skionline.plstacje przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Aktywne lato w Szwajcarii

2003.05.10
fot. Valais Tourism
fot. Valais Tourism
Sieć szlaków wędrownych w Szwajcarii liczy łącznie ok. 65000 km. Wszystkie szlaki przebiegają z reguły z dala od dróg samochodowych. Są dobrze utrzymane i oznakowane tabliczkami z informacjami na temat orientacyjnego czasu przejścia i stopnia trudności.
Rowerem po Szwajcarii

Przez całą Szwajcarię przebiega 9 narodowych tras rowerowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości 3300 km. Są one ze sobą powiązane i doskonale oznakowane. Miłośnicy rowerów górskich czy zjazdów downhill mogą wjeżdżać z rowerem na szczyty kolejką linową, a następnie zjeżdżać wybraną trasą. Rowery można wynająć m.in. przy ok. 200 dworcach kolejowych w całym kraju, a potem oddać na innym dworcu, na którym znajduje się wypożyczalnia. Rowery z reguły można również samodzielnie transportować pociągiem.

Szereg tras rowerowych oraz część dróg asfaltowych nadaje się do jazdy na łyżworolkach. W Szwajcarii łyżworolkarze mogą przemierzać kraj po specjalnie dla nich przygotowanych, utwardzonych trasach o łącznej długości ponad 600 km. Trasy przebiegają najczęściej wzdłuż brzegów rzek i jezior. Na życzenie mogą być organizowane kilkudniowe wyprawy piesze, na rowerze czy łyżworolkach. Organizator zapewnia m.in. noclegi na trasie i transport bagażu w ciągu dnia.


Lato z adrenaliną

Amatorzy pod okiem wykwalifikowanych przewodników mogą indywidualnie lub w grupie doświadczyć wielu emocji. Organizatorzy zapewniają wyposażenie, jak np. specjalne ubrania, kaski czy uprzęże. Wysokie Alpy umożliwiają uprawianie klasycznego alpinizmu. Legendarne Matterhorn czy Północna Ściana Eigeru są mekką dla wspinających się z całego świata. Dużo łatwiejszy Breithorn w Wallis reklamuje się jako "pierwszy w życiu czterotysięcznik". Głębokie wąwozy umożliwiają canyoning, popularne są również via ferraty, a prawdziwym wyzwaniem są lodowce. Przejście największego alpejskiego lodowca Aletsch wymaga dwóch dni. Ze stromych zboczy górskich można zjeżdżać po specjalnych trasach na dévalkart, czyli czterokołowym pojazdem z kierownicą i bez silnika. Jeździć na trottinett, czyli na pojeździe przypominającym rower przystosowany do jazdy po górskim terenie można w Gryzonii i w okolicach Lenk. Również tam można jeździć na łyżworolkach specjalnie przystosowanych do jazdy górskiej (blade cross).

Lot w tandemie na paraglidingu pozwala spojrzeć z perspektywy ptaka na okolicę. Szczególne warunki ku temu sprzyjają w Gryzonii, Wallis, w Berneńskim Oberlandzie i nad Jeziorem Genewskim. Odmianą jest paratrekking łączący loty z wędrowaniem. Latanie balonem na gorące powietrze jest możliwe w Château-d’Oex, które jest światową stolicą baloniarstwa. Unosząc się w przestworzach można również skacząc z dużej wysokości na gumowej linie. Skoki bungy z wysokości 180 m z kolejki linowej Stechelberg - Mürren w Berneńskim Oberlandzie to jedna z najwyższych wysokości na świecie, z której jest to możliwe.

Na górskich rzekach popularny jest hydrospeed, nazywany też czasem riverboogie, który polega na pokonywaniu silnego nurtu w specjalnym pontonie. Funjaking kajak to dwuosobowy, nadmuchiwany kajak, którym pływa się po rwących rzekach. Po spokojniejszych rzekach można pływać na tratwie, a po jeziorach - na Big Banana, który jest boją o kształcie banana, którą ciągnie łódź motorową.

Informacje: www.myswitzerland.com

Opracowanie: Adriana Czupryn

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com