skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jeśli majówka - to tylko na lodowcach

2016.04.08
Jeśli majówka - to tylko na lodowcach fot. Hintertux
Kliknij, aby powiększyć.
Jeśli majówka - to tylko na lodowcach fot. Hintertux
Nic tak nie poprawia humoru narciarza jak myśl, że kiedy u nas wiosna w natarciu, w wyższych partiach Alp zima trwa na całego. Pod wieloma względami jest to najlepsza pora na wyjazd - długi dzień, sprzyjająca temperatura nawet na dużej wysokości, zazwyczaj bardzo dobre warunki, a przy tym nierzadko tańsze karnety. Dlatego nie dziwi fakt, że jak co roku, wielu narciarzy z Polski wybierze się na majówkę właśnie na lodowce, przeważnie do Austrii i Włoch. Przed zbliżającym się długim weekendem, przygotowaliśmy dla Was krótką "ściągawkę" na ten temat.
Hintertuxer Gletscher
Nasz przegląd imprez rozpoczynamy od lodowca Hintertux, położonego w górnej części doliny Zillertal. Odbędzie się tam impreza, która na stałe weszła do kalendarza narciarskich wydarzeń - The Polish Pow(d)er Week in Hintertux, trwająca w terminie 29.04-03.05.2015. To już XXI edycja polskiej majówki w Zillertal - nie zabraknie stałych punktów programu, lubianych i cenionych przez polskich narciarzy. Jak co roku będzie możliwość przetestowania nowinek sprzętowych w Polskim Centrum Testowym, będzie można doskonalić swoją technikę jazdy na stoku korzystając z porad wykwalifikowanych instruktorów ze szkoły Mixtura, a miłośnicy rywalizacji będą mogli sprawdzić się podczas Zawodów o Puchar Świstaka. Doskonałym dopełnieniem imprezy jest bogaty program rozrywkowy każdego wieczoru. Nie zabraknie też dużej dawki energetycznej muzyki - uczestników czeka wieczór tematyczny w klimacie opowieści o Drakuli, czy też koncert piosenek zespołu Dżem wykonywanych przez zespół Ścigani. Dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby się oddać jeździe na lodowcu mając pewność, że ich dzieci będą pod dobrą opieką zorganizowane będzie polskie przedszkole.

Hintertux
Hintertux

W Hintertux panują obecnie doskonałe warunki śniegowe i można być niemalże pewnym, że utrzymają się one do początków maja. Obecnie u góry leży prawie 3 metry śniegu, natomiast w dolinie pokrywa śniegowa przekracza nadal 80 cm. Czynne są prawie wszystkie wyciągi i trasy - łączna długość otwartych stoków wynosi 53 km.

Sezon zimowy potrwa do 13 maja, ale już od 14 maja ruszy na lodowcu sezon letni - Hitenrtux jest jedynym miejscem w Austrii, gdzie jeździ się faktycznie cały rok!
Ceny karnetów: 4 dniowy 170,50 euro (od 9 maja 147,50 euro), 6-dniowy 237 euro (po 9 maja 202,50 euro)

Stubaier Gletscher
Drugi najpopularniejszy wśród Polaków austriacki ośrodek lokalizowany na lodowcu, leży w dolinie Stubai, a cechuje go znakomity dojazd (z autostrady zjeżdża się 30 km od lodowca), świetne warunki śniegowe, najlepsza infrastruktura dla rodzin z dziećmi z całych Alp a także bliskość niezwykle ciekawego Innsbrucku. W tym roku w majowy weekend nie będzie tu żadnych dużych wydarzeń, choć zapewne warunki na trasach dopiszą. Tradycyjny Völkl Split & Freeride Camp odbędzie się tydzień wcześniej - 21.04-24.04.2016. Będzie można poszaleć w puchu, z dala od uczęszczanych tras i masowej turystyki z certyfikowanymi przewodnikami górskimi i Aline Bock - zwyciężczynią Freeride World Tour w 2010 roku.

Stubai
Stubai

Obecnie warunki na lodowcu Stubai są bardzo dobre. U góry pokrywa śniegowa przekracza 250 cm, natomiast w dolinie waha się w granicach 5-10 cm. Czynnych jest 21 wyciągów i 30 tras o łącznej długości przekraczającej 45 km.

Sezon na lodowcu Stubai będzie trwał do 7 maja.
Ceny skipassów: 4 dniowy 158 euro, 6-dniowy 208,00 euro

Sölden
Kolejny z tyrolskich ośrodków lodowcowych, znany i lubiany przez polskich narciarzy to słynne z corocznych zawodów otwierających walkę o Puchar Świata Sölden. Nie tylko początek sezonu jest tu wyjątkowy, ale także wiosną, wato tu przyjechać. Już w najbliższy weekend odbędzie się tutaj Electric Mountain Festiwal 2016 (8-9 kwietnia). Fani muzyki elektronicznej będą mogli podziwiać występy najlepszych DJ-ów w Alpach, a wszyscy posiadający aktualny skipass będą mogli wejść na koncerty za darmo.

Soelden
Soelden

Dwa tygodnie później (21-14 kwietnia) odbędzie się inna wyjątkowa impreza - "Wein am Berg", czyli wino na górze. Podczas jej trwania będzie można zakosztować szlachetnych trunków wyselekcjonowanych z najlepszych win Austrii na wysokości ponad 3000 metrów. Doświadczenie zaiste godnych największych miłośników wina i prawdziwych epikurejczyków. Wtedy też nastąpi oficjalny koniec sezonu, ale trasy na lodowcach będą otwarte do 8 maja.

Obecnie w Sölden na lodowcach pokrywa śniegowa przekracza 2,5 metry, natomiast w dolinach leży około 10 cm. Działa 26 wyciągów, a otwartych jest prawie 120 km tras. W czasie majówki będzie ich już mniej do dyspozycji narciarzy, ale nadal całkiem sporo.

Sezon na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach potrwa do 8 maja. Do 17 kwietnia czynny będzie cały ośrodek, potem już tylko lodowce. Zmiana cennika na wiosenny nastąpi 18 kwietnia.
Ceny karnetów: 4-dniowy 128 euro (od 18 kwietnia) , 6-dniowy 176,50 euro (od 18 kwietnia)

Pitztal
Pitztal

Pozostałe lodowce w Tyrolu
Oprócz tego otwarte będą jeszcze pozostałe dwa lodowce w Tyrolu - Kaunertal i Pitztal. Na lodowcu Kaunertal leży obecnie około 3 metry śniegu, dla narciarzy udostępniono ponad 20 km tras. Teren lodowcowy będzie otwarty do 29 maja.
Ceny karnetów: 4-dniowy 128 euro, 6-dniowy 171 euro (z karnetem 6-dniowym 2 dni można wykorzystać na sąsiednim lodowcu Pitztal).
W Sąsiedniej dolinie, gdzie leży najwyżej położony teren lodowcowy w Austrii - Pitztaler Gletscher , warunki nie gorsze - na trasach leży do 310 cm śniegu, a otwartych jest ponad 22 km tras. Sezon potrwa do 8 maja.
Ceny karnetów: 4-dniowy 145 euro, 6-dniowy 199 euro.

Inne lodowce w Austrii
Oprócz wyżej wymienionych, najbardziej znanych lodowców, które leżą w Tyrolu, w Austrii znajdują się jeszcze trzy inne tereny lodowcowe. W Karyntii wielką popularnością wśród polskich narciarzy cieszy się Mölltaler Gletscher. Narciarze mają tu obecnie do dyspozycji 9 wyciągów i ponad 20 km otwartych tras. Doskonałe warunki i świetna infrastruktura sprawia, że jest to oficjalne miejsce treningowe kadry narodowej Austrii i Niemiec. Obecnie pokrywa śniegowa w górnej części ośrodka przekracza 290 cm, w dolinie natomiast nadal przekracza 110 cm - warunki do jazdy są doskonale i powinny się utrzymać do początku maja. Ośrodek będzie czynny do 10 maja.
Ceny karnetów: 4-dniowy 160 euro, 6-dniowy 210 euro

Kaprun Kitzsteinhorn
Kaprun Kitzsteinhorn

Nie mniejszą popularnością cieszy się także najstarszy ośrodek lodowcowy w Austrii - Kitzsteinhorn koło Kaprun w kraju związkowym Salzburg. Od 29 kwietnia do 1 maja odbędzie się tutaj Glacier Spring Festiwal, w czasie którego będzie można przetestować najnowsze modele z kolekcji na następny sezon, pobawić się na dyskotece na stoku, czy wziąć udział w jednym z koncertów. Warunki na lodowcu są obecnie znakomite - u góry pokrywa śniegowa przekracza 170 cm, a na dole - ponad 120 cm. Trasy będą otwarte aż do 24 lipca!
Ceny karnetów: 4-dniowy 152 euro, 6-dniowy 210 euro.

Południowy Tyrol
Miłośnicy bardziej południowych klimatów powinni w tym czasie odwiedzić Południowy Tyrol. Jest to czas, kiedy najlepiej zauważalny jest alpejsko-śródziemnomorski charakter Południowego Tyrolu. Pierwsze oznaki wiosny w regionie to nowalijki na straganach, rowerzyści i biegacze na ulicach - a w na stokach - całkiem sporo narciarzy.

Maso Corto
Maso Corto

Najpopularniejszym terenem na majówkę, jest w tej części Włoch Maso Corto (Val Senales), które Polacy bardzo lubią, zresztą z wzajemnością. Ośrodek narciarski będzie czynny w tym sezonie do 8 maja, natomiast w połowie kwietnia (16.04.2016) wcześniej odbędzie się tu impreza dla naprawdę najtwardszych. Będzie to trzynasta edycja Ötzi Alpin Maratonu, czyli zawodów triatlonowych (jazda na rowerze, biegi i skialpinizm). Trasa wyścigu liczy w sumie 42,2 km, a różnica wysokości sięga 3 241 m. Zawodnicy startują z Naturno i przemierzają dolinę Val Senales, by zakończyć wyścig przy górnej stacji kolejki na lodowcu Grawand na wysokości 3212 m n.p.m.

Obecnie w Maso Corto warunki znakomite - otwarte są wszystkie wyciągi i trasy. Spora pokrywa śniegowa sięgająca u góry prawie półtora metra, w dolinie - 30 cm, powala mieć nadzieję, że narciarska majówką będzie naprawdę udana. Pogoda o tej porze roku zazwyczaj sprzyja jeździe i opalaniu w promieniach wiosennego słońca.
Ceny karnetów: 4-dniowy 130 euro, 6-dniowy 197 euro.

Do 1 maja będzie można pojeździć także w Sulden na stokach góry Troler - obecnie jest tam otwartych ponad 44 km tras. Do 30 kwietnia czynna powinna być jeszcze też stacja Adamello Ski w regionie Trentino.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #austra #włochy #majowy weekend #narty na lodowcu #hintertux #soelden #kaprun

powrót

Zobacz
Hintertux Pow(d)er Week
Hintertux Pow(d)er Week
Hintertux Pow(d)er Week
Lodowiec Pitztal - nowości 06/07
Lodowiec Pitztal - nowości 06/07
Lodowiec Pitztal - nowości 06/07
Lodowiec Hintertux - narty w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty w chmurach
Lodowiec Hintertux - narty w chmurach
Sulden/Solda narty w niebie
Sulden/Solda narty w niebie
Sulden/Solda narty w niebie
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn, marzec 2016
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com