skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Rodzaje nart zjazdowych. Jakie wybrać i które kupić?

2021.06.08
Rodzaje nart zjazdowych. Jakie wybrać i które kupić?
Kliknij, aby powiększyć.
Rodzaje nart zjazdowych. Jakie wybrać i które kupić?
Każdy miłośnik narciarstwa, bez wątpienia zastanawia się, jakie są rodzaje nart zjazdowych.
Jakie wybrać? Jest to bardzo istotna kwestia i fani tego pięknego, zimowego sportu powinni zasięgnąć wiedzy na ten temat przed wyruszeniem na stoki. Dzięki temu zakupią dla siebie odpowiedni sprzęt, który w pełni będzie spełniać ich oczekiwania. Warto się zatem zastanowić, jakie są rodzaje nart, oferowane są przez ich producentów i czym się one różnią. Na tej podstawie można wybrać dla siebie najlepsze narty zjazdowe. Warto dowiedzieć się, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę. Na rynku dostępnych jest przecież bardzo dużo różnorodnych modeli tych produktów. Dla osób, które nie mają należytego doświadczenia w tym temacie, ich wybór może stanowić poważne wyzwanie.

Narty zjazdowe carvingowe - jakie wybrać?


Nartami, które cieszą się ogromną popularnością wśród narciarzy, są narty carvingowe. Zdominowały one już od wielu lat narciarskie stoki i stały się praktycznie standardem. Narty carvingowe dzielą się na różne rodzaje, takie jak narty all-mountain, narty z grupy race czy narty freeride. Takie narty zjazdowe są przede wszystkim specjalnie "taliowane". Dzięki temu zabiegowi narciarz może łatwiej pokonywać zakręty i sprawnie zjeżdżać na samych krawędziach nart. Ciężar ciała sportowca jest w momencie skrętu przenoszony do wewnątrz. Nie ma również obawy, że użytkownik utraci panowanie nad nartami w czasie pokonywania zakrętów, ponieważ narty carvingowe są niezwykle stabilne. Wpływa to znacząco na komfort i poziom jazdy, jaki każdy narciarz pragnie osiągnąć. Tego rodzaju narty są wręcz idealne do uprawiania amatorskiego jak i zaawansowanego narciarstwa alpejskiego. Z ich pomocą narciarz nie traci prędkości podczas długich zjazdów, tylko przeciwnie jej nabiera. Sprawia to, że każdy użytkownik tych nart może maksymalnie wykorzystać warunki, jakie panują na danym stoku. Tego rodzaju narty zjazdowe, są obecnie niezwykle popularne i większość modeli dostępnych na rynku jest wyprodukowana w taki właśnie sposób. Warto mieć na uwadze, że sprzęt ten ma odpowiednią różnicę pomiędzy szerokością dziobów, talii i piętek w narcie. Właśnie ten aspekt wpływa na wyjątkową wydajność tych nart. Tego rodzaju narty zjazdowe są niezwykle bezpieczne i dlatego również warto je wybrać.

Narty all-mountain - odpowiednie dla każdego narciarza.


Specjaliści w dziedzinie narciarstwa zalecają, by osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym pięknym sportem, zdecydowały się na zakup specjalnych nart all-mountain. Ten świetny wyrób zdobywa coraz większą popularność wśród narciarzy. Mają one bardzo charakterystyczny kształt, który zbliżony jest do typowych nart carvingowych. Jednak tego rodzaju sprzęt jest bardziej klasyczny i uniwersalny. Jak sama nazwa wskazuje są to narty zjazdowe przeznczone do każdego typu podłoża. Z powodzeniem można na nich jeździć, zarówno na profesjonalnie przygotowanym stoku, jak również przy odpowiednio dobranej szerokości poza trasą. Osoby niedoświadczone, które jeszcze nie wiedzą, jaki styl jazdy jest dla nich najlepszy, powinny wybrać na swój pierwszy narciarski sprzęt właśnie narty all-mountain. Produkt ten posiada specjalne parametry techniczne. Szerokość tych nart zjazdowych oscyluje w przedziale od 80 mm do 105 mm. Ponadto dzioby i pięty tych nart są lekko podniesione. Podniesienie to, czyli rocker sprawia, że narty all-mountain świetnie sprawdzają się w każdych warunkach na stoku. Z drugiej strony taka ich konstrukcja powoduje, że jazda jest niezwykle wydajna. Warto również podkreślić, że te świetne i polecane dla większości narty zjazdowe są również wyjątkowo lekkie. Waga tego sprzętu została odpowiednio zredukowana, poprzez osadzenie wiązań nart niżej niż ma to zazwyczaj miejsce. Często spotykane jest również całkowite wyeliminowanie płyty unoszącej wiązanie w tym sprzęcie. Ponadto wyrób ten charakteryzuje się mniejszym poziomem sztywności. Umożliwia to jazdę na tych nartach poza trasami, po miękkim puchu. Doświadczony narciarz, z pomocą takich nart zjazdowych, bez problemu będzie mógł wykonywać różnego rodzaju sztuczki i ewolucje. Sprzęt ten uznawany jest również za bardzo stabilny i bezpieczny. Narty all-mountain, mimo swej zwiększonej szerokości, świetnie radzą sobie na oblodzonych trasach, gdzie przyczepność do podłoża, odgrywa bardzo dużą rolę.

Narty z grupy race - jakie wybrać?


Dla doświadczonych i zaawansowanych narciarzy, doskonałym wyborem będą narty race. Każdy miłośnik szybkiej jazdy, powinien nabyć dla siebie takie narty zjazdowe. Produkty te idealnie sprawdzają się na dobrze przygotowanych stokach narciarskich. Nie są one dedykowane do jazdy poza wyznaczonymi trasami. Sprzęt ten posiada specjalną, zaawansowaną konstrukcję, która sprawia, że profesjonalny narciarz może czerpać maksymalną przyjemność z jazdy na nim. Produkt ten gwarantuje doskonałe trzymanie krawędzi i świetnie sprawdza się na oblodzonych powierzchniach. Jazda po twardych stokach z pomocą tego rodzaju nart, będzie sprawiać ogromną frajdę. Narty race, ze względu na przeznaczenie, można podzielić na dwie podstawowe grupy. W ich skład wchodzą narty gigantowe i narty slalomowe. Pierwsze z nich charakteryzują się dość dużymi rozmiarami i sztywnością. Są one długie i twarde, dlatego używający ich narciarz musi mieć odpowiednie umiejętności i nabyte doświadczenie, aby je w pełni opanować. Wpływa to również na dynamikę jazdy. Te doskonałe narty zjazdowe są także bardzo szybkie. Z ich pomocą można rozwijać naprawdę imponującą prędkość. Promień skrętu nart race o charakterze gigantowym wynosi od 17 do 23 metrów. Jest to zatem sprzęt, dzięki któremu można brać szerokie zakręty. Z kolei narty slalomowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim to szybkiej, slalomowej jazdy. Idealnie sprawdzają się do przejazdów pomiędzy ustawionymi tyczkami. Promień skrętu nart slalomowych wynosi od 11 do 13 metrów. Warto podkreślić, że wszystkie narty z grupy race wymagają od narciarza dużej ilości energii, która musi zostać włożona w jazdę. W związku z tym osoba początkująca, która nie ma jeszcze odpowiedniej techniki jazdy, nie powinna ich jednak używać.

Narty freeride - czy tylko dla zawodowców?


Kolejnym rodzajem nart zjazdowych, są narty freeride. Jest to wyrób, który dedykowany jest jeździe po świeżym i głębokim śniegu. W związku z tym świetnie sprawdza się on poza wyznaczonymi i profesjonalnie przygotowanymi trasami. Sprzęt tego rodzaju różni się wieloma szczegółami od nart, jakimi są klasyczne narty zjazdowe. Przede wszystkim to deski szersze i bardziej długie. W najwęższym miejscu, tuż pod butem, taki sprzęt osiąga nawet 120 mm. Dzięki tej konstrukcji i korzystając z wyporu jaki daje im szeroka budowa, narty freeride mogą bez problemu poruszać się po obfitym śniegu. Nie ma obawy, że w nim ugrzęzną. Warto również podkreślić, że przednia część tych wyjątkowych nart, jest dość mocno podgięta do góry. Ten znaczny rocker umożliwia jazdę na nich poza stokiem bez obawy że będą "kopały" się w śniegu. Ponadto posiadają one specjalne wiązania, które praktycznie się nie wypinają. Ten zabieg ma na celu zminimalizowanie możliwości zgubienia nart w głębokim śniegu, w przypadku mniej poważnych upadków i wywrotek. Promień skrętu nart freeride wynosi około 18 metrów. Panuje przekonanie wśród specjalistów, że tego rodzaju narty zjazdowe, są niezwykle solidnym sprzętem. Nie ma w zasadzie możliwości, by uległy one zniszczeniu przy normalnym traktowaniu. Wynika to z ich wzmocnionej budowy oraz przeznaczenia do jazdy poza trasami i w ciężkich warunkach terenowych oraz pogodowych. Ich wysoka jakość przekłada się jednak na ich dość wysoką cenę. Doskonałej jakości narty freeride, są zdecydowanie najdroższym sprzętem spośród wszystkich rodzajów nart. Można być jednak pewnym dzięki temu ich wyjątkowej wytrzymałości. Tego rodzaju sprzęt świetnie poradzi sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie mogą spotkać narciarza poza wyznaczoną trasą. Decydując się na zakup nart zjazdowych musisz liczyć się z tym, że jest to poważne wyzwanie, jeśli robisz to pierwszy raz w życiu. Na rynku jest wiele tego rodzaju produktów, a każdy z nich ma inne przeznaczenie i musi być dopasowany do umiejętności jego użytkownika. Dlatego, jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia w temacie takim, jak zakup nart pasujących do Twoich potrzeb, to powinieneś zwrócić się do profesjonalisty o pomoc w tym zakresie. Dzięki jego wsparciu, wybierzesz dla siebie idealny sprzęt, który będzie w pełni satysfakcjonujący i umożliwi Ci spędzenie wspaniałych chwil na stoku.

Na rynku, dostępnych jest wiele rodzajów, modeli i marek nart zjazdowe. Każdy sprzęt ma inne parametry techniczne, konstrukcję i przeznaczenie. Warto mieć to na uwadze wybierając odpowiednie narty tego typu dla siebie. Świadomy wybór sprzętu lub skorzystanie z porad doświadczonych sprzedawców gwarantuje, że zakupione narty będą odpowiednie do umiejętności, sprawności fizycznej, oczekiwań i preferencji oraz wagi narciarza. Warto zrobić to dokładnie i bez pośpiechu.

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #jakie narty #jak dobrac narty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 20/21
Porady
WorldSkitest 19/20