skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

3 Zinnen Dolomity: Pure Nature. Pure Skiing

2019.01.23
3 Zinnen Dolomity: Pure Nature. Pure Skiing
Kliknij, aby powiększyć.
3 Zinnen Dolomity: Pure Nature. Pure Skiing
Jeśli szukasz nowoczesnego ośrodka, aby w pełni nacieszyć się sportowymi doznaniami z jazdy na nartach, zażyć uroków narciarskiego safari oraz relaksującego odpoczynku z przyjaciółmi bądź w gronie rodzinnym, to ośrodek 3 Zinnen Dolomity jest idealnym miejscem. Ten południowotyrolski region w dolinie Hochpustertal (Alta Pusteria) znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO i jest znakomitym przykładem na to, że wspaniała oferta narciarska w otoczeniu przepięknej przyrody włoskich Dolomitów może iść w parze z ekologią.

Ponad 110 kilometrów tras, dwie prowincje i pięć połączonych narciarsko gór


Nazwa 3 Zinnen (po włosku "Tre Cime", w tłumaczeniu - "Trzy Blanki") pochodzi od trzech szczytów masywu - Wielkiej, Zachodniej i Małej Blanki - Große Zinne (2999 m n.p.m.), Westliche Zinne (2973 m n.p.m.) oraz Kleine Zinne (2857 m n.p.m.) - górujących niczym zęby obronnego muru nad doliną Hochpustertal. A choć pionowo wznoszące się ściany 3 Zinnen dostępne są jedynie dla wytrawnych wspinaczy, to ich niepowtarzalne piękno w zimowej scenerii podziwiać można rozkoszując się jazdą na nartach po ponad 110 km perfekcyjnie przygotowanych i urozmaiconych stoków. Narciarze wybierać mogą spośród blisko 45 km niebieskich, 54 km czerwonych i 12 km czarnych tras - w tym słynnej 1,5-kilometrowej trasy "Holzriese" o nachyleniu 72%, a 32 nowoczesne wyciągi umożliwiają szybki transfer do góry.


Aż pięć narciarskich szczytów zaliczyć można podążając szlakiem Grande Giro delle Cime. Karuzela narciarska rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki w Versciaco (Vierschach), skąd wjeżdża się na najwyższy punkt wyprawy - Helm (Monte Elmo) na 2200 m n.p.m. Przy filiżance aromatycznej kawy, w promieniach porannego słońca można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę, roztaczającą się ze szczytu Helm, a potem ruszyć w dół do dolnej stacji kolejki Stiergarten-Bahn - której nazwa nawiązuje do dawnych miejsc wypasu bydła na hali. Teraz trasą o nazwie Tre Cime dojedziesz do dolnej stacji Signaue, a następnie na szczyt Rotwand po drugiej stronie miasteczka Sexten (Sesto). Następnie szlak prowadzi na przełęcz Kreuzbergpass, z której wiedzie czerwona trasa Marc Girardelli - nazwana na cześć słynnego narciarza alpejskiego. To tutaj przebiega granica między dwujęzycznym Południowym Tyrolem a włoskim regionem Veneto. Dalej należy udać się w kierunku wioski Bagni di Valgrande i na chwilę odpiąć narty, aby dostać się skibusem SALTO do ośrodka narciarskiego Val Comelico. Do Południowego Tyrolu wracamy - również skibusem - w kierunku Signaue i jedziemy na pośrednią stację wyciągu Tre Cime, ponownie na tereny Stiergarten. Czarna trasa prowadzi do dolnej stacji kolejki kabinowej Helm w Sexten, którą wjeżdżamy na szczyt Helm. Ostatnim etapem, a zarazem prawdziwym wyzwaniem jest 4,75-kilometrowy zjazd wspaniałą trasą Helmissimo do punktu wyjścia w Versciaco (Vierschach). 34 kilometry na nartach, 5.600 m przewyższenia, a wszystko to w otoczeniu oszałamiająco pięknej przyrody Dolomitów w zimowej szacie!

Trasę Giro delle Cime pokonać można również z instruktorem - w każdą środę i niedzielę, a taka usługa jest bezpłatna! Można wybrać także wariant skrócony, z punktem zwrotnym w Sexten.

3 Zinnen Dolomity: Pure Nature. Pure Skiing
3 Zinnen Dolomity: Pure Nature. Pure Skiing

Białe szaleństwo i zielona energia


"O przyrodzie nie tylko się u nas pisze, ale również działa się w zgodzie z nią" - twierdzi Rudl Egarter, dyrektor techniczny ośrodka 3 Zinnen Dolomity. I rzeczywiście wie, co mówi, gdyż jest człowiekiem gór z krwi i kości. Nie tylko wspiął się na wszystkie szczyty sexteńskiego "Zegara Słonecznego" (Sextener Sonnenuhr), ale także co roku, w listopadzie - gdy tylko zaczną pracę pierwsze armatki śnieżne - czeka z niecierpliwością, aby osobiście zlustrować na nartach każdy kilometr tras zjazdowych. 3 Zinnen są całym jego życiem, nic więc dziwnego, że dokłada wszelkich starań, aby zrównoważony rozwój ośrodka był przyjazny naturze. Jako jedna z pierwszych stacji narciarskich 3 Zinnen Dolomity zdobyła certyfikat ekologicznego zarządzania energią ISO 50001, jak również otrzymała inne prestiżowe wyróżnienia za działania proekologiczne.

"Zasoby przyrodnicze to nasz największy kapitał. Czerpiemy z odnawialnych źródeł energii, stawiamy na transport przyjazny dla środowiska, ponieważ nasze otoczenie jest najcenniejszym skarbem, jaki mamy" - dodaje Rudl Egarter.


Warto dodać, że region Dolomitów Seksteńskich, jak i cały Tyrol Południowy, stał się - dzięki licznym elektrowniom wodnym - liderem w dziedzinie produkcji "zielonej energii", a transport publiczny (rozbudowana sieć skibusów i transport kolejowy) są aktywnie wspierane przez lokalne władze. Dworzec kolejowy Vierschach (Versciaco) znajduje się w samym ośrodku narciarskim, można zatem wygodnie dotrzeć tutaj nawet bez samochodu. Pociąg Pustertal Express również dowiezie nas komfortowo do pobliskiego Kronplatzu (Plan de Corones), należącego - podobnie jak 3 Zinnen - do regionu Dolomiti Superski i objętego wspólnym skipassem.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #włochy #narty #południowy tyrol #3 zinnen dolomity #narty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com