skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021

2020.10.12
Kliknij, aby powiększyć.
W jednym z największych narciarskich w Polsce ośrodków - Zieleniec Ski Arena - rozpoczęło się ostatnie odliczanie do rozpoczęcia nowego sezonu. Trwają przeglądy techniczne, prace serwisowe, na ostatniej prostej są też nowe inwestycje, których w tym sezonie będzie w Zieleńcu wiele.

Zobacz także:

Przygotowania do nowego sezonu ruszają pod Orlicą zwykle jeszcze w trakcie wakacji. Podobnie było i w tym roku, choć pandemia COVID-19 wymusiła niewielkie zmiany w harmonogramie prac. Mimo że do pierwszego #szusowanka pozostały mniej więcej dwa miesiące, Zieleniec jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przeglądy techniczne oraz przede wszystkim w odniesieniu do nowych inwestycji, które z pewnością ucieszą wszystkich narciarzy i snowboardzistów.


Nowa kolej kanapowa i elementy infrastruktury


W trakcie zbliżającego się sezonu narciarskiego oddana do użytku zostanie nowa kolej linowa. Będzie to model Tatralift (typ TS-4), który wyposażony będzie w 4-osobowe kanapy, niewyprzęgane z liny. Kolej powstaje na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Po ukończeniu jej budowy w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.

Warto podkreślić, że nowa kanapa będzie też kolejnym elementem modernizacji całej narciarskiej infrastruktury w Zieleńcu. Zanim jeszcze rozpoczęły się prace przy jej budowie, istotnej modernizacji poddany został sąsiadujący z nią stok, który został odpowiednio wyprofilowany i wydłużony tak aby w możliwie najlepszym stopniu spełniać rolę stoku dydaktycznego oraz doszkalającego.

Rankomat
Dodatkowo, co jest niezwykle istotne w kontekście naśnieżania, zwiększona została pojemność zbiorników wodnych, które w najbliższym czasie wyposażone zostaną dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych, produkowanych przez firmę SuperSnow. Wentylatorowa wieża chłodnicza poprzez swoje działanie chłodzi wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. Woda jest schładzana i napowietrzana, dzięki czemu wzrasta wydajność urządzeń naśnieżających oraz zmniejszają się koszty wynikające z zużycia energii. Dodajmy, że będzie to jedyny tego typu system w całym regionie.

Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021
Zieleniec z nowymi inwestycjami w sezonie narciarskim 2020/2021

"Wszystkie podejmowane przez nas działania są efektem zaplanowanej i realizowanej od kilku sezonów strategii. Ma ona dwa podstawowe cele: rozwój infrastruktury narciarskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej właściwości dydaktycznych oraz sukcesywną poprawę systemu naśnieżania stoków" - mówi menedżer zielenieckiej stacji, Grzegorz Głód.

"Mamy świadomość, że zimy są coraz mniej śnieżne. Dlatego sukcesywnie poprawiamy wydajność naszego systemu naśnieżania, który pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów" - dodaje Grzegorz Głód.

Nowy parking


W tym sezonie przyjeżdżający do Zieleńca pasjonaci sportów zimowych otrzymają do dyspozycji także kolejny parking, który pomieści 160 samochodów. Będzie on także zlokalizowany w sąsiedztwie ośrodka Diament i ułatwi korzystanie z nowej infrastruktury narciarskiej. Warto podkreślić, że zarówno parkingi jak i większość zielenieckich hoteli i pensjonatów położona jest przy samych stokach, co sprawia, że na narty czy snowboard można wysiąść prosto z samochodu czy wyjść wprost z hotelowej narciarni.

Booking.com

Wieża widokowa na Orlicy


Ostatnią nową inwestycją w Zieleńcu, która zainteresuje zdecydowanie szersze grono odwiedzających, jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Będzie ona miała drewnianą konstrukcję z elementami murowanymi z kamienia o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie piękna panorama na okoliczne pasma górskie. U podstawy wieży znajdzie się zadaszone miejsce z ławkami i stołami, przeznaczone dla wypoczywających turystów. Dotrzeć do niej będzie można łatwym i komfortowym szlakiem (zielonym) z Zieleńca.

Wieża widokowa zostanie oddana do użytku na pewno jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia.

Tagi: #ośrodki narciarskie #zieleniec ski arema #sezon 2021 #zima #nowosci

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com