Gletscherjet 1, zakończyła się jesienią 2015 roku, kiedy to ukończono szczytowe sekcje Gletscherjet 3 i 4. Kitzsteinhorn to najwyżej położony ośrodek narciarski w Ziemi Salzburskiej i właśnie tutaj znajdowała się do niedawna najwyższa podpora kolei linowej na świecie (od 2016 r. palmę pierwszeństwa dzierży jednak wietnamska kolejka Sun-Ha-Long-LLC). W 2016 roku zmodernizowano również wyciągi na samym lodowcu - stare, wysłużone orczyki zastąpiono nowoczesnymi 8-osobowymi krzesełkami Schmiedingerbahn. Ale to nie koniec spektakularnych inwestycji w ośrodku u stóp lodowca Kitzsteinhorn.

Z Kaprun prosto na lodowiec Kitzsteinhorn
Z Kaprun prosto na lodowiec Kitzsteinhorn

Z hotelu wprost na stok - czyli marzenia się spełniają


Dwie nowoczesne koleje linowe wkrótce umożliwią realizację koncepcji ski in - ski out, czyli bezpośredniego dostępu z miasteczka do najwyżej położonych terenów narciarskich ze stuprocentową gwarancją śniegu od października do maja. Podróż systemem sześciu wyciągów z dolnej stacji nowej kolei Maiskogelbahn (768 m n.p.m.) do najwyższego punktu ośrodka na 3.029 m n.p.m. zajmie mniej niż godzinę.

Maiskogelbahn (MK)
• kolej jednolinowa z 123 10-osobowymi gondolami
• przepustowość: 2.800 os./h przy maks. prędkości 6 m/s
• stacja dolna: 768 m n.p.m.
• stacja pośrednia: 1.337 m n.p.m.
• stacja górna: 1.570 m n.p.m.
• długość: 3.813 m
• czas jazdy: 12 min.
• producent: firma Leitner
• planowane otwarcie: 22 grudnia 2018

Przy dolnej stacji Maiskogelbahn powstanie Kaprun Center - centrum serwisowe z kasami, informacją, przechowalnią sprzętu narciarskiego na 2.000 miejsc oraz dużym sklepem sportowym z wypożyczalnią. Kolej czynna będzie również latem - na górze czeka bowiem na turystów wiele atrakcji: szlaki turystyczne i rowerowe oraz całoroczny tor saneczkowy (alpine coaster), a na dole - rodzinny park rozrywki i plac zabaw dla dzieci. Maiskogelbahn będzie uzupełnieniem istniejącej infrastruktury - istniejące wyciągi Almbahn i Maislift pozostaną na swoim miejscu.

Stacja przesiadkowa kolei MK i 3K
Stacja przesiadkowa kolei MK i 3K

Kaprun-Kitzsteinhorn-K onnection (3K)
• kolej trójlinowa z 32 kabinami dla 32 osób
• przepustowość: 2.700 os./h przy maks. prędkości 8 m/s
• stacja dolna: 1.570 m n.p.m.
• stacja górna: 1.975 m n.p.m.
• długość: 4.311 m
• czas jazdy: 9,1 min.
• producent: firma Doppelmayr
• planowane otwarcie: 21 grudnia 2019.


Nowa mapa tras narciarskich w Kaprun

Dzięki uruchomieniu połączenia K-onnection wygodny dostęp do szczytu lodowca i tamtejszych tras narciarskich w miesiącach zimowych (grudzień-kwiecień) będzie możliwy z dwóch alternatywnych punktów - sześcioma wyciągami z centrum Kaprun oraz - tak jak dotychczas - z parkingu przy dolnej stacji gondoli Gletscherjet, około 6 km od miasteczka. Ta druga możliwość będzie dostępna również wiosną i jesienią. Pozwoli to na znaczne uspokojenie ruchu samochodowego w samym Kaprun i uczynienie miasteczka miejscem bardziej przyjaznym i atrakcyjnym dla pieszych. Utrzymana zostanie sprawdzona sieć skibusów w Kaprun, a także pomiędzy Kaprun i Zell am See.

Projekt K-onnection staje się więc spełnieniem marzeń wielu pokoleń narciarzy i zwieńczeniem wieloletnich starań mieszkańców Kaprun, aby obydwie bliskie ich sercu góry połączyć ze sobą wyciągami. Powstanie stacja o nowej jakości, aspirująca do TOP-ligi alpejskich ośrodków.

Nowe Kaprun Center
Nowe Kaprun Center

Kalendarium inwestycji


14.08.2017 - połączenie Gletscherbahnen Kaprun AG i Maiskogel Betriebs AG, a następnie jednogłośna decyzja walnych zgromadzeń akcjonariuszy obydwu spółek o budowie połączenia między centrum Kaprun a lodowcem Kitzsteinhorn poprzez szczyt Maiskogel
12.04.2018 - oficjalne rozpoczęcie budowy i wmurowanie kamienia węgielnego
01.08.2018 - prace nad K-onnection nabierają rozmachu. Szczególnie spektakularnym etapem jest precyzyjny co do milimetra montaż podpór przy użyciu helikopterów.
22.12.2018 - uruchomienie kolei Maiskogelbahn i centrum serwisowego Kaprun Center. W lecie 2019 MK Maiskogelbahn będzie obsługiwać wakacyjny ruch turystyczny.
22.12.2019 - pierwsi narciarze wjadą na szczyt Kitzsteinhorn nowym połączeniem Kaprun-Kitzsteinhorn-K-onnection
Więcej na stronie: www.k-onnection.com

Nowe Kaprun Center
Nowe Kaprun Center

Region narciarski Zell am See - Kaprun


W skład kompleksu narciarskiego u stóp Wysokich Taurów obecnie wchodzą trzy stacje narciarskie:

Lodowiec Kitzsteinhorn jest najwyżej położonym ośrodkiem w Ziemi Salzburskiej. Oprócz 41 km zróżnicowanych tras zjazdowych na wysokości od 2.000 do 3.029 m n.p.m. znajdują się tu trzy snowparki, a także kompleks turystyczny Gipfelwelt 3.000 z platformą widokową "Top of Salzburg", oferującą niepowtarzalną panoramę najwyższych szczytów i wspaniałej przyrody Parku Narodowego Wysokich Taurów, najwyżej położonym kinem Austrii "Cinema 3.000" i wystawą przyrodniczą "Nationalpark Gallery". Ochrona przyrody jest od lat priorytetem na Kitzsteinhorn. Od 2007 roku spółka Kitzsteinhorn-Gletscherbahnen Kaprun AG ściśle współpracuje w tym zakresie z renomowanym Institut für Ökologie Salzburg, który również aktywnie uczestniczy w pracach projektowych i nadzorowaniu budowy K-onnection. W tym sezonie na najwyżej położonych stokach Kitzsteinhorn szusować można już od 12 października, aż do początku czerwca. Strona ośrodka: www.kitzsteinhorn.at

Gondol MK Maiskogelbahn firmy Leitner
Gondol MK Maiskogelbahn firmy Leitner

Rodzinny ośrodek narciarski Maiskogel to 20 km znakomicie przygotowanych stoków, głównie łagodnych, przyjemnie otoczonych lasami. Początkujący narciarze i rodziny z dziećmi docenią niezatłoczone niebieskie trasy, doskonałe warunki do nauki pod okiem doświadczonych instruktorów i rekreacyjnej jazdy oraz nowoczesne wyciągi krzesełkowe z osłoną od wiatru. Są tutaj również dwie trasy czerwone i jedna czarna, a także atrakcje nie tylko dla dzieci - czynna przez cały rok kolejka górska Maisflitzer i park śnieżny Maisi Phantasiepark. A wszystko dostępne praktycznie z samego miasteczka Kaprun. Strona ośrodka: www.maiskogel.at

Oddalony o 7 km ośrodek Schmitten - Zell am See oferuje kolejne 77 km tras o różnym stopniu trudności i ponoć najpiękniejsze widoki panoramiczne w całej Austrii. Strona ośrodka: www.schmitten.at

Wszystkie trzy stacje obejmuje wspólny skipass Zell am See - Kaprun. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem na sezon 2018-2019

mlc / skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #alpy #austria #kaprun #lodowiec kitzsteinhorn #zell am see #

Powrót

Zobacz
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Lodowiec Kitzsteinhorn - nowe inwestycje
Lodowiec Kitzsteinhorn - nowe inwestycje
Lodowiec Kitzsteinhorn - nowe inwestycje
Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Hotel Goldene Rose Hotel Goldene Rose

Welsberg
Południowy Tyrol, Włochy

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Das Central - Alpine . Luxury . Life Das Central - Alpine . Luxury . Life

6450 Sölden
Tyrol, Austria
Hotel Monzoni Hotel Monzoni

38035 Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy
Hotel Schloss Rosenegg Hotel Schloss Rosenegg

6391 Fieberbrunn
Tyrol, Austria
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018