skionline.plsport wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Liczne kontuzje na najtrudniejszej trasie w Kitzbuehel

2016.01.25
W miniony weekend w austriackim Kitzbuehel odbyły się kolejne zawody z cyklu Alpejskiego Pucharu Świata. Legendarna trasa Streif ponownie okazała się niezwykle wymagająca i niebezpieczna - wielu zawodników nie ukończyło poszczególnych konkurencji, a niektórzy wskutek kontuzji musieli przedwcześnie zakończyć sezon.

Aksel Lund Svindal wygrywa supergigant

Do pierwszego starcia doszło w piątek, kiedy to alpejczycy przystąpili do rywalizacji w supergigancie, zaliczanym również do późniejszej superkombinacji. Podobnie jak w roku 2013, na mecie najszybciej pojawił się Norweg Aksel Lund Svindal. Drugi czas uzyskał Amerykanin, Andrew Weibrecht (+0,31s), natomiast na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy, Hannes Reichelt (+0,42s). Zawodów nie ukończyli m.in. Ted Ligety, Adrien Theaux oraz Guillermo Fayed. Na 59 pozycji uplasował się Maciej Bydliński, natomiast 63 miejsce zajął Jakub Kłusak.

Alexis Pinturault najszybszy w superkombinacji

W piątkowe popołudnie rozegrano slalom, który wraz z supergigantem zaliczano do superkombinacji. Prowadzący jak dotąd Aksel Lund Svindal wypadł z trasy, zawodów nie ukończył również Marcel Hirscher, który został zdyskwalifikowany za popełniony błąd na bramce. Ze startu zrezygnowali m. in. Andrew Weibrecht i Hannes Reichelt. Superkombinację w Kitzbuehel, już po raz trzeci z rzędu, wygrał Francuz, Alexis Pinturault. Pozostałe miejsca na podium zajęli jego koledzy z reprezentacji - Victor Muffat-Jeandet (+0,89s) i Thomas Mermillod Blondin (+0,92s). Pinturault wygrał konkurs Alpejskiego Pucharu Świata już po raz dziesiąty w karierze. Polacy bezpiecznie dojechali do mety - Maciej Bydliński był 25, a Jakub Kłusak 30.

Peter Fill triumfuje w niebezpiecznym zjeździe

Sobotni zjazd przeprowadzono z godzinnym opóźnieniem. Trasa została skrócona, a zawody były kilkakrotnie przerywane. Po przejeździe 30 zawodników podjęto decyzję o zakończeniu rywalizacji z uwagi na niebezpieczne warunki. Tego dnia najlepszy okazał się Peter Fill z Włoch, na drugim i trzecim miejscu zostali sklasyfikowani reprezentanci Szwajcarii, Beat Feuz (+0,37s) i Carlo Janka (+0,65s). Konkurs w Kitzbuehel z pewnością na długo zostanie w pamięci kibiców, którzy kilka razy byli świadkami bardzo groźnych upadków. Z trasy wypadli m.in. Aksel Lund Svindal i Georg Streitberger, u których doszło do zerwania więzadła krzyżowego. Obaj zawodnicy przeszli operację w Klinice Hochrum pod Innsbruckiem i zakończyli już udział w tegorocznym Alpejskim Pucharze Świata.

Henrik Kristoffersen zwycięża w slalomie

Ostatnie zawody w Kitzbuehel rozegrano w niedzielę. Po pierwszym przejeździe trasy slalomu na czele stawki plasował się Niemiec Fritz Dopfer, za nim, ze stratą 0,18s znajdował się reprezentant Szwecji, Mattias Hargin, a najlepszą trójkę zamykał Austriak, Marco Schwarz (+0,45s). Na czwartej pozycji uplasował się Marcel Hirscher, natomiast odległą 12 lokatę zajmował Henrik Kristoffersen. W drugiej próbie faworyci nie zawiedli i udowodnili swoją wysoką dyspozycję. Zwyciężył Kristoffersen przed Hirscherem (+0,03s) i Dopferem (+0,45s). Z trasy wypadli m.in. Ted Ligety, Victor Muffat-Jeandet, Alexis Pinturault, Alexander Khoroshilov i Maciej Bydliński.

Aktualnie liderem klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu Świata jest Aksel Lund Svindal, Norweg jednak nie będzie brał już udziału w kolejnych zawodach w tym sezonie. Marcel Hirscher traci do niego 27 punktów, natomiast będącemu na trzecim miejscu Henrikowi Kristoffersenowi do objęcia prowadzenia brakuje 145 punktów.

Zawody w Kitzbuehel były niezwykle ekscytujące, jednak dla wielu alpejczyków okazały się bardzo nieprzyjemne w skutkach. Kontuzje odnieśli m.in. Max Franz, Florian Scheiber, Aksel Lund Svindal, Guiliano Razzoli, Georg Streitberger i Hannes Reichelt. Najbliższy konkurs odbędzie się 26 stycznia w Schladming.