skionline.pl stacje Austria Tyrol wyślij link znajomemu dodaj opinię

Soelden

Opis stacji
Leżące w Tyrolu Sölden jest topowym ośrodkiem dla najbardziej wymagających, a zarazem lubiących dobrą zabawę miłośników narciarstwa. Przepięknie położone w dolinie Ötztal - Sölden, wchodzi w skład jednego z najbardziej znanych terenów narciarskich w Alpach austriackich.

Narciarze mogą wybierać spośród trzech rejonów przeznaczonych do uprawiania "białego szaleństwa": Gaislachkogl (3 058 m n.p.m.), Hochsölden (2 090 m n.p.m.), oraz lodowców Tiefenbach (2 796 m n.p.m.) i Rettenbach (2 684 m n.p.m.). Mniej doświadczonych narciarzy przyjemne szusowanie czeka po wyjeździe gondolą do Hochsölden na niebieskich i czerwonych trasach, wytyczonych na zboczach w pobliżu Giggijoch. Bardziej doświadczeni powinni raczej wybrać szczyt Gaislachkogl, skąd na dół prowadzą czerwone i czarne szlaki.

Na lodowcach znajdują się trasy zarówno dla nowicjuszy (trzymających się jednak dość pewnie na nartach), jak i trasy trudne, wymagające dużych umiejętności i dobrej techniki. Wszystkie trzy rejony: Gaislachkogel, lodowce Tiefenbach i Rettenbach oraz Hochsolden, połączone są ze sobą siecią wyciągów krzesełkowych i gondolą oraz - co ważne - objęte są jednym skipassem.

Na całorocznym terenie narciarskim na lodowcach co roku, w ostatni weekend października, rozgrywane są zawody otwarcia Alpejskiego Pucharu Świata.

Ciekawostką jest tunel wykuty w skale o długości 165 m, umożliwiający przejazd na nartach z lodowca Rettenbach na Tiefenbach. Interesująca jest również trasa "33", wydrążona w lodzie, łącząca oba lodowce w "drodze powrotnej".

Na Tiefenbach powinni udać się fun carvingowcy, gdzie na bardzo szerokiej trasie "38" można dowolnie wycinać skręty. Pobliską gondolą można wyjechać na najwyższy punkt Ötztal Areny, skąd rozciąga się wspaniały widok na sąsiedni lodowiec Pitztal oraz na najwyższy szczyt Tyrolu - Wildspitze (3 774 m n.p.m.).

Baza apres ski jest bardzo bogata. Wymienić trzeba z pewnością centrum rekreacyjne Freizeit Arena w Sölden, które ma do zaproponowania swoim gościom m.in. kąpiele ziołowe, parowe, perełkowe, inhalacje, saunę, masaże, baseny (w tym również zjeżdżalnie i basen dla dzieci), fitness, strzelnicę, kręgielnię.

Naprawdę wyjątkowa atrakcja czeka jednak turystów w oddalonej od Sölden o kilkanaście kilometrów miejscowości Längenfeld. Stosunkowo niedawno powstał tam bowiem Aqua Dome - park wodny, a zarazem luksusowy kompleks termalny na bazie źródła termalnego leżącego 1 865 m pod ziemią. Największą atrakcją Aqua Dome są trzy okrągłe termalne baseny zewnętrzne na betonowych podporach o średnicy od 12 do 16 m, z których można korzystać przez cały rok.

Ponadto na terenie Aqua Dome znajduje się luksusowy hotel, kompleks krytych basenów, sauny, strefa odnowy biologicznej, salon piękności, centrum fitness, a dla najmłodszych - wodny raj pod nazwą "Alpejska Arka Noego".

Do Sölden warto przyjechać również wiosną, bowiem rokrocznie, w kwietniu, na lodowcu Rettenbach odbywa się niezwykła impreza pod nazwą "Hannibal Party" dla upamiętnienia historycznego przekroczenia Alp przez armię Hannibala. Wydarzeniu temu zawsze towarzyszą widowiska spod znaku "światło i dźwięk", a uczestniczą w nim obok turystów... słonie.

Na lodowcu Rettenbach, na wysokości 2 700 m n.p.m., znajduje się tzw. Igloo Village - pierwszy tego rodzaju obiekt w Austrii, będący tak naprawdę specyficznym hotelem - z ośmioma w pełni wyposażonymi lodowymi domkami igloo, które mogą pomieścić nawet 30 osób. Wioska jest najwyżej położonym w Europie miejscem, w którym można korzystać z sauny. Organizowane są wycieczki po lodowcu, romantyczne kolacje przy świecach, a dla zainteresowanych - kursy budowy lodowego igloo.

Wielką atrakcją tej okolicy są tzw. "BIG 3" czyli trzy naprawdę wyjątkowe punkty widokowe. W skład sławnej trójki wchodzą: platforma widokowa na Gaislachkogl (3 058 m n.p.m.), na Tiefenbachkogl (3 250 m n.p.m.) oraz naturalna platforma na Schwarze Schneide (3 340 m n.p.m.).

Sőlden to nie tylko wymarzone miejsce na spędzenie udanych narciarskich wakacji. To również dobra lokalizacja dla wszystkich, którzy po nartach lubią równie aktywnie spędzać czas. Sőlden jest miejscowością, która tętni życiem do późnych godzin nocnych. Niezliczona ilość barów, restauracji i dyskotek daje szerokie możliwości wyboru. Turyści poszukujący ciszy i spokoju powinni raczej zakwaterować się w którejś z przytulnych wiosek w dolnej części doliny Őtztal.
Booking.com