skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa

2020.05.20
Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn
Kliknij, aby powiększyć.
Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn
Informacje na temat głównych tras rowerowych oraz nowości przygotowanych dla miłośników dwóch kółek w Trentino. W regionie istnieje wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych, odpowiednich dla wszystkich poziomów zaawansowania, m.in. trasy zjazdowe downhill i tory typu pumptrack.
Przemierzając na rowerze region Trentino, można napawać się jego urokiem do woli. Wystarczy wybrać trasę, spośród tysięcy oznakowanych na mapach szlaków, zaprojektowanych dla rowerzystów o różnych umiejętnościach. W Trentino znajdują się idealne trasy rowerowe dla całej rodziny, ale nie brakuje także ekscytujących odcinków, czy bike parków dla miłośników sportów wyczynowych (Fassa Bike Resort, San Martino Bike Arena, Bike Park Garda Trentino, Paganella Bike Park, Val di Sole Bike Land, Brenta Bike Park oraz Bike Park Lavarone). Niektóre fragmenty tras należy pokonywać etapami, na innych przyda się rower elektryczny (e-bike) ze wspomaganiem pedałowania. Sieć lokalnych tras rowerowych MTB liczy dzisiaj ponad 8000 km i składa się z setek odpowiednio sklasyfikowanych i ponumerowanych szlaków.

Alpe Cimbra Bike


Trasy MTB w Trentino, odpowiednie dla wszystkich rodzajów rowerów górskich - all mountain, cross country, enduro, charakteryzują się przewyższeniami od 800 do 1900 m i biegną przez pastwiska, lasy jodłowe, doliny i punkty widokowe, między trawiastymi wzgórzami i zjawiskowymi szczytami gór. Oprócz parku rowerowego w Lavarone, dostępne są także trasy dla rodzin oraz strefy przeznaczone specjalnie dla dzieci, z torami typu pumptruck. Alpe Cimbra Bike organizuje imprezy i zajęcia według kalendarza oraz oferuje szeroki wachlarz dodatkowych usług "ad hoc". W ofercie znajduje się 26 hoteli i pensjonatów rowerowych, 11 schronisk rowerowych, usługi instruktorów MTB, wypożyczalnie. Część tras biegnie brzegiem "przyjaznego rowerzystom" jeziora Lavarone. Latem dodatkowo otwarte są specjalne obiekty dla rowerzystów, którzy jeżdżą w wyższych partiach gór.

Nowości
Tego lata w Lavarone zostanie otwarty nowowybudowany, największy we Włoszech tor rowerowy typu pumptrack. Sieć tras rowerowych Alpe Cimbra wzbogaci się o trzy nowe szlaki, o całkowitej długości 80 kilometrów. Jedną z nich jest malownicza trasa biegnąca wzdłuż rzeki Rio Cavallo, pomiędzy Alpe Cimbra a ścieżką rowerową doliny Adygi i jeziora Garda. Najdłuższa trasa ma 40 km i przebiega przez terytorium gmin Folgaria i Lavarone.
www.alpecimbrabike.it

Bike Garda Trentino


To rozległy obszar z 44 pięknymi trasami rowerowymi o długości ponad 1390 kilometrów. Ich unikalne walory środowiskowe i klimatyczne sprawiają, że można z nich korzystać przez większą część roku. Okolica oferuje w dodatku szerokie spektrum aktywności: od spokojnych spacerów w rodzinnym gronie, poprzez ambitne, pełne technicznych wyzwań wycieczki, po ekstremalnie trudne, sławne trasy zjazdowe i freeride’owe w parku rowerowym Garda Trentino.

Nowości
Pomiędzy miejscowościami Dro a Pietramurata, na trasie rowerowej łączącej Riva del Garda i Sarche, powstał nowy obiekt Bike Trail Center di Dro. Obejmuje on 4 trasy zaprojektowane w dwunastu wariantach o zróżnicowanej trudności. Dzięki temu zarówno początkujące osoby, jak i te, które mają świadomość swoich ponadprzeciętnych możliwości, będą mogły wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Długość tras ogółem wynosi 3 km. Dwa łatwe szlaki rowerowe przeznaczone są specjalnie dla dzieci, choć i na nich nie brakuje platform, ramp i skoczni.
www.gardaTrydent.it

Valdisolebikeland


W centrum ValdiSoleBikeLand rowerzyści znajdą bogatą, certyfikowaną sieć 20 ścieżek o różnym stopniu trudności. W sumie do dyspozycji gości oddano ponad 400 kilometrów tras wyposażonych w sieć dodatkowych usług na najwyższym poziomie. Dla miłośników mocnych wrażeń przewidziano 10 malowniczych dróg typu "single track" oraz dwa podnoszące poziom adrenaliny parki rowerowe zapewniające rozrywkę w bezpiecznych warunkach: Bike Park Ponte di Legno - Tonale, pierwszy rodzinny park rowerowy w Trentino oraz Bike Park di Commezzadura. Co więcej na rodziny czekają specjalnie im dedykowane parki rowerowe Kids Bike Park (w miejscowościach Pellizzano i Folgarida), Skill Park oraz Pump Track - wszystkie stworzone z myślą o oswojeniu dzieci z jazdą na dwóch kółkach.

Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn
Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn

Nowości
Rowerzyści znajdą w Trentino wszystkie niezbędne usługi, w tym m.in.: przechowywanie rowerów, serwisy rowerowe, myjnie dla rowerów, usługę pralni, dedykowany catering itp. Z myślą o nich powstało wiele nowych hoteli i schronisk rowerowych. W zależności od liczby i jakości oferowanych usług są one podzielone na 3 różne kategorie: Gold, Silver, Bronze. Pełna lista obiektów znajduje się pod linkiem:
https://www.valdisole.net/IT/BikeHotel-Chalet/

Alpejska trasa rowerowa DoGa to ogromny projekt, opracowany wspólnie przez APT di Madonna di Campiglio Pinzolo Val Rendena, Terme di Comano Dolomiti di Brenta i Garda Trentino i realizowany we współpracy z wyspecjalizowaną agencją Helios. DoGa rozpoczyna się w Malé, w dolinie Val di Sole (można tu dotrzeć pociągiem linii Trento-Malé-Mezzana) i biegnie przez 110 km bocznymi, leśnymi i mało ruchliwymi drogami, przecinając cztery doliny alpejskie, z metą nad jeziorem Garda. To przygoda rowerowa z prawdziwego zdarzenia, która zapewnia bliskość malowniczej przyrody i rozczulającą wręcz gościnność mieszkańców. Trasa ta spełni oczekiwania zarówno osób poszukujących wyczynowych wyzwań, jak i miłośników czystej radości pedałowania. Jaki rower wybrać? Polecamy: Gravel lub Trekking. Dodatkowe informacje na stronie: www.doga-cycling.it/it

Bike area Val di Fassa


Okolice Val di Fassa z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjne dla miłośników rekreacji na rowerze. Rosnące zainteresowanie ofertą tras rowerowych jest wynikiem pracy młodych specjalistów z grupy Fassa Bike, zaangażowaniu lokalnego Apt oraz spółek eksploatujących wyciągi narciarskie. Oprócz słynnych tras rowerowych i flagowych wydarzeń z nimi związanych, nadal trwają prace nad zbudowaniem nowych szlaków rowerowych. W ciągu najbliższych trzech lat, planowane jest powstanie tras o łącznej długości 100 kilometrów.

Między innymi w rejonie Col Rodella, w celu zagwarantowania wszystkim pełnej radości z jazdy tzw. "flow", powstaje alternatywna, łatwiejsza technicznie - w porównaniu z już istniejącymi - trasa zjazdowa w Canazei, a także kilka prostszych wariantów "easy" w rejonie Belvedere, które ułatwią trudny końcowy odcinek trasy Sellaronda MTB.

W lipcu i sierpniu rowerzyści będą mieli do dyspozycji 16 (z 29 istniejących) kolejek linowych w dolinie - a więc będzie jeszcze więcej okazji do rowerowego szaleństwa. Po uruchomieniu kilka lat temu 2 pierwszych stacji do ładowania rowerów elektrycznych "eBike PowerStations", obecnie jest już dostępnych 19 takich punktów rozmieszczonych wzdłuż szlaków rowerowych. Co więcej, osoby jeżdżące na rowerach z akumulatorem "Bosch" mogą skorzystać z bezpłatnego doładowania.

Nowości
Latem 2020 r. w dolinie Dolomitów wystartuje nowy projekt "Val di Fassa BikeFriendly", który obejmie swoim zasięgiem około trzydziestu hoteli, kempingów i apartamentów z dedykowanymi usługami dla rowerzystów, takimi jak np.: punkty informacyjne, drobne naprawy, mycie rowerów oraz przechowalnia sprzętu z monitoringiem wideo i alarmem. Wszyscy, którzy wybiorą ten rodzaj zakwaterowania, będą mogli bezpłatnie (lub po obniżonej cenie), uczestniczyć w wycieczkach na rowerach górskich z przewodnikami oraz wypożyczyć sprzęt.
www.fassa.com

Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn
Górskie ścieżki rowerowe, czyli 8000 kilometrów czystego szaleństwa fot. Ronny Kiaulehn

Park rowerowy Paganella w Dolomitach


Bike Area Dolomiti Paganella (Andalo, Fai i Molveno), park uznany przez rowerzystów za jedno z najlepszych miejsc we Włoszech i Europie do uprawiania rekreacji na rowerze, oferuje 80 km tras obsługiwanych przez 8 wyciągów. W 2019 r. oddano nowy szlak dla początkujących ("flow trail") Zanna Bianca, idealny dla wszystkich rowerzystów lubiących jeździć po rampach, instalacjach north shore i skoczniach. Na szlak można dostać się za pomocą kolejki kabinowej Laghet-Prati di Gaggia. Trasa jest uzupełnieniem oferty nowego ośrodka Trail Center w Andalo - miejsca, które jest "sercem" wszystkich aktywności związanych z rowerowym szaleństwem.
tutaj

Dowiedz się więcej tutaj

Zachowaj szczególną ostrożność
Turyści, również tego lata, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważny wybór tras rowerowych i skrupulatne planowanie przejazdów. W 2019 roku rozpoczęto renowację wielu szlaków, które wraz z tysiącami hektarów lasów zostały zdewastowane podczas wielokrotnych, gwałtownych załamań pogody, które miały miejsce w październiku 2018 r. Kilka tras nadal nie nadaje się do użytku. Odcinki szczególnie zniszczone oznaczone są na tablicach informacyjnych jako zamknięte szlaki. Bieżące aktualizacje dostępne są na stronie www.visittrentino.info/mca lub w biurze lokalnej agencji Apt.

skionline.pl
Tagi: #trentino #rower #rowery #pumptrack #garda #val di fassa #val di sole #alpe cimbra #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com