skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dolomity - wyjątkowy urlop zimowy w miejscu wpisanym na listę UNESCO

2019.02.01
Dolomity - wyjątkowy urlop zimowy w miejscu wpisanym na listę UNESCO
Kliknij, aby powiększyć.
Dolomity - wyjątkowy urlop zimowy w miejscu wpisanym na listę UNESCO
26 czerwca 2009 roku UNESCO wpisało wapienne i dolomitowe góry w północno-wschodnich Włoszech na listę najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Tym samym oficjalnie uznano wyjątkowe walory dla edukacji, nauki i kultury unikalnej przyrody Dolomitów. Tak więc Dolomity, ze swoimi słynnymi szczytami - Marmoladą(3342 m), Tre Simce di Lavaredo (2 999 m), Averau (2649 m), Sciliar (2 563 m), Pale di San Martino (3 192 m) i Mount Pelmo (3 169 m) - wymieniając tylko najważniejsze z nich, zajęły należne sobie miejsce wśród najwspanialszych gór świata.

Dolomity od zawsze fascynowały!


Dino Buzzati Traverso (1906-1972), pisarz, dziennikarz i malarz pochodzący z Belluno, kochał góry, a szczególnie Dolomity, w których cieniu urodził się i wychował. Prawie wszystkie jego najbardziej znane pisma powstawały pod wpływem tejże pasji. Z kolei jako malarz, Dino Buzzatti był w stanie wyrazić swój wielki podziw dla poszarpanych wapiennych gór malując katedrę w Mediolanie jako postrzępioną, pełne iglic i ostro zakończone wież, dolomitową górę.

Pod wielkim urokiem Dolomitów był także wielki pisarz z Vicenzy, Mario Rigoni Stern (1921-2008), znany swoim czytelnikom jako "Sierżant". Był jednym z pierwszych, którzy podpisali apel Stowarzyszenia Przyrodiczego Mountain Wilderness z 1993, w którym domagano się uznania Dolomitów jako "World Monument" (pomnik przyrody rangi światowej). W liście otwartym skierowanym do szkół w regionie Veneto, Mario Rigoni Stern, mówiąc o pięknie górskiego krajobrazu i jego wielkiej wartości, napisał: "Czy wiesz, że mamy tutaj najpiękniejsze góry na Ziemi? To są Dolomity. "

Już w XVIII wieku góry, ze względu na swoje charakterystyczne kolorowe skały i ze względu na niezliczone skamieliny prehistorycznych organizmów, Dolomity stały się ulubionym obszarem dla naukowców. Obszar ten przyciągnął geologów, ekspertów w dziedzinie mineralogii i najbardziej znanych geografów tamtych czasów z całego świata. To oni przeanalizowali odmienny od innych skał kalcytowych skład tutejszych skał i zaczęli badać rozwój rzeźby tych imponujących, niezwykle poszarpanych gór.

Włoski naukowiec Giovanni Arduino (1714-1795), francuski Déodat de Dolomieu (1750-1801) i niemiecki Alexander von Humboldt (1769-1859) - to tylko niektórzy znani ludzie nauki, którzy badali Dolomity. Déodat de Dolomieu był tym, który w 1790 roku dokonał analizy składu mineralnego i chemicznego skał dolomitowych. To właśnie od jego nazwiska skały tego rodzaju nazywane są "dolomitem". Nieco później, w 1864 roku brytyjski malarz Josiah Gilbert oraz inny Anglik i przyrodnik, George Churchill, opublikowali raport o swojej podróży zatytułowany "The Dolomite Mountains". Pierwszy raz użyli tam nazwy Dolomity dla całych gór.

Dolomity - najpiękniejsze góry na świecie


Pod koniec XIX wieku Dolomity stały się świadkami licznych niespotykanych wcześniej na tym terenie przedsięwzięć. Odważni brytyjscy wspinacze, jako pierwsi pokonali ostre granie, zdobyli poszarpane szczyty i ściany skalne Dolomitów. Za nimi podążali wspinacze austriaccy, którzy napisali najważniejsze rozdziały w historii wspinaczki górskiej w Dolomitach.

Wspinacze, tacy jak wiedeńczyk Paul Grohmann (1838-1908), który jako pierwszy wspiął się na szczyt Tofana de Rozes i Cristallo w pobliżu Cortiny, Sassolungo w Val Gardena i Tre Cime di Lavaredo w Dolomitach Sesto, uwielbiał te góry i pisał o nich w licznych publikacjach. Także austriak Emil Zsigmondy (1861-1885) był jednym z pionierów wspinaczki w Dolomitach. Opisał je jako "arcyklejnot Alp". Wspinacz górski, aktor i reżyser Luis Trenker (1892-1990), który urodził się w Ortisei u podnóża niezrównanego Sassolungo, udokumentował swoją pasję do tych gór w licznych książkach i filmach, które stały się znane na całym świecie. Dzięki Trenkerowi skaliste kształty Dolomitów stały się znane po raz pierwszy na arenie międzynarodowej.

Najbardziej znanym miłośnikiem Dolomitów jest jednak "król ośmio tysięcznych", Reinhold Messner. Z okna swojego domu w Val di Funes mógł podziwiać masyw Odle i od samego początku zrozumiał, że góry zawsze będą z nim. Messner zdobył wszystkie najwyższe góry na świecie, ale w jego sercu zawsze była słabość do Dolomitów: "Nie są może najwyższe, ale z pewnością są najpiękniejszymi górami na świecie".

Dolomity jako Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO


UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury, prowadzi ogólnoświatową listę chronionych naturalnych rajów i kulturowych skarbów, które są uważane za szczególnie wartościowe dla przyszłych pokoleń. Na początku XXI stulecia organizacja oceniła kandydaturę Dolomitów jako miejsca światowego dziedzictwa. Na zlecenie UNESCO Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oceniła zgodność cech charakterystycznych Dolomitów z kryteriami dopuszczenia jako miejsca naturalnego światowego dziedzictwa.

Dolomity - wyjątkowy urlop zimowy w miejscu wpisanym na listę UNESCO
Dolomity - wyjątkowy urlop zimowy w miejscu wpisanym na listę UNESCO

Wynik? Dolomity są wyjątkowe pod względem geologicznym, biologicznym i krajobrazowym, dlatego też różnią się od innych gór na Ziemi. IUCN stwierdził, że "Dolomity są uważane za jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów na świecie, mimo że nie mają najwyższych szczytów ani największych lodowców". To właśnie niezwykłe piękno, unikatowe położenie geograficzne, bogactwo ich flory, z ponad 2400 różnorodnych gatunkami, przekonały Komisję IUCN, która zaproponowała, aby UNESCO dodało Dolomity do swojej listy najlepszych naturalnych stron. Podczas swojego 33. dorocznego kongresu w Sewilli 26 czerwca 2009 r. UNESCO ogłosiło Dolomity jako miejsce światowego dziedzictwa. Dolomity są na niej jako jeden z 57 najpiękniejszych regionów widokowych w Europie i jeden z 229 na świecie.

Dzięki istnieniu rozległych parków krajobrazowych, parków narodowych i obszarów chronionych Natura 2000, które od dziesięcioleci chroniły centralne obszary Dolomitów, UNESCO nadało im status "Natural Heritage Site". Cały chroniony obszar liczy 142 tys. hektarów, z dodatkową strefą buforową o powierzchni ponad 90 000 hektarów.

Narty w Dolomitach - Światowym Dziedzictwie Przyrody


Czy istnieje powód, dla którego, już w pierwszych latach XIX wieku, Dolomity były terenem jednych z pierwszych "eksperymentów" narciarskich w Europie? Pionierzy narciarstwa, wywodzący się przede wszystkim ze środowisk anglosaskich i niemieckich, natychmiast zareagowali na piękno tych gór, na ich łagodne stoki idealnie nadające się do jazdy na nartach i otaczającą je, magiczną atmosferę. Dzięki ich wizji "sojusz" Dolomitów i sportów zimowych trwa do dziś, nawet wtedy, gdy Dolomity zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doświadczenie odkrywania jednego z najpiękniejszych górskich krajobrazów świata na nartach jest tutaj bezcenne.

Znane na całym świecie trasy, takie jak Saslong i Gran Risa, lub spektakularne panoramy ze szczytu Lagazuoi (2800 m), Sass Pordoi (2.950 m), Marmolada (3.342 m) i Cristallo / Forcella Staunies (2930 m), wszystkie dostępne kolejkami linowymi lub wyciąga narciarskimi oferują zapierające dech w piersiach zimowe widoki ośnieżonych Dolomitów. To samo można powiedzieć o innych, mniej znanych trasach w 12 ośrodkach narciarskich w Dolomitach.

Dzięki Dolomiti Superski można jeździć na nartach z jednej doliny do drugiej, podróżować po szlakach i cieszyć się pięknem alpejskiego krajobrazu, niemal dotykając jaskrawo kolorowych skał - mocne i unikalne doświadczenie wzbogacone spotkaniem z kamiennymi gigantami i myślą, która powinna głęboko zapadać w umysł: "Jeżdżę na nartach w sercu światowego dziedzictwa UNESCO"…

Więcej informacji na stronie: www.dolomitisuperski.com

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #włochy #narty #dolomity #dolomiti superski #alpy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com