skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Buková hora i České Petrovice - różne oblicza Gór Orlickich

2017.02.14
Buková hora
Kliknij, aby powiększyć.
Buková hora
Kolejny dzień w Górach Orlickich spędziliśmy we wschodniej części. Odwiedziliśmy dwa położone niedaleko siebie ośrodki - Bukovą horę i České Petrovice. Mimo, że dzieli je zaledwie kilkanaście kilometrów, mają zupełnie odmienne oblicza. Bukova hora to największy ośrodek narciarski w regionie, gdzie znaleźć można najdłuższe trasy zjazdowe w Górach Orlickich. Natomiast České Petrovice to niewielki, rodzinny ośrodek z kilkoma orczykami i sympatycznym klimatem.
Góry Orlickie są dość rozległe - ciągną się na przestrzeni ponad 55 km z północnego zachodu na południowy wschód i można w nich wyróżnić kilka grzbietów i masywów, różniących się charakterem rzeźby i wysokością. Generalnie można by w ich ukształtowaniu wyróżnić trzy zasadnicze części: na północnym zachodzie wyrasta najrozleglejsza i najwyższa część z wysokim wałem Velkej Deštnej, w środkowej części krajobraz nieco łagodnieje, a w krajobrazie dominują niewysokie wzgórza, natomiast na południowym wschodzie dominuje w krajobrazie długie, wysokie pasmo przebiegające z północy na południe.

Wyróżniają się w nim dwa pasma - na północy jest to Suchy vrch (995 m n.p.m.), a na południu Bukova hora (958 m n.p.m.). To właśnie na jej stokach położony jest Skiresort Bukova hora, nazywany także czasami zdrobniale Bukovką. Najlepszy dojazd z Polski prowadzi tutaj przez przejście graniczne w Boboszowie, przez Kraliky do Červenej Vody, skąd już tylko przysłowiowy "rzut beretem" do parkingów i dolnej stacji kolei.

Bukova hora Červena Voda - Čenkovice


Bukova hora zasługuje na uwagę z dwóch względów. Po pierwsze - jest to obecnie bodaj najbliżej granicy położona czeska stacja narciarska w tej części Sudetów. W porównaniu do Řiček, czy też Deštnich dojazd jest tutaj dużo wygodniejszy. Drugi powód - jest to największa stacja w Górach Orlickich, bardzo ciekawie położona - trasy i wyciągi znajdują się po obu stronach - wschodniej i zachodniej - górskiego grzbietu. Dwie strony tej samej góry to także dwa światy pod względem narciarskim.

Buková hora - Červena Voda
Buková hora - Červena Voda

Zacznijmy opis od strony wschodniej - Červenej Vody. Wyciągi i trasy są tu stosunkowo nowe i na tle infrastruktury pozostałych stacji narciarskich Gór Orlickich prezentują się bardzo korzystnie. Narciarzy witają duże, tarasowo rozplanowane parkingi i spory budynek stacji kolei i pobliskiej restauracji. Osią terenu jest czteroosobowe, szybkie, wyprzęgane krzesło - do niedawna jedyna kolej w Czechach z podgrzewanymi siedzeniami. Mimo, że jej przepustowość jest dość spora, w weekendy trzeba liczyć się z czasem oczekiwania w kolejce przekraczającym momentami nawet 15 minut.

Po kilku minutach spędzonych na wygodnym krześle (w razie wiatru, czy śniegu - można skorzystać z osłon, w które jest wyposażona), stajemy na grzbiecie Bukowej hory. Dojazd do tras zjazdowych prowadzi w lewo, w prawo natomiast można po kilkuset metrach dotrzeć do drugiej części ośrodka. Krótki, dość ciasny trawers doprowadza nas do szerokiej przecinki - tu zaczynają się trasy zjazdowe - na wprost nieco stromsza, lekko w prawo - łagodniejsza. Obie są dość długie - 2150 i 2290 metrów, bardzo ładnie poprowadzone, wyprofilowane i szerokie. Mają też rekordowe jak na Góry Orlickie przewyższenie - prawie 400 metrów.


Bez wątpienia to najlepsze trasy zjazdowe w całym regionie, pozwalające z jednej strony na dynamiczną jazdę, z drugiej - nie sprawiające kłopotu także mniej zaawansowanym narciarzom czy tez rodzinom z dziećmi. Są też bardzo dobrze przygotowywane - w czasie naszej wizyty jeździliśmy przy lekko prószącym śniegu, po wielu dniach mrozu, kiedy większość stoków w okolicy stanowiła mieszankę "betonu" i lodowej kaszy formującej muldy i odsypy - oba stoki prezentowały się dość dobrze. Najtrudniejszy odcinek, z największymi muldami to sama końcówka obu tras - stromy stopień opadający wprost do dolnej stacji kolei - można go jednak ominąć wąskim leśnym wariantem.

Przy stromszej trasie urządzono całkiem ciekawy snowpark, natomiast naszą uwagę przyciągnęła przede wszystkim ładnie urządzona strefa dla najmłodszych - w pobliżu dolnej stacji kolei. Atrakcją dla dzieci jest tutaj przejazd małymi tunelami wydrążonymi w sztucznie uformowanym ze śniegu wzniesieniu - znakomity pomysł na uatrakcyjnienie czasu spędzonego na nartach. W sumie - część ośrodka prezentuje się bardo korzystnie.

Buková hora - Červena Voda
Buková hora - Červena Voda

Od górnej stacji kolei można przejść na nartach kilkaset metrów płaskim łącznikiem i dostać się do drugiej części ośrodka Čenkovic. Tutejsze wyciągi i trasy funkcjonują jako stacja narciarska dużo dłużej (w sensie - są znacznie starsze) niż po drugiej stronie grzbietu i widać to już od pierwszej chwili. Osią terenu jest dość wysłużone, 2-osobowe krzesło, wzdłuż którego prowadzi w dół stosunkowo wąska, początkowo czerwona, później już niebieska trasa. Równolegle do krzesła stoi nieznacznie krótszy orczyk, wzdłuż którego opada kolejna, znacznie już szersza trasa. Oddzielny teren stanowią dwa krótkie orczyki, przy których znajdują się łatwe trasy dla początkujących, a także wyciąg dla dzieci.

W porównaniu z infrastrukturą i trasami po drugiej stronie grzbietu, nie da się ukryć, że obiekty w Čenkovicach są już raczej przestarzałe. Ma tę zaletę, że o ile tam stoi się długo w kolejce do kanapy, a na trasach najczęściej panuje znaczny ruch - tutaj mamy do dyspozycji więcej przestrzeni, kosztem gorszej infrastruktury (dotyczy to także restauracji, czy barów). Tak czy inaczej - Skiresort Bukova hora jest zdecydowanie największym środkiem w Górach Orlickich, a jego dwie długie trasy na pewno warte są wypróbowania.

České Petrovice


Drugi ośrodek, który odwiedziliśmy - České Petrovice - to zupełnie inna kategoria stacji narciarskiej. Położona jest w pagórkowatej części Gór Orlickich, tuż przy graniczy z Polską - najkrótszy dojazd prowadzi przez Kamieńczyk, jednak droga jest tu bardzo wąska i kręta, a po opadach śniegu może sprawiać kłopoty. Wygodniejszy dojazd prowadzi przez Boboszów do Mladkova i dalej już serpentynami do centrum Petrovice, gdzie znajdziemy parkingi przy wyciągach.

Buková hora - Čenkovice
Buková hora - Čenkovice

Sama stacja to niewielki ośrodek, nastawiony głównie na początkujących narciarzy i rodziny z dziećmi. Tworzą go trzy równoległe orczyki położone na stokach góry Adam (765 m n.p.m.), wzdłuż których wytyczono trasy zjazdowe. Są one dość szerokie, krótkie (najdłuższa - 600 metrów) i dobrze nadają się do nauki czy doskonalenia techniki jazdy. Jedna z nich jest na tyle stroma, że na mapach oznaczona jest jako czerwona. Bardzo przyjemnym miejscem jest stary Ski Bar - z klimatycznym wnętrzem i wyposażeniem będącym mieszanką tradycyjnego wnętrza domu z Gór Orlickich i starych pamiątek narciarskich.

Buková hora - Čenkovice
Buková hora - Čenkovice

České Petrovice to dobra propozycja dla wszystkich którzy szukają spokoju i tradycyjnego klimatu. Z pewnością można tu odpocząć i trochę poczuć klimat pogranicznej prowincji, zagubionej w malowniczym krajobrazie.


Pora pożegnać się z Górami Orlickimi - w ciągu trzech dni poznaliśmy pięć ośrodków narciarskich w tej malowniczej okolicy. Są tu miejsca gdzie można pojeździć nieco ambitniej, są też małe rodzinne stacje przyciągające swoim klimatem bardziej niż walorami narciarskimi. Są tu piękne góry, zazwyczaj sporo śniegu i duże możliwości spędzania czasu aktywnie, zwłaszcza jeśli chce się połączyć narty zjazdowe z biegówkami. Polecamy wszystkim, którzy szukają nieco odmiany i lubią poznawać nowe miejsca. My z pewnością jeszcze tutaj wrócimy.

Więcej informacji o Górach Orlickich można znaleźć na stronie: www.mojeorlickehory.cz

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #czechy #góry orlickie #bukova hora #ceske petrovice #sudety

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com