skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Thomas Thurnbichler - Kim jest nowy trener skoczków narciarskich?

2022.05.11
Thomas Thurnbichler - Kim jest nowy trener skoczków narciarskich?
Kliknij, aby powiększyć.
Thomas Thurnbichler - Kim jest nowy trener skoczków narciarskich?
Thomas Thurnbichler został wybrany na trenera polskiej reprezentacji w skokach narciarskich. Podpisując czteroletnią umowę zastąpił dotychczasowego trenera Michala Dolezala, z którym władze PZN postanowiły nie przedłużać kontraktu. Kim jest nowy trener oraz jakie są jego sukcesy ?
Thomas Thurnbichler - sukcesy
Zacznijmy może od początku kariery Austriaka, pierwsze zawody w których wystąpił odbyły się 1 stycznia 2005 roku i był to Puchar Kontynentalny. Już wtedy widać było duży talent tego zawodnika, zdobył on m.in brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w 2007 roku oraz trzy medale drużynowe w tym dwa złote w 2006 roku, oraz 2009. Thurnbichler wystąpił również raz w zawodach Pucharu Świata kiedy to w Bischofshofen zajął 45 lokatę.

Jeżeli chodzi o zyskanie rozpoznawalności przez Thomasa to bardzo zasłynął on w 2003 roku kiedy to wykonał "podwójny skok" podczas Turnieju Czterech Skoczni. Thurnbichler wylądował, po czym ponownie odbił się od zeskoku i wylądował drugi raz.

Ostatni występ oraz kariera trenerska
Ostatni raz Thurnbichler w oficjalnych zawodach wystartował w 2011 roku, mając niespełna 22 lata. Następnie rozpoczął nowy etap w karierze, kończąc studia wychowania fizycznego. Przez pięć lat trenował grupy juniorskie oraz przez kolejne dwa lata pełnił funkcję trenera kadry juniorów reprezentacji Austrii. Jego podopieczni zdobywali medale na mistrzostwach świata - trzy złote i dwa srebrne.

W roku 2021 został asystentem trenera reprezentacji Austrii seniorów - Andreasa Widholzla, pod którego okiem zaczął zdobywać doświadczenie trenując skoczków w Pucharze Świata. Drużyna Austrii triumfowała w Pucharze Narodów, a jej najlepszy indywidualnie skoczek Stefan Kraft na koniec sezonu uplasował się na 5 pozycji. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie również zdobyli złoty medal drużynowo.

Czy skoczkowie wrócą do formy ? Thurnbichler jest trzecim trenerem z Austrii w historii.
Wszyscy chyba jeszcze pamiętamy sukcesy, które odnosiła reprezentacja Polski w zawodach Pucharu Świata kiedy to trenerem był jeden z najlepszych trenerów w historii Stefan Horngacher. Stoch i spółka bardzo chwalili ówczesnego trenera oraz jego metody.

W przeszłości PZN decydował się już na młodego trenera z Austrii a był to Heinz Kuttin, wcześniej pracujący jako właśnie asystent trenera kadry Austrii, a następnie reprezentacje juniorów już w Polsce. Przez kilka lat był także trenerem Austriaków, ale został zwolniony w 2018 roku.

Czy Kamil Stoch zdobędzie Kryształową Kulę 2022/23?
Na tym etapie jeżeli chodzi o przewidywania ekspertów wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi i prawdopodobnie niepewność będzie tylko i wyłącznie narastać z racji tego, że tak wiele zmieniło się w kadrze skoczków narciarskich.

Zakłady bukmacherskie oferują już nawet pierwsze zakłady na to kto zdobędzie Kryształową Kulę w sezonie 2022/23 i raczej żaden z naszych reprezentantów nie jest faworytem do końcowego zwycięstwa. Jaka będzie forma Stocha, Kubackiego czy Żyły podczas zawodów letniego Grand Prix ? Jak przepracuje okres przygotowawczy nowy sztab szkoleniowy z Thomasem Thurnbichlerem na czele ? Z niecierpliwością czekamy na pierwsze rozstrzygnięcia.

skionline.pl
Tagi: #sprzęt narciarski #skoki narciarskie #kamil stoch #thomas thurnbichler

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 21/22
Porady
WorldSkitest 19/20