skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!

2018.11.02
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Kliknij, aby powiększyć.
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Trentino to jeden z najpiękniejszych regionów we włoskich Alpach. Narciarze znają go nie od dzisiaj, a takie nazwy Madonna di Campiglio, Val di Fassa czy Dolomity pobudzają wyobraźnię nie tylko narciarzy. Wśród zachwycających krajobrazów, uważanych za jedne z najbardziej spektakularnych w Alpach, na przybyszów czeka w zimie ponad 800 km skąpanych w słońcu tras, niezmiernie bogata baza noclegowa, dostosowana także do potrzeb rodzin z dziećmi, a także znakomita kuchnia, w której wpływy górskie mieszają się z typowo włoskimi smakami. A oprócz tego jeszcze wiele, wiele innych atrakcji!
Zima i Trentino - to dwa słowa, które lubią występować razem. W rzeczy samej - zima w Trentino to właśnie ta pora roku, która może podobać się najbardziej. Wspaniałe górskie krajobrazy, ośnieżone szczyty, a przy tym dużo słońca, którego średnio rocznie jest tutaj ponad 300 dni, powoduje, że Trentino to świetne miejsce na spędzenie zimowego urlopu. Znajdą tutaj dla siebie zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu - na stoku, spacerze, sankach czy łyżwach - ale też i wszyscy, którzy po prostu chcą odpocząć wśród pięknych krajobrazów. Nie będą rozczarowani także miłośnicy dobrej kuchni i wina, a rodzinom z dziećmi na pewno nie grozi tutaj nuda.

Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!

Znakomita infrastruktura, urozmaicone trasy o wszystkich stopniach trudności i wysoki poziom usług - hotelowych, gastronomicznych, ale i też świetne przygotowanie tras zjazdowych powoduje, że Trentino to prawdziwy raj dla narciarzy. Maja oni tutaj do dyspozycji ponad 800 km tras, skupionych w kilkunastu górskich kurortach. Wśród nich największą sławą cieszy się zdecydowanie bajkowo położona wioska Madonna di Campiglio, która wraz z pobliskim Pinzolo tworzy kompleks ponad 150 km tras zjazdowych objętych jednym karnetem.

Oba ośrodki wchodzą w skład większego regionu, objętego wspólnym karnetem Skirama Dolomiti Adamello Brenta. W ośmiu ośrodkach narciarskich można tutaj korzystać z ponad 350 km tras zjazdowych, położonych w najbardziej spektakularnych i malowniczych krajobrazach alpejskich, objętych ochroną w ramach wpisanego na listę UNESCO parku narodowego. Oprócz wspomnianych już perełek narciarskich, dużą popularnością cieszą się tutaj takie ośrodki jak Folgarida-Marilleva, Pejo i Tonale, położone we wspaniałej dolinie Val di Sole, czy też niezwykle widokowy, familijny ośrodek Paganella, położony po wschodniej stronie monumentalnych Dolomitów Brenta.

Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!

Po drugiej stronie doliny Adygi leżą właściwe Dolomity, w których dwanaście wielkich ośrodków narciarskich utworzyło wielki wspólny karnet Dolomiti Superski. Tutaj liczba dostępnych na jednym karnecie tras zjazdowych może przyprawić o zawrót głowy - w sumie bowiem jest ich ponad 1200 km! Ośrodki narciarskie leżą w trzech regionach, Trentino reprezentuje w tym ekskluzywnym gronie wspaniała dolina Val di Fassa, nieco mniejsze, ale niezwykle malownicze kurorty w dolinie Val di Fiemme oraz prawdziwa perełka - kameralne, niezwykle malownicze San Martino di Castrozza.

To co istotne - wszystkie te stacje należą do grona najlepszych miejsc do jazdy na nartach nie tylko we Włoszech, ale i w całych Alpach. Zróżnicowany poziom trudności tras zjazdowych powoduje, że dobrze czują się tutaj zarówno zaawansowani narciarze, jak i początkujący i rodziny z dziećmi. Nowoczesne instalacje naśnieżające praktycznie dają gwarancję śniegu od grudnia do końca marca, a cały czas modernizowana infrastruktura powoduje, ze poruszanie się po trasach i górach jest przyjemne i komfortowe.

Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!

Spośród setek tras, jedna zwłaszcza przyciąga narciarzy w szczególności. To słynna Sella Ronda - jedyny w swoim rodzaju ciąg tras i kolejek górskich, które pozwalają w ciągu kilku godzin objechać dookoła górę Sella. Niezwykła różnorodność samej trasy, a także zmieniający się wciąż, fascynujący krajobraz, powoduje, że całodzienna wyprawa z Val di Fassa wokół masywu Selli to przeżycie na długo zapadające w pamięci.

Zaawansowani narciarze znajdą w Trentino kilka tras o naprawdę wielkich walorach narciarskich, które zmuszają do większego wysiłku, ale dają także wielką satysfakcję i dawkę poszukiwanej na stoku adrenaliny. Do kultowych należy zjazd Canalone Miramonti w Madonnie, na której rozgrywane są zawodu Pucharu Świata, czy też Pista Olimpionica na Paganelli, na której trenuje co roku amerykańska kadra zjazdowców. Z kolei Pista Dolomitica w Pinzolo uważana jest powszechnie za jedną z najpiękniejszych w całych Alpach! Także miłośnicy freestyle’u znajda tutaj coś dla siebie - praktycznie w każdym ośrodku znajduje się duży snowpark.

Oczywiście wyjazd na narty można sobie urozmaicać w dowolny sposób. Coraz modniejsza jest jazda na nartach o wschodzie słońca, kiedy narciarze są wywożeni w góry ratrakami, jeszcze przed rozpoczęciem pracy ośrodka, po czym mają możliwość zakosztować zjazdu po nie tkniętym jeszcze, lekko zmrożonym "sztruksie". Z kolei każdy ośrodek posiada także oświetlone trasy, gdzie można zakosztować jazdy pod gwiazdami, co w Alpach wygląda naprawdę zdecydowanie inaczej niż na polskich stokach…

Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!
Zima w Trentino - śnieg, narty, kuchnia i… nie tylko!

A jeśli już chcemy zakosztować czegoś innego - można wybrać się w góry na rakietach śnieżnych - w całym Trentino dostępnych jest kilkaset kilometrów szlaków, po których bezpiecznie wędrować można wśród górskich pejzaży. Dużej dawki adrenaliny, a przy tym znakomitej zabawy, dostarcza wypad w góry na Fat Bikach - rowerach z grubymi oponami, dzięki czemu można ich używać także na śniegu. Idealnym miejscem na taką przejażdżkę jest Paganella, z której zjazd należy do najbardziej emocjonujących w regionie. W końcu - jeżeli nadal mamy zbyt mało adrenaliny - warto wybrać się na loty na paralotniach w tandemie - i popatrzeć na góry z lotu ptaka!

A po dniu spędzonym na stoku spokojnie zakosztować można będzie tutejszej tradycyjnej kuchni, przy lampce regionalnego wina powspominać przeżycia z całego dnia, a ciało zrelaksować w spa, których nie brakuje w całym regionie…. Czy już tęsknicie za taką zimą? Cóż - Trentino czeka!!!

Więcej informacji na stronie: www.visittrentino.info/pl

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #włochy #trentino #sella ronda #narty #dolomity #madonna di campiglio #val di sole

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com