skionline.pl WorldSkitest 18/19 wyślij link znajomemu wydrukuj

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

2018.04.09
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
Tradycyjnie już na koniec sezonu redakcja skionline.pl uczestniczy w jednym z najbardziej opiniotwórczych testów narciarskich na świecie - WorldSkitest. W tym roku odbyła się już szesnasta edycja tego miarodajnego wydarzenia wydarzenia, w którym uczestniczy międzynarodowe grono sportowców, w tym dawne i obecne gwiazdy alpejskiego Pucharu Świata, instruktorów narciarskich oraz dziennikarzy. Po raz pierwszy WorldSkitest zawitał do pięknej stacji narciarskiej, położonej w Kraju Salzburskim - St. Johann im Pongau.

Zobacz także:

WorldSkitest to jeden z największych i najważniejszych testów sprzętu narciarskiego na Świecie. Jego wyniki publikowane są w 27 krajach, docierając do ponad 30 milionów narciarzy. Za sukcesem tego wydarzenia, które w tym roku zgromadziło na stoku góry Gernkogel prawie 250 narciarzy, stoją dwie osoby. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Gerhard Brüggler, natomiast od strony narciarskiej najwyższą jakość testu gwarantuje swoją osobą Franz Klammer. W tym roku Franz nie dotarł do nas (nadmiar obowiązków po prostu nie pozwolił - szkoda…), ale to właśnie jego czujne oko pilnuje poprawności procedur testowania i publikacji wyników.

WorldSkitest opiera się na trzech głównych założeniach, które powodują, że jego wyniki są z zapartym tchem czytane przez wszystkich, którzy interesują się sprzętem i dla których narty to pasja. Organizatorzy dokładają wiele starań, żeby były one jak najbardziej obiektywne, choć wiadomo, że im bardziej będziemy zagłębiać się w procedury, tym więcej pytań i drobnych wątpliwości może się pojawić. Taka jest jednak główna zasada wszystkich testów - muszą podlegać pewnym regułom statystycznym, które czasami kosztem pewnych uproszczeń dają jednak poglądowy obraz całego testowanego sprzętu i porównywalne wyniki dla nart różnego rodzaju i przeznaczenia.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Wszystkie narty są testowane praktycznie w tym samym czasie i bardzo podobnych warunkach warunkach. Każdy uczestnik ma do "objechania" 10 modeli nart każdego dnia testu (za wyjątkiem grupy OpenSpace, która w tym roku była reprezentowana aż przez 17 modeli), przy czym pierwsza z testowanych par jest jeszcze raz sprawdzana na końcu całej kolejki, by wykluczyć przypadkowość oceny przy pierwszym zjeździe. Cała runda testowa zajmuje około 1-1,5 godziny - czasami trzeba nieco poczekać na serwisantów ustawiających wiązania. Warunki więc można uznać za zbliżone dla każdego modelu.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Druga ważna cecha testu to fakt, że ogólna ocena nart jest wynikiem testowania przez bardzo liczną i dość zróżnicowana grupę narciarzy - w teście brało udział w tym roku - jak już wspominaliśmy - około 250 osób. Z powodu dużej ilości testerów, całość testu podzielona jest na dwie grupy - każdy model narty jest więc testowany przez około 10-15 osób. Uśredniona ocena każdego narciarza decyduje o miejscu w rankingu. Co ważne - "głos" każdego z testujących jest tak samo ważny, niezależnie od umiejętności i poziomu narciarskiej "edukacji". Pierwsza grupa testujących startuje o godzinie 8.00, druga - zazwyczaj około 10.00. Między tymi dwoma grupami warunki na stoku mogą się już znacznie różnić, zwłaszcza wiosenną porą, ale istotne jest, że każdy testujący ma porównanie testowanych modeli względem siebie w mniej więcej takich samych warunkach na stoku.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Ostatnia (co nie znaczy, że mniej ważna) cecha WorldSkitestu to neutralność. Każdy producent w danej kategorii zgłasza do testu jeden model. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią - teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście, wprawne oko rozpoznać może często producenta po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez "obciążania" wiedzą na temat poszczególnych producentów, a także własnych przyzwyczajeń czy sympatii względem konkretnych marek.

Narty zgrupowane były w tym roku, podobnie jak w ubiegłym sezonie, w sześciu kategoriach:
- Ladies High Performance - narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta
- Ladies Allround - narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku
- Men High Performance - analogiczne jak u pań
- Men Allround - chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy
- Race GS - narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku
- All Mountain - jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach - na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Dodatkowa kategoria OpenSpace, w gromadzi wybrane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie. To jedyna kategoria, w której narty nie są oklejone - można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom, o których nie tak dawno można było poczytać w informacjach prasowych. Dodatkowo odbywa się też ocena wyglądu wszystkich modeli (w innym miejscu, a narty oczywiście nie są już wtedy zaklejone…), które rywalizują w kategorii SnowStyle o tytuł najładniejszej narty roku.


Każdy z obu testowych dni rozpoczyna się bardzo wcześnie - o godzinie 7.15 rano ruszaliśmy do góry gondolą z centrum hotelowej osady Alpendorf, po czym dalej do góry 6-osobową kanapą Obergassalmbahn na szczyt Gernkogel. Tutaj zaczyna się trasa 52, która na czas trwania testu była udostępniona testującym "na wyłączność". W skali całego ośrodka nie ma to większego znaczenia, zwłaszcza że cała trasa jest bardzo szeroka - w czasie naszej obecności w całym Snow Space otwartych było 117 ze 120 km tras, pracowało 44 z 45 wyciągów. Zima w tym roku w Alpach była naprawdę udana…


Nasz testowy "camp" znajdował się w dolnej części trasy, na szerokim wypłaszczeniu, gdzie stały "zaparkowane" narty do testowania, a także znajdował się namiot obsługi, odbierającej wypełnione formularze każdego testowanego modelu. Każda para nart posiada swój własny numer, który jest jedynym identyfikatorem - po zjeździe daje się każdej narcie ocenę w skali od 1 do 10 dla pięciu parametrów narty:

- długi skręt
- krótki skręt
- trzymanie krawędzi
- łatwość i stabilność prowadzenia
- ogólne wrażenia z jazdy

Na każdym formularzu trzeba się podpisać - jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że obliczone na końcu wyniki biorą się rzeczywiście z opinii konkretnych osób. Na życzenie producenta nart organizatorzy mogą przedstawić pełną dokumentację z wszystkimi ocenami jakie otrzymała konkretna narta od konkretnych narciarzy.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Oczywiście cała impreza to nie tylko testowanie nart. Wiele rozmów z zawodnikami, przedstawicielami producentów, czy tez mediami z innych krajów to bezcenne doświadczenie dla biorących udział w teście - możemy wprost przyznać, że za każdym razem czegoś się uczymy, poznajemy nowe technologie i trendy, ku którym zmierza narciarstwo. Wielką przyjemnością jest możliwość kontaktu, rozmowy, a przede wszystkim "popatrzenia" z bliska na jazdę zawodników. W tym roku swoją obecnością prestiż testu podnosili m.in. Diedier Defago (mistrz olimpijski w zjeździe z Vancouver), Fritz Strobl (złoty medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata), Manfred Pranger (mistrz świata w slalomie z 2009 roku), Nicole Schmidhofer (mistrzyni świata w supergigancie z 2017 roku) czy Eva-Maria Brem (drużynowa mistrzyni świata z 2015 ). Mieliśmy także okazję zobaczyć pokaz mody narciarskiej - WorlsSkitest Fashion.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Teraz pozostało już tylko czekać na ogłoszenie wyników testu, które nastąpi zapewne w okolicach października. Oczywiście - skionline.pl nie kończy jeszcze sezonu, cały czas zapraszamy na nasz portal po dużą dawkę aktualnych informacji ze świata stacji i sprzętu narciarskiego. Już wkrótce nasza relacja samego ośrodka Snow Space, a potem… na pewno znajdzie się jeszcze coś ciekawego do końca sezonu!

pk/skionline.pl

Tagi: #testy nart #worldskitest #sprzęt narciarski #ski test #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Race GS mężczyźni
High Performance kobiety
High Performance mężczyźni
All Mountain
Allround kobiety
Allround mężczyźni
Złoto:Rossignol
Srebro:Atomic
Brąz:Fischer
WorldSkitest 2018 - bielizna narciarska
WorldSkitest 2018 - Fashion Show
WorldSkitest 2018 - testy nart, Centrum Testowe
WorldSkitest 2018 - testy nart
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020