Veronika Velez-Zuzulova wygrywa slalom w Zagrzebiu

2017.01.04
Veronika Velez-Zuzulov
Kliknij, aby powiększyć.
Na trasie wtorkowego slalomu w stolicy Chorwacji najszybsza była Veronika Velez-Zuzulova, która przerwała niesamowit± serię zwycięstw Mikaeli Shiffrin. Tym samym niespodziewanie wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki ze Słowacji i Czech. Polki w Zagrzebiu nie startowały.

Veronika Velez-Zuzulova liderk± na półmetku

W tym roku wymagaj±ca trasa "Sljeme" okazała się bardzo trudna. Pierwszego przejazdu nie ukończyło aż 21 zawodniczek, m.in. Wendy Holdener, Mikaela Shiffrin, Nina Loeseth czy Sofia Goggia. Na półmetku rywalizacji prowadzenie objęła Słowaczka Veronika Velez-Zuzulova, wyprzedzaj±c o 0,39s Austriaczkę Bernadettę Schild i o 0,41s Czeszkę Sarkę Strachov±.

Słowacko-czeskie podium

Po drugim przejeĽdzie Zuzulova utrzymała przewagę i odniosła swoje pi±te pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugie miejsce z czwartego awansowała jej rodaczka Petra Vlhova (+0,24), która uzyskała najlepszy czas w tej czę¶ci zawodów, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Sarka Strachova (+0,52s). Co ciekawe, w ostatnich trzech slalomach (w Killington, Sestriere i Semmering) Zuzulova była o włos od wygranej, za każdym razem lepsza okazywała się tylko Mikaela Shiffrin.

Pech Mikaeli Shiffrin

Wielka faworytka - Mikaela Shiffrin - w pierwszym przejeĽdzie nieoczekiwanie wypadła z trasy. Młoda Amerykanka wygrała 12 ostatnich slalomów z rzędu, w których brała udział. W trakcie ubiegłego sezonu 21-latka z uwagi na kontuzję musiała zrobić sobie przerwę, ale po powrocie triumfowała we wszystkich siedmiu konkursach w tej konkurencji. Warto wspomnieć, że Mikaela Shiffrin po raz ostatni nie zdołała ukończyć slalomu w grudniu 2012 roku w Semmering.

W klasyfikacji generalnej Alpejskiego Pucharu ¦wiata nadal prowadzi Mikaela Shiffrin (798 punktów) przed nieobecn± w Zagrzebiu Lar± Gut (583 punktów) i Ilk± Stuhec (495 punktów). W klasyfikacji slalomowej Amerykanka ma już tylko 10 punktów przewagi nad Veronik± Velez-Zuzulov±. Najbliższe zawody odbęd± się w dniach 7-8 stycznia w Mariborze.