skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Zima wróciła, ruszają kolejne wyciągi

2014.12.28
Zima wróciła, ruszają kolejne wyciągi
Kliknij, aby powiększyć.
Zima wróciła, ruszają kolejne wyciągi
Kiedy przed Świętami Bożego Narodzenia przedstawialiśmy miejsca, gdzie można było jeszcze pojeździć na nartach, mimo niesprzyjającej pogody, wielu pukało się w głowy, sugerując, że w takich warunkach jakie panowały w zeszłym tygodniu, jeżdżenie to żadna przyjemność. Faktycznie - warunki były trudne, ale Ci którzy zaryzykowali zaplanowany na okres świąteczno-noworoczny wyjazd, zostali nagrodzeni - zima wróciła w góry, a kolejne stacje otwierają swoje stoki dla narciarzy. Przedstawiamy więc krótki przegląd ośrodków, które to już uczyniły, bądź zrobią ciągu najbliższych dni.

Warto przeczytać:

Śniegu co prawda nie spadało zbyt wiele, ale zapowiadana na najbliższe dni ujemna temperatura w dzień pozwoliła uruchomić instalacje zaśnieżające, które pracują teraz pełną parą.

W Beskidzie Śląskim, w którym sytuacja była dość krytyczna otwarcie tras zapowiedziały następujące stacje:
- w Wiśle w niedzielę ruszy Soszów, Cienków, Nowa Osada, Klepki, działać będzie też kolej na Stożku, ale główna trasa zjazdowa jeszcze zamknięta; natomiast w poniedziałek otwarcie zapowiedziały Pasieki, trwa także naśnieżanie na Siglanach;
- w Istebnej pojeździć będzie można na Złotym Groniu i Zagroniu (obowiązuje jeden karnet);
- w Szczyrku działa Biały Krzyż, trasa z Suchego do Soliska w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, stok dla początkujących i dzieci Krasnal, a w niedzielę zostanie otwarta pierwsza trasa na Skrzycznem w COSie.


W Beskidzie Żywieckim w niedzielę będzie można znowu pojeździć na Pilsku - czynny będzie wyciąg Kamienna - Solisko. Uruchomienie kolei w niedzielę, zapowiedzieli też gospodarze ośrodka Zwardoń Ski na stokach Rachowca. Z kolei na Mosornym w Zawoi działać będzie kanapa, ale tylko turystycznie, śniegu do jazdy jeszcze jest za mało - naśnieżanie trwa.

Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody w Polsce

Po sąsiedzku, w Beskidzie Małym, od niedzieli będzie działać orczyk na Czarnym Groniu koło Andrychowa, natomiast na wtorek 30 grudnia, zapowiedziano otwarcie tras na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. W Beskidzie Makowskim w sylwestra (możliwe że dzień wcześniej) ruszyć ma po raz pierwszy kolej na Szklanej Górze w Harbutowicach, Myślenice - na razie jeszcze nieczynne.


Na wtorek, 30 grudnia otwarcie tras zapowiedziały Koninki w Gorcach, intensywnie naśnieżany jest stok na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym, otwarcie powinno nastąpić w ciągu kilku dni. Ponownie ruszyła natomiast stacja w Limanowej na Łysej Górze- jeździć tutaj da się od niedzieli. Trwa także naśnieżanie w Laskowej na górze Kamionna - nie znamy jednak jeszcze terminu otwarcia stoków.Tradycyjnie najlepsze warunki panują na szeroko rozumianym Podtatrzu. Prawie 7 tras jest otwartych w Białce TatrzańskieBiałce Tatrzańskiejj, można też pojeździć praktycznie we wszystkich stacjach położonych w Bukowinie Tatrzańskiej - na Olczańskim, Rusiń-Ski i Turni. Dzięki opadowi i niskim temperaturom ruszyły także wyciągi w Czarnej Górze-Kozińcu i na Litwince. Dobre warunki panują w Jurgowie i Małym Cichym, gdzie w poniedziałek zostanie udostępniona narciarzom druga kolej. Pełną parą pracuje Harenda w Zakopanem, a także wyciągi pod Nosalem. Na Szymoszkowej działają już obie koleje, dobre warunki można znaleźć też W Witowie i Suchem koło Poronina.


Jeśli chodzi o stacje nieco bardziej oddalone od samych Tatr - przyzwoite warunki znaleźć można w Spytkowicach - w sylwestrowy dzień zapowiadane jest otwarcie nowej trasy. Naśnieżanie tras trwa na Długiej Polanie w Nowym Targu, natomiast w Kluszkowcach otwarta jest trasa nr 1 i krzesło B - na poniedziałek zapowiedziane jest otwarcie trasy 2. Od niedzieli działać będzie ośrodek na Polanie Sosny w Niedzicy, nie da się jeszcze jeździć na Palenicy w Szczawnicy i w Jaworkach.W Beskidzie Sądeckim warunki poprawiły się zdecydowanie, choć na pewno przydałoby się jeszcze kilka dni opadu śniegu. W Dwóch Dolinach działają obie koleje krzesełkowe, ale nie ma jeszcze połączenia pomiędzy stacjami. Z kolei na Jaworzynie Krynickiej udało się otworzyć trasę 1 (ponad 2,5 km), czynna jest także trasa nr 3 oraz trasa szkoleniowa w wyciągiem "Żółwik". Działa kolej w Centrum Narciarskim Azoty, w niedzielę ruszyła też "czwórka" na Słotwinach. W Tyliczu działa stacja Tylicz-Ski, a także Master-Ski w centrum miasteczka.

Kamery w polskich stacjach narciarskich

Po kilkudniowej przerwie ruszyły w końcu wyciągi w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. W niedzielę od godziny 13-tej zostanie otwarta stacja Kiczera Ski w Puławach, pojeździć można już też na Gromadzeniu w Ustrzykach Dolnych. Na ostatni dzień roku otwarcie tras zapowiedziała stacja w Chyrowej, trwają także przygotowania do otwarcia na Magurze Małastowskiej i w Świątkowej na Mareszce. Intensywnie naśnieżne są także stoki w Arłamowie.

Na koniec udajemy się jeszcze w nasze Sudety. W Czarnej Górze udało się przetrzymać okres ocieplenia - warunki poprawiają się, otwartych jest ponad 2 km tras. Podobnie w ZieleńcuZieleńcu - działa 6 wyciągów (w tym dwie koleje krzesełkowe) i prawie 3 km tras. Stacja Kamienica ma ruszyć w niedzielę wieczorem, najpóźniej w poniedziałek od rana, natomiast Lądek wystartuje we wtorek, 30 grudnia - jazda za symboliczną złotówkę!Na Dzikowcu niedaleko Wałbrzycha działa kolej krzesełkowa, ale pojeździć się nie da, natomiast w Karkonoszach niewiele się zmieniło. W Szklarskiej Porębie na Szrenicy otwarta jest tylko nartostrada Puchatek, w Karpaczu - otwarta jest jedna trasa w Białym Jarze i Liczykrupa pod Śnieżką. W Świeradowie trwa naśnieżanie - otwarcie nartostrady powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni, kolej gondolowa - otwarta tylko dla turystów.

Jak widać najgorsze w tym sezonie mamy już chyba za sobą, zwłaszcza, ze prognozy zapowiadają mróz i niewielkie opady śniegu. Powinno więc być dobrze. Kolejny informacje z warunków panujących na naszych stokach - z pewnością jeszcze w tym roku! Zapraszamy do śledzenia informacji na naszym portalu.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #warunki narciarskie #prognoza pogody #białka tatrzńska #szczyrk

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com