skionline.pl stacje Austria Tyrol wyślij link znajomemu dodaj opinię

St. Anton am Arlberg

Opis stacji
fot. TVB St. Anton
Kliknij, aby powiększyć.
fot. TVB St. Anton
St. Anton to renomowany ośrodek narciarski leżący na styku Tyrolu i Vorarlbergu. Nieopodal leżą inne znane stacje: Lech, Zürs, St. Christoph i Stuben. Razem tworzą one jeden region - Arlberg, którego tereny narciarskie uznawane są za najlepsze w Alpach Wschodnich. Narciarzy przyciąga w ten rejon przede wszystkim wyjątkowa różnorodność stoków i fantastyczne warunki śniegowe.

W 2001 roku St. Anton było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Choć na terenie całego Arlbergu obowiązuje jeden skipass, w rzeczywistości leżące w Tyrolu St. Anton, St. Christoph i Stuben pozbawione są narciarskiego połączenia z - usytuowanymi po drugiej stronie masywu Valluga - ośrodkami Lech i Zürs. Pomiędzy obiema częściami Arlbergu kursują regularnie skibusy.

Główne narciarskie stoki St.Anton znajdują się na Galzig i Gampen. Na Gampen rozegrano większość konkurencji alpejskich mistrzostw świata w 2001 r. Narciarskie centrum całej tyrolskiej części Arlbergu stanowi Galzig, gdzie większość tras wymaga sporych umiejętności i dobrej techniki. Dla wytrawnych narciarzy atrakcję stanowią także znakomite tereny freeride’owe (m.in. cyrki polodowcowe Schindlerkar i Mattun).

Narciarze o umiarkowanych umiejętnościach lepiej będą czuli się na trasach Albony, gdzie jest z reguły mniej tłoczno niż w innych rejonach, a zjazdy należą do łagodniejszych. Podobnie - Rendl, gdzie znajduje się ponadto trasa z pomiarem prędkości i specjalna strefa dla początkujących. Stoki nadające się do nauki znajdują się w zasadzie przy wszystkich dolnych stacjach kolejek.

Amatorom snowboardu Arlberg oferuje - prócz rewelacyjnych terenów do jazdy poza trasami - urozmaicone snowparki i wygodę w korzystaniu z wyciągów (duża ilość gondoli i wyciągów krzesełkowych).

Z myślą o narciarzach biegowych wytyczono blisko 40 km tras, z czego większość (30 km) znajduje się w sąsiedztwie St. Anton.

Arlberg bez wielkiej przesady nazwać można prawdziwym rajem dla narciarzy, a zwłaszcza dla amatorów freeride’u. Okolice te należą zarazem do najdroższych, a jego miejscowości - do najbardziej snobistycznych miejsc w całym paśmie Alp. W najmniejszym stopniu dotyczy to może osady Stuben; tam właśnie (lub w wioskach położonych w dolinie Stanzertal) można poszukać tańszego noclegu.

St. Anton proponuje swoim gościom największą różnorodność rozrywek apres-ski spośród wszystkich miejscowości Arlbergu: od popołudniowych spotkań przy herbacie po kończące się nad ranem imprezy w dyskotece. Niektóre spośród tutejszych, w większości ekskluzywnych, lokali z biegiem lat zdążyły zyskać kultowy charakter.
Booking.com