skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Historyczna inwestycja w Białce Tatrzańskiej

2017.11.27
Kliknij, aby powiększyć.
Gospodarze terenów zjazdowych w Białce przyzwyczaili nas już do tego, że praktycznie co roku powstaje tu jakaś nowa inwestycja. Nie inaczej będzie i w nadchodzącym sezonie - co prawda nie będzie to nowa kolej, a jedynie orczyk i nowa trasa, ale za to o wielkim historycznym znaczeniu. Oto bowiem po wielu latach udało się zrealizować cel, którzy przyświecał tworzeniu nowoczesnej stacji narciarskiej w Białce - by pomiędzy poszczególnymi terenami można było się swobodnie poruszać na nartach. Od tego sezonu tak właśnie będzie!
Najpierw kilka słów o samej inwestycji. Nowo powstała trasa, utworzona między ośrodkami Kotelnica Białczańska oraz Kaniówka, ma swój początek przy górnej stacji kolei numer IX "Remiaszów", a koniec przy dolnej stacji kolei nr VII "Kaniówka". Łączna jej długość wynosi około 1000 metrów. Przy górnej części trasy postawiony został 400-metrowy wyciąg orczykowy, dzięki któremu po wyjechaniu koleją lub wyciągiem ze stacji Kaniówka będzie można pojechać jeszcze wyżej, na Wysoki Wierch, w pobliże górnej stacji kolei "Remiaszów" - wyciąg kończy się nieco poniżej szczytu i stojącej niedaleko restauracji - ale można stąd będzie zjechać bezpośrednio dół, krótkim łącznikiem prosto na trasę nr 10.


Oczywiście trasa jest naśnieżana i oświetlona, jest też wystarczająco szeroka, by obsłużyć spodziewany ruch. Jedynie jej początek - kilkadziesiąt metrów przez las, tuż za karczmą na Remiaszowie, to wąski przejazd (około 10 metrów szerokości). Potem trasa wyprowadza już na rozległe polany, znając gospodarzy Białki - będzie tu pięknie przygotowana "patelnia" dla słabiej jeżdżących na nartach.

Dzięki połączeniu białczańskich stacji narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z przeszło 15 kilometrów świetnie przygotowanych, oświetlonych i sztucznie naśnieżanych tras narciarskich bez potrzeby używania samochodu czy korzystania ze skibusów. Wszystkie stacje są oczywiście objęte jednym karnetem - TatrySki, działającym również w sześciu innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

Białka Tatrzańska - nowa trasa i nowy wyciąg
Białka Tatrzańska - nowa trasa i nowy wyciąg

Odwiedzając Białkę, by zobaczyć nową trasę i historyczny wyciąg, dowiedzieliśmy się, że to nie jedyna inwestycja nad którą się w tym sezonie pracuje na Kotelnicy. Otóż w budowie jest całkowicie nowa trasa, która prowadzić będzie szerokim łukiem ze szczytu Kotelnicy, do dolnej stacji orczyków 1 i 2 (trasy FIS) i kolei II. W tej chwili wykonywane są prace przy instalacji naśnieżającej, a także przy oświetleniu trasy. Będzie ona gotowa na przyszły sezon. Trasa, której długość przekracza 1 km, przyda się w tym miejscu - odciąży bowiem główny stok na Kotelnicy, często w sezonie zatłoczony - zjazd będzie malowniczy i łagodny, co zapewne spowoduje większe zainteresowanie narciarzy orczykami i koleją nr II.

W tym miejscu trudno powstrzymać się przed przypomnieniem w telegraficznym skrócie najważniejszych momentów z historii stacji narciarskiej w Białce. Pierwsze dwa wyciągi w Białce powstały jeszcze w latach 80., ale miejscowość cały czas pozostawała pod względem narciarskim w cieniu sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej. Przełomowy był rok 2000, kiedy to miejscowi górale postanowili, że na stokach Kotelnicy i Wysokiego Wierchu zbudują stacje narciarską z prawdziwego zdarzenia. Pierwsza kolej krzesełkowa (3-osobowa nr I) ruszyła 8 grudnia 2001 roku. Dwa lata później powstała kolej II - 4-osobowe krzesło Kotelnica II (przy trasach FIS-owskich). Rok 2005 zaznaczył się oddaniem do użytku dwóch kolei - 6-osobowej kanapy (nr IV) i krótkiego krzesła Bania (V). dwa lata później ruszyło kolejne 4-osobowe krzesło - nr III które rozpoczęło "ekspansję" Kotelnicy w kierunku południowym.

Białka Tatrzańska - nowa trasa i nowy wyciąg
Białka Tatrzańska - nowa trasa i nowy wyciąg

Technologicznie przełomowy był rok 2011, kiedy to wybudowano bardzo nowoczesną kanapę Doppelmayra, 6-osobową z osłonami (niebieskimi) - Pasieka Express. W kolejnych latach (2014 i 2015) powstały dwie kolejne 6-osobowe kanapy z osłonami - na Jankulakowskim Wierchu i na Remiaszów. W międzyczasie, w 2012 roku uruchomiono 4-osobowe krzesło na Kaniówce. Oczywiści trzeba też wspomnieć o zmieniającej się infrastrukturze - w czerwcu 2011 roku oddano do użytku baseny termalne Terma Bania, a także luksusowy hotel tuz przy wyciągach (obecnie rozbudowywany).

W ten sposób właśnie, nikomu nie znana praktycznie miejscowość na Podhalu stała się najnowocześniejszą stacją narciarską w Polsce, a pod względem wielkości - jedną z przodujących. Gratulując historycznego połączenia terenów narciarskich w Białce gospodarzom terenu, trudno nam w tym miejscu nie powiedzieć - liczymy na więcej!

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #białka tatrzańska #kaniówka #kotelnica #zima1718

Powrót

Hotel Monzoni Hotel Monzoni

Passo San Pellegrino
Trentino, Włochy

Ganischgerhof Mountain Resort & Spa Ganischgerhof Mountain Resort & Spa

Deutschnofen-Obereggen-Eggen
Południowy Tyrol, Włochy

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


UntervernatschUntervernatsch

39020 Schnalstal
Południowy Tyrol, Włochy
Falkensteiner Club Funimation Katschberg Falkensteiner Club Funimation Katschberg

9863 Rennweg am Katschberg
Karyntia, Austria
Das Alpenhaus Kaprun Das Alpenhaus Kaprun

5710 Kaprun
Kraj Salzburski, Austria
7 noclegów - od 742,00 € za osobę
5 noclegów - od 1064,00 € za osobę
7 noclegów - od 1038,00 € za osobę
0 noclegów - od 845,00 € za osobę
7 noclegów - od 1286,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.