skionline.plstacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Dolina Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn

2018.11.05
Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Kliknij, aby powiększyć.
Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Spółka Gasteiner Bergbahnen AG inwestuje 85 milionów euro w modernizację stacji narciarskiej Schlossalm w dolinie Gastein. Realizację najbardziej spektakularnych prac - w tym budowy nowej kolei linowej Schlossalmbahn - przewidziano na lata 2017-2018. Już 1 grudnia 2018 nowoczesna jednolinowa kolej linowa wwiezie pierwszych narciarzy z Bad Hofgastein w rejon Schlossalm i Hohe Scharte.
Dolina Gastein, położona w sercu Ziemi Salzburskiej, jest jednym z pięciu regionów Ski Amadé - największego obszaru narciarskiego w Austrii, oferującego łącznie 790 km tras i 270 wyciągów, z czego na Gastein przypada blisko 180 km - głównie łatwych i średnio trudnych tras. Są tutaj cztery stacje narciarskie - Stubnerkogel-Angertal-Schlossalm, Dorfgastein-Grossarl, Sportgastein oraz Graukogel, które zapewniają doskonałe warunki śnieżne od końca listopada do końca kwietnia. Trzy główne miejscowości doliny - Dorfgastein, Bad Hofgastein oraz Bad Gastein dysponują znakomitą bazą noclegową, świetnie skomunikowaną z terenami narciarskimi oraz sąsiednimi regionami i resztą kraju.

Dostęp do największego ośrodka doliny - huśtawki narciarskiej Stubnerkogel-Angertal-Schlossalm z 87 km tras - poprawi z pewnością realizowana inwestycja w Bad Hofgastein. Obecnie do ośrodka można dostać się od strony Bad Gastein - jest to również znakomita opcja dla osób przyjeżdżających pociągiem, gdyż dolna stacja gondoli Stubnerkogelbahn znajduje się zaledwie parę kroków od dworca kolejowego. Dojazd samochodem i skibusem możliwy jest również z bocznej doliny Angertal, wprost pod gondolę Kaserebenbahn. Trzecią możliwością był wjazd wagonikami kolejki naziemnej z Bad Hofgastein i dalej przesiadka na kolej linową Schlossalmbahn. Dzięki kompleksowej przebudowie systemu wyciągów oraz infrastruktury w tym miejscu znacznie poprawi się przepustowość i komfort podróżowania.

Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn

Nowe wyciągi, nowe trasy i poprawa systemu naśnieżania


Nowoczesna kolej Schlossalmbahn wyposażona będzie w wygodne, 10-osobowe kabiny. Jej dolny odcinek zastąpi ponad półwiekową, bo zbudowaną w 1964 roku, kolej naziemną. Tym samym pasażerowie nie będą musieli przesiadać się na stacji pośredniej, lecz od razu pojadą na samą górę, zgodnie z dewizą "non stop to the top". Co więcej - górna stacja nowej kolejki jest usytuowana nieco wyżej, niż obecna, a narciarze będą mieli do dyspozycji trzy warianty zjazdu: Schlossalm, Kleine Scharte lub Haitzingalm. Przepustowość na tym odcinku wzrośnie ponad dwukrotnie - z obecnych 1.400 do 3.000 osób na godzinę! Nowa kolejka Schlossalmbahn będzie jeździła z prędkością 6 m/s, pokonując obydwa odcinki - łącznie 3.163 metry w poziomie i 1.218 metrów w pionie - w czasie zaledwie 10 minut.


Oprócz wysłużonej kolei naziemnej, zdemontowane zostaną również podwójne krzesełka "Haitzingalm" oraz czteroosobowa kanapa "Kleine Scharte" (zaznaczone na mapie czerwonym kolorem). Natomiast orczyk "Schlosshochalm", sześcioosobowa kanapa "Hohe Scharte" oraz kolej "Schlossalmbahn II" (niebieski kolor) pozostaną na swoim miejscu. W przyszłości planowane jest również zastąpienie czteroosobowych krzesełek "Sendleiten" nowoczesną, ośmioosobową kanapą (zielony kolor), która zwiększy przepustowość na tym odcinku do 4.000 osób na godzinę.

Przeprofilowane i zmodernizowane zostaną także niektóre trasy zjazdowe, szczególnie te, których obecne ukształtowanie - na przykład poprzez nadmierne nachylenie boczne - nie w pełni odpowiada wymogom współczesnego narciarstwa. Dzięki temu szusowanie po stokach Schlossalm będzie jeszcze bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Planowane jest również wytyczenie dodatkowego zjazdu do doliny, spełniającego wymagania trasy FIS.

Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn

W rejonie Schlossalm powstaje ponadto sztuczny zbiornik retencyjny Haitzingalm, o powierzchni 1,7 ha i głębokości 17 metrów, który znacząco poprawi sztuczne naśnieżanie w tej części ośrodka.

Z samochodu, autobusu i hotelu - wprost na stok


Dolna stacja kolejki Schlossalmbahn została przeniesiona na drugą stronę głównej drogi, bliżej centrum Bad Hofgastein, a wjazd do miejscowości będzie odbywał się przez nowe, wygodne rondo. Przy samej dolnej stacji mieści się również dworzec autobusowy oraz przestronny parking na 900 aut, przy czym jedna trzecia samochodów osobowych może parkować na zadaszonym parkingu wielopoziomowym. Dzięki temu dojazd do stacji narciarskiej stał się jeszcze prostszy i jeszcze bardziej komfortowy.

Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Dolinie Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn

Awangardowy budynek dolnej stacji Schlossalmbahn, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Innerhofer oder Innerhofer z Saalfelden, zaskakuje spektakularną bryłą i futurystyczną fasadą ze szkła i betonu z energetycznymi, pomarańczowymi akcentami kolorystycznymi. A przeszklona elewacja pozwoli miłośnikom techniki zajrzeć w samo serce mechanizmu napędowego nowej kolei linowej.

Zadaszone ciągi komunikacyjne z wyciągu do parkingu i autobusów, ruchome schody, sklep sportowy, szkółka narciarska, restauracja, wypożyczalnia oraz nowa (częściowo samoobsługowa) przechowalnia sprzętu narciarskiego, to kolejne udogodnienia dla narciarzy, które znajdą się w budynku dolnej stacji. Teraz turyści, którzy mieszkają w Bad Hofgastein, na narty będą mogli wybrać się spacerkiem po deptaku, gdyż większość hoteli jest usytuowana w odległości nie większej niż jeden kilometr od dolnej stacji kolejki.


Stacja pośrednia nowej kolejki Schlossalmbahn to - oprócz peronu dla pasażerów - głównie pomieszczenia na urządzenia techniczne. Natomiast w ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest również całkowita przebudowa górnej stacji na Kleine Scharte w dwupoziomową budowlę wraz z łącznikiem ze stali i szkła, umożliwiającym wygodny dostęp do przestronnej restauracji.

mlc / skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #austria #gastein #schlossalmbahn #bad hofgastein #ski amade #narty

powrót

Zobacz
Dolina Gastein - z Bad Gastein do Bad Hofgastein
Dolina Gastein - z Bad Gastein do Bad Hofgastein
Dolina Gastein - z Bad Gastein do Bad Hofgastein
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
YouTube | Facebook | Instagram | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2020