skionline.pl WorldSkitest 2018 wyślij link znajomemu wydrukuj

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

2018.04.09
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
Tradycyjnie już na koniec sezonu redakcja skionline.pl uczestniczy w jednym z najbardziej opiniotwórczych testów narciarskich na świecie - WorldSkitest. W tym roku odbyła się już szesnasta edycja tego miarodajnego wydarzenia wydarzenia, w którym uczestniczy międzynarodowe grono sportowców, w tym dawne i obecne gwiazdy alpejskiego Pucharu Świata, instruktorów narciarskich oraz dziennikarzy. Po raz pierwszy WorldSkitest zawitał do pięknej stacji narciarskiej, położonej w Kraju Salzburskim - St. Johann im Pongau.

Zobacz także:

WorldSkitest to jeden z największych i najważniejszych testów sprzętu narciarskiego na Świecie. Jego wyniki publikowane są w 27 krajach, docierając do ponad 30 milionów narciarzy. Za sukcesem tego wydarzenia, które w tym roku zgromadziło na stoku góry Gernkogel prawie 250 narciarzy, stoją dwie osoby. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Gerhard Brüggler, natomiast od strony narciarskiej najwyższą jakość testu gwarantuje swoją osobą Franz Klammer. W tym roku Franz nie dotarł do nas (nadmiar obowiązków po prostu nie pozwolił - szkoda…), ale to właśnie jego czujne oko pilnuje poprawności procedur testowania i publikacji wyników.

WorldSkitest opiera się na trzech głównych założeniach, które powodują, że jego wyniki są z zapartym tchem czytane przez wszystkich, którzy interesują się sprzętem i dla których narty to pasja. Organizatorzy dokładają wiele starań, żeby były one jak najbardziej obiektywne, choć wiadomo, że im bardziej będziemy zagłębiać się w procedury, tym więcej pytań i drobnych wątpliwości może się pojawić. Taka jest jednak główna zasada wszystkich testów - muszą podlegać pewnym regułom statystycznym, które czasami kosztem pewnych uproszczeń dają jednak poglądowy obraz całego testowanego sprzętu i porównywalne wyniki dla nart różnego rodzaju i przeznaczenia.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Wszystkie narty są testowane praktycznie w tym samym czasie i bardzo podobnych warunkach warunkach. Każdy uczestnik ma do "objechania" 10 modeli nart każdego dnia testu (za wyjątkiem grupy OpenSpace, która w tym roku była reprezentowana aż przez 17 modeli), przy czym pierwsza z testowanych par jest jeszcze raz sprawdzana na końcu całej kolejki, by wykluczyć przypadkowość oceny przy pierwszym zjeździe. Cała runda testowa zajmuje około 1-1,5 godziny - czasami trzeba nieco poczekać na serwisantów ustawiających wiązania. Warunki więc można uznać za zbliżone dla każdego modelu.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Druga ważna cecha testu to fakt, że ogólna ocena nart jest wynikiem testowania przez bardzo liczną i dość zróżnicowana grupę narciarzy - w teście brało udział w tym roku - jak już wspominaliśmy - około 250 osób. Z powodu dużej ilości testerów, całość testu podzielona jest na dwie grupy - każdy model narty jest więc testowany przez około 10-15 osób. Uśredniona ocena każdego narciarza decyduje o miejscu w rankingu. Co ważne - "głos" każdego z testujących jest tak samo ważny, niezależnie od umiejętności i poziomu narciarskiej "edukacji". Pierwsza grupa testujących startuje o godzinie 8.00, druga - zazwyczaj około 10.00. Między tymi dwoma grupami warunki na stoku mogą się już znacznie różnić, zwłaszcza wiosenną porą, ale istotne jest, że każdy testujący ma porównanie testowanych modeli względem siebie w mniej więcej takich samych warunkach na stoku.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Ostatnia (co nie znaczy, że mniej ważna) cecha WorldSkitestu to neutralność. Każdy producent w danej kategorii zgłasza do testu jeden model. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią - teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście, wprawne oko rozpoznać może często producenta po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez "obciążania" wiedzą na temat poszczególnych producentów, a także własnych przyzwyczajeń czy sympatii względem konkretnych marek.

Narty zgrupowane były w tym roku, podobnie jak w ubiegłym sezonie, w sześciu kategoriach:
- Ladies High Performance - narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta
- Ladies Allround - narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku
- Men High Performance - analogiczne jak u pań
- Men Allround - chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy
- Race GS - narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku
- All Mountain - jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach - na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Dodatkowa kategoria OpenSpace, w gromadzi wybrane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie. To jedyna kategoria, w której narty nie są oklejone - można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom, o których nie tak dawno można było poczytać w informacjach prasowych. Dodatkowo odbywa się też ocena wyglądu wszystkich modeli (w innym miejscu, a narty oczywiście nie są już wtedy zaklejone…), które rywalizują w kategorii SnowStyle o tytuł najładniejszej narty roku.


Każdy z obu testowych dni rozpoczyna się bardzo wcześnie - o godzinie 7.15 rano ruszaliśmy do góry gondolą z centrum hotelowej osady Alpendorf, po czym dalej do góry 6-osobową kanapą Obergassalmbahn na szczyt Gernkogel. Tutaj zaczyna się trasa 52, która na czas trwania testu była udostępniona testującym "na wyłączność". W skali całego ośrodka nie ma to większego znaczenia, zwłaszcza że cała trasa jest bardzo szeroka - w czasie naszej obecności w całym Snow Space otwartych było 117 ze 120 km tras, pracowało 44 z 45 wyciągów. Zima w tym roku w Alpach była naprawdę udana…

Sonnberg Ferienanlage
Apartamenty
Austria
Flachau
od 71.00 € / apartament
apartament
bez wyżywienia
Więcej informacji o hotelu
Formularz kontaktowy
Oferty specjalne
Alpina Family, Spa & Sporthotel
Hotel
Austria
St. Johann im Pongau
od 107.00 € / osobę
pokój 2-osobowy
śniadania, lunche i obiadokolacje
Więcej informacji o hotelu
Formularz kontaktowy
Oferty specjalne

Nasz testowy "camp" znajdował się w dolnej części trasy, na szerokim wypłaszczeniu, gdzie stały "zaparkowane" narty do testowania, a także znajdował się namiot obsługi, odbierającej wypełnione formularze każdego testowanego modelu. Każda para nart posiada swój własny numer, który jest jedynym identyfikatorem - po zjeździe daje się każdej narcie ocenę w skali od 1 do 10 dla pięciu parametrów narty:

- długi skręt
- krótki skręt
- trzymanie krawędzi
- łatwość i stabilność prowadzenia
- ogólne wrażenia z jazdy

Na każdym formularzu trzeba się podpisać - jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że obliczone na końcu wyniki biorą się rzeczywiście z opinii konkretnych osób. Na życzenie producenta nart organizatorzy mogą przedstawić pełną dokumentację z wszystkimi ocenami jakie otrzymała konkretna narta od konkretnych narciarzy.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Oczywiście cała impreza to nie tylko testowanie nart. Wiele rozmów z zawodnikami, przedstawicielami producentów, czy tez mediami z innych krajów to bezcenne doświadczenie dla biorących udział w teście - możemy wprost przyznać, że za każdym razem czegoś się uczymy, poznajemy nowe technologie i trendy, ku którym zmierza narciarstwo. Wielką przyjemnością jest możliwość kontaktu, rozmowy, a przede wszystkim "popatrzenia" z bliska na jazdę zawodników. W tym roku swoją obecnością prestiż testu podnosili m.in. Diedier Defago (mistrz olimpijski w zjeździe z Vancouver), Fritz Strobl (złoty medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata), Manfred Pranger (mistrz świata w slalomie z 2009 roku), Nicole Schmidhofer (mistrzyni świata w supergigancie z 2017 roku) czy Eva-Maria Brem (drużynowa mistrzyni świata z 2015 ). Mieliśmy także okazję zobaczyć pokaz mody narciarskiej - WorlsSkitest Fashion.

WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau
WorldSkitest 2018 - St. Johann im Pongau

Teraz pozostało już tylko czekać na ogłoszenie wyników testu, które nastąpi zapewne w okolicach października. Oczywiście - skionline.pl nie kończy jeszcze sezonu, cały czas zapraszamy na nasz portal po dużą dawkę aktualnych informacji ze świata stacji i sprzętu narciarskiego. Już wkrótce nasza relacja samego ośrodka Snow Space, a potem… na pewno znajdzie się jeszcze coś ciekawego do końca sezonu!

pk/skionline.pl

Tagi: #testy nart #worldskitest #sprzęt narciarski #ski test #

Powrót

Das Central - Alpine . Luxury . Life Das Central - Alpine . Luxury . Life

Sölden
Tyrol, Austria

Hotel Goldene Rose Hotel Goldene Rose

Welsberg
Południowy Tyrol, Włochy

Das Alpenhaus Gasteinertal Das Alpenhaus Gasteinertal

Bad Hofgastein
Kraj Salzburski, Austria

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018