skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dolinie Gastein - nie tylko na narty

2018.11.11
Dolinie Gastein - nie tylko na narty
Kliknij, aby powiększyć.
Dolinie Gastein - nie tylko na narty
Lecznicze właściwości tutejszych wód termalnych znane były już w średniowieczu, jednak dopiero wiek XIX przyniósł prawdziwy boom turystyki zdrojowej i rozwój miejscowości w dolinie Gastein. Bad Gastein stał się modnym kurortem, w którym jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać pełne przepychu hotele czy eleganckie restauracje. Bywał tutaj cesarz Franciszek Józef ze swoją piękną małżonką - cesarzową Sissi, a pruski kanclerz Otto von Bismarck w 1865 r. w słynnym Grandhotelu Straubinger podpisywał konwencję w Gastein, kończącą wojnę austriacko-pruską, bywali także sławni pisarze i kompozytorzy - jak choćby Franz Schubert - o czym dzisiaj przypominają pamiątkowe tablice na historycznych budynkach.
Budowa linii kolejowej w dolinie w r. 1901, tzw. Tauernbahn, łączącej wykutym w skale tunelem północ cesarstwa z miastem Spittal an der Drau, jeszcze bardziej przyczyniła się do rozkwitu miasta na początku XX wieku.

Dziś wydaje się, że zdrojowa część Bad Gastein, kaskadowo położona przy malowniczym wodospadzie w centrum miasta, czasy świetności ma nieco za sobą, a kilka wykwintnych hoteli i najpiękniejszych budowli - w tym sławne kasyno w stylu Belle Epoque - opustoszało. I choć trudno odmówić Bad Gastein specyficznego, nostalgicznego kolorytu, to jednak ostatnie dziesięciolecia przyniosły impas inwestycyjny i spory z właścicielami. W 2017 r. miasto przejęło jednak najcenniejsze obiekty i wraz z nowymi inwestorami wdrożyło program rewitalizacyjny.

Wprawdzie historyczne Bad Gastein to jedyny w swoim rodzaju, nieco dekadencki kurort, ale nowa część miasta jest wygodnym ośrodkiem wypoczynkowym, z pełną infrastrukturą turystyczną. Trochę inny charakter mają pozostałe miejscowości doliny - sielankowe Dorfgastein urzeka idylliczną, romantyczną atmosferą alpejskiej wioski, podczas gdy Bad Hofgastein to nowoczesne uzdrowisko, oferujące swoim gościom wszelkie wygody i wspaniałe warunki zimowego urlopu. Dlatego też dolina Gastein jest szczególnie lubiana przez rodziny z dziećmi oraz amatorów nieco spokojniejszego wypoczynku, którzy po nartach - zamiast głośnych dyskotek i hucznych imprez po blady świt - preferują relaks w termach, romantyczny spacer po nastrojowo oświetlonej dzielnicy zdrojowej lub wieczór w jednym z przytulnych lokali z doskonałą, miejscową kuchnią.

Kompleks wodny Alpentherme w Bad Hofgastein
Kompleks wodny Alpentherme w Bad Hofgastein

Również obecnie można przyjemnie zregenerować się po całodziennej jeździe w tutejszych gorących radonowych źródłach o temperaturze 42-48 stopni Celsjusza, pełnych dobroczynnych minerałów. Na turystów czekają Felsentherme w Bad Gastein - tuż obok dolnej stacji kolejki Stubnerkogelbahn - oraz położony nieco niżej w dolinie nowoczesny kompleks wodny Alpentherme w Bad Hofgastein. Pełna oferta wellness obejmuje sztuczne jeziorko, baseny - również na wolnym powietrzu, gejzery, sauny, zjeżdżalnie, a także bogaty wachlarz zabiegów odnowy biologicznej i panoramiczne restauracje z widokiem na góry. Wiele hoteli ma również własne ujęcia wód termalnych i oferuje swoim gościom relaksujący wypoczynek w spa, w kameralnej atmosferze. Sławne są również tutejsze sztolnie uzdrowiskowe, wydrążone w górze Radhausberg, w których kuracjusze mogą zażywać dobroczynnego leczenia radonem.

Atrakcje w sezonie zimowym 2018/2019 - skipass za 25 euro, festiwal muzyczny i Puchar Świata w snowboardzie

Już na 1 grudnia zaplanowane jest otwarcie nowej kolei Schlossalmbahn. Aby uczcić to niecodzienne wydarzenie, dla gości przygotowano dwie wyjątkowe oferty.

W okresie od 1 do 16 grudnia można skorzystać z 50% rabatu na karnety dzienne w całej dolinie Gastein, o ile zarezerwuje się nocleg jednej z miejscowości doliny do 25 listopada, bezpośrednio przez stronę www.gastein.com lub www.skigastein.com. Ilość promocyjnych skipassów to 3.000 dziennie, tak więc kto pierwszy, ten lepszy!

Natomiast od 18 do 20 stycznia goście doliny Gastein będą mogli bawić się na trzydniowym międzynarodowym festiwalu muzycznym z udziałem międzynarodowych gwiazd w ramach "Sound & Snow Festival Gastein". Koncerty i imprezy na położonej na 2.100 m n.p.m. Schlossalm z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.

W styczniu na miłośników sportów zimowych czeka jeszcze jedno spektakularne wydarzenie. W dniach 8-9.01.2019 na stokach Buchebenwiese w Bad Gastein rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata w snowboardzie - jedyne, które w tym sezonie odbędą się w Austrii.

Więcej o wydarzeniach na stronie: www.gastein.com/pl/wydarzenia

mlc / skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #austria #gastein #thermy #bad hofgastein #baseny #spa #

powrót

Zobacz
Dolina Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Dolina Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Dolina Gastein - nowa kolej Schlossalmbahn
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com