skionline.pl Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Słowacja - opłaty za drogi, winiety elektroniczne w roku 2019

2018.11.18
Zmiany na płatnych drogach na Słowacji w 2019
Zmiany na płatnych drogach na Słowacji w 2019
W roku 2016, na Słowacji wprowadzono winiety elektroniczne, które zastąpiły klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Winietę w nowej formie można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, ale przede wszystkim przez stronę internetową albo za pomocą smartfonu lub tabletu z zainstalowaną specjalną aplikacją mobilną.
Winiety elektroniczne można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną "eznamka". Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim.

Płatne odcinki dróg na Słowacji w 2019
Płatne odcinki dróg na Słowacji w 2019

Zakup "e-winiety" przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie e-winiety, trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie e-winiety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą. Z kolei korzystając z aplikacji mobilnej wystarczy zarejestrować się, podając numer telefonu i ustalając hasło. Po otrzymaniu sms-em kodu weryfikującego, można dokończyć rejestrację - całość operacji nie zabierze więcej niż 5 minut…

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze - nie trzeba już umieszczać w samochodzie winiety (którą co jakiś czas trzeba z trudem zeskrobać) ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną. Po drugie - nie ma konieczności posiadania dowodu zapłaty. Po trzecie - nie trzeba mieć w samochodzie żadnego dodatkowego urządzenia, gdyż posiadania takowych wymaga się tylko w przypadku autobusów i samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Po czwarte - koniec z droższymi winietami po naszej stronie granicy czy też problemami, że na stacji benzynowej "jest tylko roczna" (co czasami zdarzało się usłyszeć). Winietę można po prostu zakupić jeszcze przed wyjazdem w domu, lub nawet w drodze, przez internet.

Aplikacja Eznamka
Aplikacja Eznamka

Ważna informacja - ceny winiet elektronicznych w 2019 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa e-winieta kosztować będzie 10 €, miesięczna 14 € a roczna 50 €. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk, www.eznamka.sk oraz www.emyto.sk

skionline.pl
Tagi: #słowacja #winiety #opłaty za autostrady #nalepki #płatne drogi #winietki

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Informacje