skionline.pl WorldSkitest 16/17 wyślij link znajomemu wydrukuj

WorldSkitest 2016, Katschberg - wracamy do Karyntii

2016.10.22
WorldSkitest 2016
WorldSkitest 2016
Tradycyjnie koniec sezonu to czas kiedy odbywa się jeden z najbardziej opiniotwórczych testów narciarskich na świecie - WorldSkitest. To już czternasta edycja tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, które gromadzi na trzy dni ponad dwustu testerów, a wśród nich międzynarodowe grono dziennikarzy, sportowców - dawne i obecne gwiazdy alpejskiego Pucharu Świata, instruktorów narciarskich. Krótko mówiąc - tych, którzy narty kochają i mają na ich temat dużo do powiedzenia.
Tym razem, po raz drugi w historii WorldSkitest, testowanie nart odbywało się w karynckiej stacji Katschberg.

WorldSkitest 2016
WorldSkitest 2016

Oczywiście na WorldSkitest nie mogło zabraknąć ekipy skionline.pl - wzorem poprzedniego sezonu w testowaniu nart wzięli udział przedstawiciele redakcji aktywnych forumowiczów skionline.pl - łącznie cztery osoby. Ich wrażenia i relację możecie prześledzić na osobnym wątku na forum. My ze swojej strony postaramy się skupić na pewnych obserwacjach natury ogólniejszej, które w pewien sposób są wynikiem naszej obecności na WorldSkitest od pierwszej jego edycji. Natomiast o miejscu, gdzie mieliśmy okazję testować narty - Katschbergu napiszemy w osobnej relacji już niedługo, korzystając z tego, że trafiliśmy na dwa dni stosunkowo dobrej pogody i była okazja dość dokładnie "pozwiedzać" stację.

Tina Weirather fot. skionline.pl
Tina Weirather fot. skionline.pl

W ciągu czternastu lat swojej historii WorldSkitest zdobył sobie uznanie zarówno wśród użytkowników nart, jak i producentów, dla których taki rodzaj "rywalizacji" jest bodaj najbardziej zaszczytny. Wyniki publikowane są w ponad 20 krajach, docierając do około 30 milionów narciarzy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Gerhard Brüggler, natomiast od strony narciarskiej najwyższą jakość testu gwarantuje swoją osobą Franz Klamer, ikona narciarstwa zjazdowego, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz pięciokrotny zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji zjazdu Pucharu Świata. Sportowiec, którego popularność w rodzinnym kraju można porównać tylko z tą, jaką u nas cieszy się Adam Małysz.

Dlaczego WorldSkitest od lat uznawany jest za jeden z najbardziej miarodajnych testów sprzętu narciarskiego na świecie? To wynika z kilku założeń, które organizatorzy postawili sobie na samym początku, i których trzymają się wiernie po dziś dzień. Dzięki tej konsekwencji co prawda testowanie nart co roku wygląda bardzo podobnie, ale za to jego wyniki z uznaniem przyjmuje szerokie grono dziennikarzy i samych narciarzy, a z pokorą - czołowi producenci na świecie.

WST2016 fot. skionline.pl
WST2016 fot. skionline.pl

Sam test to trzy dni intensywnej pracy, zarówno dla testujących, jak i dla organizatorów. Dziesięciu wiodących producentów nart na świecie dostarcza na testy po kilka "topowych" swoich nart, należących do kilku kategorii. W tym roku narty zgrupowane były w sześciu kategoriach:
- Ladies High Performance - narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta
- Ladies Allround - narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku
- Men High Performance - analogiczne jak u pań
- Men Allround - chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy
- Race GS - narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku
- All Mountain - jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach - na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach

Christian Mayer fot. skionline.pl
Christian Mayer fot. skionline.pl

Każdy producent w każdej kategorii zgłosił do testu jeden model, reprezentowany przez dwie pary, co umożliwia dużo sprawniejsze przeprowadzenie testu. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią - teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście wiele modeli nart można rozpoznać po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez "obciążenia" wiedzą i teorią na temat poszczególnych producentów i stosowanych przez nich technologii i rozwiązań.

WorldSkitest 2016
WorldSkitest 2016

Oprócz tych sześciu kategorii istnieje jeszcze dodatkowa kategoria OpenSpace, w której zgromadzone są wyszukane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie, narty, które w założeniu mają wyznaczać nowe horyzonty i kształtować trendy rozwoju współczesnego narciarstwa. W tej kategorii narty nie są oklejone - można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom, o których nie tak dawno można było poczytać w informacjach prasowych. Dodatkowo odbywa się też ocena wyglądu wszystkich modeli (w innym miejscu, a narty oczywiście nie są już wtedy zaklejone…), które rywalizują w kategorii SnowStyle o tytuł najładniejszej narty roku.

WorldSkitest 2016 - Franz Klammer
WorldSkitest 2016 - Franz Klammer

Każdy testujący jest "przyporządkowany" do jednej z kategorii nart, testując wszystkie modele po jednym zjeździe. Każda para nart posiada swój własny numer, który jest jedynym identyfikatorem - po zjeździe wypełnia się dla każdego modelu specjalny formularz, oceniając w skali od 1 do 10 pięć podstawowych parametrów narty:
- długi skręt
- krótki skręt
- trzymanie krawędzi
- łatwość i stabilność prowadzenia
- ogólny wysiłek potrzebny do efektywnej jady
Na każdym formularzu testujący musi się podpisać - jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że obliczone na końcu wyniki biorą się rzeczywiście z opinii konkretnych osób. Nartę którą testuje się jako pierwszą "sprawdza się" także na samym końcu - tak, by dać je szansę w porównaniu z innymi modelami i w zmienionych w ciągu dnia warunkach na stoku. W sumie każdy testujący wykonuje 11 przejazdów.

WorldSkitest 2016 - Tina Weirather
WorldSkitest 2016 - Tina Weirather

W sumie cała procedura testowania gwarantuje obiektywną ocenę każdej zgłoszonej do testu narty, nie tylko ze względu na możliwość porównania z konkurencyjnymi modelami w tych samych praktycznie warunkach, ale także oczami (i nie tylko) wielu różnych użytkowników. Taka formuła sprawdzania właściwości nart oczywiście ma swoje minusy - każda narta ma tylko jedną szansę, a więc stosunkowo krótki czas, na zaprezentowanie swoich walorów, a często też jej testowanie nie odbywa się w optymalnych warunkach. Ważne jednak jest, że warunki są prawie takie same dla każdej narty, a jazda na kolejno zmieniających się modelach nart daje niesamowitą możliwość poczucia, jak bardzo różnią się czasami od siebie modele, które wydają się podobne pod względem parametrów technicznych. Kto tego nie spróbował, może nie być przekonany, ale może spokojnie uwierzyć nam na słowo - to naprawdę dobrze działa!

Testowanie to dość intensywna praca, a każdy dzień rozpoczynał się bardzo wcześnie - już o siódmej rano ruszaliśmy do góry krzesłem, tak by jak najszybciej dostać się na trasę nr 12, która na czas trwania testu była udostępniona testującym "na wyłączność". Każdego dnia zaczynaliśmy w gęstej mgle, która z biegiem dnia przechodziła w piękny słoneczny dzień. Pierwszego dnia mieliśmy możliwość jazdy na doskonale przygotowanym, twardym zmrożonym w nocy stoku, który z biegiem dnia coraz bardziej "puszczał". W kolejnych dniach już od samego rana było dość miękko i mokro. Mimo to sama jazda sprawiała naprawdę wiele frajdy.

WorldSkitest 2016 - Nikole Hosp
WorldSkitest 2016 - Nikole Hosp

Również dlatego, że WorldSkitest to niesamowita możliwość poznania prawdziwych gwiazd narciarstwa zjazdowego, rozmowy z nimi oraz wspólnej jazdy. Oprócz wspomnianego już Franza Klammera, jak co roku grono sportowców było bardzo liczne. Mieliśmy okazję pojeździć razem z takimi sławami jak Michael von Grüningen (brązowy medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji Pucharu Świata w gigancie), Petra Kronberger (dwukrotna mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu świata), Fritz Strobl (złoty medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata), Michael Walchhofer (wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zwycięzca Pucharu Świata w zjeździe), a także Rainer Schönfelder, Mitja Valenčič, Urska Hrovat i Christian Mayer. Z nadal aktywnych alpejczyków w teście brali udział także Philipp Schörghofer, Tamara Tippler, Otmar Striedinger, a z pań - Tina Weirather i Fabienne Suter.

Oczywiście cała impreza to nie tylko testowanie nart - mieliśmy okazję zwiedzić stację Katschberg - jedną z najciekawszych w Karyntii (nie długo bardziej szczegółowa relacja i opis stacji), a wieczorami przy regionalnej kuchni była możliwość ciekawych rozmów z dziennikarzami z innych państw i obejrzenia pokazu mody narciarskiej na najbliższy sezon. Teraz pozostało już tylko czekać na ogłoszenie wyników testu, które nastąpi zapewne w okolicach września. Oczywiście - skionline.pl nie kończy jeszcze sezonu, cały czas zapraszamy na nasz portal po dużą dawkę aktualnych informacji ze świata stacji i sprzętu narciarskiego!

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #worldskitest

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Race GS mężczyźni
High Performance kobiety
High Performance mężczyźni
All Mountain mężczyźni
Allround kobiety
Allround mężczyźni
Freeride do 100
Freeride do 120
Złoto:Fischer
Srebro:Rossignol
Brąz:Salomon
WorldSkitest 2016 - testy nart