skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Deštné i Olešnice - na zachodzie Gór Orlickich

2017.02.14
Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Kliknij, aby powiększyć.
Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Kontynuujemy naszą wycieczkę po ośrodkach narciarskich po czeskiej stronie Gór Orlickich - regionu mało znanego w Polsce, a dysponującego pewnymi atutami. Po odwiedzeniu Ski Centrum Říčky, wybraliśmy się w zachodnią część gór, by odwiedzić dwie miejscowości, w których można pojeździć na nartach - Deštné v Orlických horach, które należy do największych stacji w tym regionie i ma u naszych południowych sąsiadów długie tradycje ośrodka sportów zimowych, oraz Olešnice, gdzie można znaleźć małe, kameralne ośrodki z dobrymi warunkami do jazdy dla rodzin z dziećmi.

Deštné v Orlických horach


Obie te miejscowości różnią się znacznie od siebie- Deštné leżą w głębi gór, u stóp najwyższego szczytu Gór Orlickich, różnice wysokości są tu całkiem spore, a sam ośrodek dość duży jak na tę część czeskich Sudetów. Olešnice leżą w terenie bardziej pagórkowatym niż górskim, a na nartach można tu pojeździć w trzech małych ośrodkach, które bardziej stawiają na początkujących i rodziny z dziećmi. Łączy je jedno - leżą bardzo blisko granicy z Polską, są więc ławo dostępne, zarówno biorąc pod uwagę wyjazdy weekendowe, feryjne, czy też jednodniowe wypady na narty.

Zacznijmy od Deštnich, które należą do miejsc dość popularnych wśród czeskich narciarzy. Leżą one w głębokiej dolinie potoku Bělá, który u stóp szczytu Velká Deštná (najwyższego w całym paśmie - 1115 m n.p.m.) tworzy niewielką kotlinkę, którą zajmują zabudowania wioski. Uważana jest ona tradycyjnie za największy po czeskiej stronie ośrodek turystyczny w Górach Orlickich, będąc punktem wyjścia na najwyższe szczyty, a także dysponując dość sporą bazą noclegową - ponad 2 tysiące miejsc. Najchętniej odwiedzana jest w zimie, kiedy to tłumnie przyjeżdżają tu miłośnicy narciarstwa zjazdowego i biegowego.


Główny teren narciarski nosi nazwę Marta I. Jego kręgosłupem jest dość wysłużona 2-osobowa kolej krzesełkowa i dwa orczyki wspinające się pod sam szczyt Studeneho vrchu. W dół prowadzą zróżnicowane trasy zjazdowe - czarna, czerwona i niebieska. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się trasa czerwona Sportovní -szeroka, dobrze przygotowana, o długości 850 metrów i przewyższeniu 210 metrów. Jest to bodaj najlepsze miejsce do dynamicznej jazdy na krawędziach. Jeśli nie chcemy czekać w kolejce do krzesła - ma ono, naszym zdaniem jak na ilość tras w ośrodku, małą przepustowość i w sezonie trzeba liczyć się z oczekiwaniem do 15 minut, można skorzystać z równoległego orczyka, który biegnie do góry wzdłuż trasy.

Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Deštné na zachodzie Gór Orlickich

Równolegle do niej poprowadzona jest trasa czarna Závodní - o zbliżonych parametrach, ale z dużo stromszym fragmentem zjazdu w środkowej części. Jest to najstromsza trasa w całych Górach Orlickich, o charakterze pozwalającym rozgrywać zawody slalomowe. Często odbywają się tutaj także zamknięte treningi, dlatego zawsze lepiej sprawdzić na stronie ośrodka aktualną dostępność trasy. Jeszcze dalej w głębi doliny wytyczona została jeszcze jedna trasa czarna - Zákoutí, do której można dojechać leśnym trawersem. Jest ona znacznie krótsza i naszym zdaniem oznaczenie jej kolorem czarnym jest lekkim nadużyciem - niewątpliwie jednak jej zaletą jest znacznie mniejsza ilość narciarzy, co daje możliwości dynamicznego "wyjeżdżenia się". Obsługuje ją biegnący wzdłuż niej orczyk.

W przeciwnym kierunku od górnej stacji krzesła odchodzi trasa niebieska - początkowo bardzo łagodnie, potem nieco stromiej. Szeroka, z ładnymi widokami na wioskę i piętrzące się za nią góry doprowadza do drugiej części ośrodka - Marta II. Dominują tutaj niebieskie trasy oraz tereny dla początkujących narciarzy i dzieci. Wyróżnia się tutaj efektownie ukształtowany snowpark, jakiego na darmo byłoby szukać po polskiej stronie. Z pewnością pod tym względem prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Łącznie w całym ośrodku znajduje się 10 wyciągów orczykowych i dwuosobowe krzesełko, a długość tras sięga 5 km. Niewiele, ale dość ciekawie.

Deštné na zachodzie Gór Orlickich
Deštné na zachodzie Gór Orlickich

Dwie trasy (czerwona i niebieska przy kolei) mają oświetlenie, dzięki czemu są w Czechach jednym z najatrakcyjniejszych miejsc przeznaczonych do jazdy na nartach wieczorami. Co ważne - i jest rzeczą nie tak oczywistą w Czechach - nocna jazda jest tu możliwa codziennie od godziny 18.00 do 21.00. Całość oferty uzupełniają jeszcze trasy biegowe o łącznej długości dochodzącej do 100 km.

Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, to znajduje się ona przy parkingach i dolnych stacjach wyciągów, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że ma raczej dość "staroświecki" charakter - dominują ciasne bary z daniami wydawanymi z okienka, tylko jeden obiekt (przy wyciągach Marta II) ma trochę nowocześniejszy charakter. Za to ceny przedstawiają się tu bardzo atrakcyjnie.

Więcej informacji na stronie: www.skicentrumdestne.cz

Skiareal Hartman


Z Deštnich przenieśmy się do niewielkich Olešnic, leżących tuż przy granicy z Polską. Lokalna droga, o całkiem dobrej nawierzchni łączy je przez graniczny grzbiet z Lewinem Kłodzkim, z którego już krok do głównej drogi z Kłodzka do Kudowy. Tuż za granicą leży Skiareal Hartman - stosunkowo nowy (istnieje od pięciu lat) niewielki ośrodek nastawiony gównie na rodziny z dziećmi, choć jeśli komuś wydaje się, że znajdzie tam tylko płaskie trasy - może być mile zaskoczony. Górka jest co prawda niewielka - ma około 100 metrów przewyższenia, a główny stok liczy około 500 metrów, ale w środkowej części znajdziemy tam całkiem niezły spadek. Dlatego miejsce polecilibyśmy nie tylko najmłodszym narciarzom, ale także wszystkim, którzy chcą w przyjemnych warunkach doskonalić technikę.


Oprócz oświetlonego głównego stoku, który całkowicie umownie został podzielony na trasę czarną i czerwoną (w rzeczywistości spadek odpowiada średniej trudności trasie czerwonej), wytyczono także długi, łagodny niebieski objazd, idealny dla najmłodszych. Zdecydowanie warto pochwalić ośrodek Hartman za ładnie przygotowany teren dla najmłodszych, a także za estetyczną restaurację, w której także wydzielono specjalne pomieszczenie dla najmłodszych. W połowie wysokości stoku, tuz przy nim, znajduje się tutaj niewielki, ale bardzo ładnie urządzony hotel, o standardzie czterogwiazdkowym, z ciekawym zapleczem wellness (w tym także basen, dostępny nie tylko dla osób nocujących w obiekcie). Przy ładnej pogodzie wyjątkowo pięknie prezentują się stąd zachody słońca…

Hotel Hartman
Hotel Hartman

Hotel Hartman
Hotel Hartman

W Olešnicach znajduje się jeszcze jeden teren narciarski, przy drodze prowadzącej do Deštnich - Skiareál Olešnice. Jest to łagodna górka z kilkom orczykami wśród rozległych pól, przy których urządzono skromne zaplecze gastronomiczne. W sumie narty w Olešnicach to dobry pomysł dla tych, którzy szukają miejsca spokojnego i niezatłoczonego, nawet w weekendy w czasie ferii. Natomiast Deštne z pewnością może być alternatywą dla tych, którzy w zachodniej części Gór Orlickich czy Ziemi Kłodzkiej, chcieliby znaleźć kawałek stromszej górki, choć oczywiście trzeba uprzedzić, że w weekendy bywa tu tłoczno.

Więcej informacji na stronie: www.skihartman.cz

Więcej informacji o Górach Orlickich można znaleźć na stronie: www.mojeorlickehory.cz

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #czechy #góry orlickie #oleśnice #destne #wyjazdy na narty

Powrót

Sonnberg Ferienanlage Sonnberg Ferienanlage

Flachau
Kraj Salzburski, Austria

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Das Alpenhaus Gasteinertal Das Alpenhaus Gasteinertal

6530 Bad Hofgastein
Kraj Salzburski, Austria
KöflerhofKöflerhof

6481 St. Leonhard im Pitztal
Tyrol, Austria
Panorama Appartements Panorama Appartements

6444 Längenfeld
Tyrol, Austria
7 noclegów - od 1432,00 € za apartament
7 noclegów - od 1038,00 € za pokój
7 noclegów - od 1286,00 € za osobę
7 noclegów - od 996,00 € za apartament
7 noclegów - od 1550,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.