skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą

2022.03.02
Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą
Kliknij, aby powiększyć.
Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą
Wybierasz się na narty? Oprócz dobrego sprzętu i akcesoriów warto zadbać także o ubezpieczenie. Być może zastanawiasz się, czy jest Ci ono potrzebne, jeśli masz kartę EKUZ. Zdecydowanie warto jednak kupić polisę - to nieduży koszt, a może ułatwić wiele kwestii, gdyby spotkał Cię wypadek na stoku. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę.

Polisa a karta EKUZ - jakie są różnice?


Wiele osób nie kupuje polisy narciarskiej, ponieważ są zdania, że wystarczy im karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to jednak jedynie podstawa, która uprawnia Cię do skorzystania z podstawowej opieki medycznej. Oznacza to, że jeśli udasz się do lekarza, zostanie Ci udzielona niezbędna pomoc, ale niewiele ponad to.

Warto mieć świadomość, że wypadki na nartach często bywają poważne. Mogą wymagać nawet przeprowadzenia akcji ratowniczej. Twoje ubezpieczenie zdrowotne, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, nie pokryje jej kosztów. A to oznacza, że będzie musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni - czasem nawet kilkaset tysięcy złotych. Zdecydowanie nie warto więc ryzykować, tym bardziej że ubezpieczenie narciarskie, które będzie chroniło Cię podczas kilkudniowego wyjazdu, nie jest dużym wydatkiem. Więcej o tym, dlaczego warto je wykupić, przeczytasz tutaj: rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie.

Kolejną kwestią są dodatkowe korzyści, które daje Ci taka polisa. EKUZ zapewnia jedynie dostęp do opieki medycznej, natomiast wykupując ubezpieczenie specjalnie dobrane dla narciarzy, zyskujesz:
- refundację kosztów leczenia,
- refundację akcji ratowniczej,
- ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej),
- ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Dodatkowo możesz rozszerzyć je o kolejne warianty, takie jak polisę obejmującą bagaż lub sprzęt sportowy. Jak więc widać, karta EKUZ wypada w tym porównaniu znacznie gorzej - nic w tym dziwnego, jej celem jest zapewnienie najbardziej podstawowej ochrony.

Ile kosztuje polisa narciarska?


Ceny polis narciarskich są naprawdę korzystne, dlatego tym bardziej nie warto rezygnować z wykupienia takiego ubezpieczenia. Podstawowe warianty to jedynie kilka złotych dziennie. Zawsze jednak trzeba dopasować ich warunki do charakteru wyjazdu. Jeśli udasz się do ubezpieczyciela, podczas przygotowywania oferty weźmie on pod uwagę następujące czynniki:
- długość pobytu,
- miejsce pobytu,
- liczbę ubezpieczonych osób,
- sumę gwarantowanych kosztów leczenia.

Od nich zależy wysokość składki.

O ile pierwsze trzy kwestie po prostu wymagają od Ciebie podania stanu faktycznego, o tyle w ostatniej możesz zdecydować się na konkretną opcję.

Suma gwarantowanych kosztów leczenia to maksymalna kwota, która zostanie Ci wypłacona, jeśli zajdą określone w umowie warunki, na przykład doznasz urazu i będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej za granicą.

Tutaj warto wziąć pod uwagę w szczególności cel Twojej podróży. Jeśli masz zamiar szusować na europejskich stokach, suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 Euro. Natomiast w przypadku USA i Kanady warto zwiększyć ją co najmniej do 120 000 Euro. Wynika to z tego, że w tych krajach opieka medyczna jest bardzo droga, dlatego trzeba uwzględnić to w polisie, aby uzyskać na miejscu niezbędną, a przede wszystkim, bezpłatną pomoc.

Co oprócz kosztów leczenia?


Koszty leczenia to podstawowy składnik polisy narciarskiej i właśnie na niego warto zwrócić szczególną uwagę. Opieka medyczna może być kosztowna, a o wypadek na stoku niestety nie jest trudno, nawet jeśli jesteś profesjonalnym narciarzem.

Warto jednak pomyśleć o dodatkowej ochronie, która stanowi składnik typowych ubezpieczeń turystycznych. O czym więc jeszcze pamiętać?

Jeśli używasz kosztownego sprzętu sportowego, dobrze jest wykupić ubezpieczenie nart lub deski snowboardowej wraz z butami, wiązaniami i kijami. Polisa może chronić je w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży. Możesz określić jaka suma gwarantowana Cię interesuje - "widełki" są tutaj bardzo duże.

Bardzo korzystne może być także wykupienie polisy OC. Chroni Cię ona w przypadku, gdy nieumyślnie spowodujesz uraz lub uszkodzisz rzeczy innej osoby, na przykład potrącisz ją na stoku, powodując uszkodzenie ciała i sprzętu. Koszt leczenia i wyposażenia pokryje ubezpieczyciel.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie.narty #polisa narciarska #rankomat #ubezpieczenie narciarskie

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com