skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Kitzsteinhorn Freeride XXL - bezpieczeństwo przede wszystkim!

2013.10.28
Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kliknij, aby powiększyć.
Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kitzsteinhorn (3203 m n.p.m.), lodowiec położony w masywie Wysokich Taurów - ze względu na dostępność śniegu w różnych porach roku oraz zróżnicowanie terenu - uważany jest za jedno z najlepszych miejsc w Alpach do uprawiania freeride’u.
Dla własnego i innych bezpieczeństwa
Oznakowane tereny freeride’owe nie są ani specjalnie przygotowywane, ani "kontrolowane". Zatem zanim zdecydujesz się wyruszyć w puch, obowiązkowo udaj się do Freeride Info Base w Alpincenter i zaczerpnij informacji na temat aktualnych warunków, które trasy freeride’owe są zamknięte, a na których można jeździć. Profesjonalny system dostarczania informacji, który działa na Kitzsteinhornie od 2009 roku został stworzony specjalnie z myślą o miłośnikach jazdy w puchu, by jeszcze bardziej zwiększyć ich bezpieczeństwo. Niemniej jednak, nie zwalnia to nikogo z myślenia o własnym i innych bezpieczeństwie. Pamiętać należy, że zjeżdżając poza wyznaczone trasy robimy to na własną odpowiedzialność!

Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kitzsteinhorn Freeride XXL

"Złote zasady" bezpiecznego freeride’u
Jazda poza wyznaczonymi trasami jest wyjątkowym przeżyciem. Ale jak każda świetna przygoda niesie też za sobą duże ryzyko. W przypadku freeride’u motto "Nie ma ryzyka, nie ma zabawy" nie do końca się sprawdza.

Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kitzsteinhorn Freeride XXL

Więc, zanim założysz deski pamiętaj:
- Zawsze czytaj aktualne informacje o stanie zagrożenia lawinowego lawine.salzburg.at
- Poznaj aktualne i przewidywane warunki pogodowe (Weather ÖAV, Weather & satellite pictures ZAMG)
- Zawsze zakładaj kask i miej przy sobie łopatę oraz detektor lawinowy
- Jeżeli jesteś początkującym fanem freeride’u nie "zapuszczaj się" w nieznane tereny samotnie - korzystaj z pomocy doświadczonych kolegów lub przewodników
- Miej świadomość własnych słabości!
- W przypadku zagrożenia dzwoń: 112 - numer alarmowy w Europie, 140 - numer alarmowy w Alpach

Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kitzsteinhorn Freeride XXL

Pięć tras, wiele możliwości
Miłośnicy jazdy w puchu mogą korzystać z pięciu tras freeride’owych: X1- Ice Age, X2- Westside Story, X3- Left Wing, X4- Jump Run i X5- Pipe Line.

Kitzsteinhorn Freeride XXL
Kitzsteinhorn Freeride XXL

X1- Ice Age długość: 1200 m, przewyższenie: 600 m
Początek Ice Age znajduje się na wysokości 2 900 m n.p.m., między górną stacją kolejki Magnetköpfl, a dolną stacją kolei Glacier Shuttle. Trasa ma 1200 m długości i biegnie pod wyciągiem Gipfel. Na końcowym odcinku Ice Age łączy się z trasą nr 2 i kończy się przy dolnej stacji wyciągu Sonnenkar.

X2- Westside Story długość: 2800 m, przewyższenie: 700 m
Trasa X2 jest jest najbardziej wysunięta na zachód i ma aż 2800 m, (najdłuższa trasa freeride’owa na lodowcu Kitzsteinhorn). Westside Story zaczyna się na górnej stacji wyciągu Kristall. Niestety na początku trzeba kawałek podjechać do góry, wiec snowboardziści muszą się dobrze rozpędzić, by później już z "siłą inercji" pędzić w pełnym puchu w dół doliny.X3- Left Wing długość: 1800 m, przewyższenie: 500 m
Left Wing zaczyna się po lewej stronie gondoli Gletscherjet II i wyciągu Langwied. Początek X3 jest stromy, następnie przecina trasę nr 11 (i tu proszę uważać na innych użytkowników stoku!) i znowu "wchodzi" na obszary Langwied. W zależności od warunków pogodowych, na tej trasie czeka na nas albo puch albo bardzo zmrożony śnieg.

X4- Jump Run długość: 1300 m, przewyższenie: 400 m
Na tę rasę najchętniej wybierają się mieszkańcy Zell am See i Kaprun. Naturalnie wyrzeźbione kikery i pipe’y są dodatkową atrakcją dla freeriderów. Jump Run zaczyna się tuż przy trasie nr 12. To właśnie tutaj rozgrywana jest jedna z edycji słynnych zawodów z serii Freeride World Tour- X Over Ride.

X5- Pipe Line długość: 1000 m, przewyższenie: 250 m
Pipe Line to trasa dla amatorów freeride’u o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Jest najkrótsza z wszystkich pięciu tras, ale potrafi być wyjątkowo "złośliwa" i wyboista. Dobrze, że kończy się tuż przy dolnej stacji wyciągu Langwied :).

Aktualne ceny skipassów na lodowcu Kitzsteinhorn

al/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #austria #kaprun #lodowiec #kitzsteinhorn #freeride #pieps

powrót

Zobacz
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn
Kaprun - lodowiec Kitzsteinhorn
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com