skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat!

2016.03.16
Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat! fot. PKL
Kliknij, aby powiększyć.
Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat! fot. PKL
Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta - wynika z badania "Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór" przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania kolejki. Aż 75 proc. ankietowanych chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierch podczas pobytu w Zakopanem.
15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach - w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie "Jaka atrakcja turystyczna kojarzy się Panu/i z Zakopanem?" co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazał właśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały się jedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań). Inne odpowiedzi dotyczyły skoczni narciarskiej (22,1 proc.), Muzeum Tatrzańskiego (5,3 proc.), Krupówek (4,0 proc.), Gubałówki (3,7 proc.), Morskiego Oka (2,5 proc.) oraz generalnie narciarstwa (1,3 proc.).

- O ośrodkach Polskich Kolei Linowych słyszało prawie dziewięciu na dziesięciu zapytanych. Trzech na czterech respondentów, którzy znają PKL deklaruje, że choć raz w życiu korzystali z naszych kolei górskich. To w dużej mierze zasługa naszego najważniejszego i najstarszego ośrodka na Kasprowym Wierchu - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL ds. sprzedaży i marketingu.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe są główną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.). chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość. Innego zdania było jedynie 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przede wszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi), atrakcyjność turystyczna (10,7 proc.), możliwość odpoczynku (5,1 proc.) i zamiłowanie do gór (4,5 proc.).

Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat! fot. PKL
Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat! fot. PKL

Z podróży koleją linową najchętniej skorzystaliby młodsi badani (85 proc. ankietowanych w wieku 18-24, 90 proc. osób w wieku 25-34 i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata). Odsetek osób zainteresowanych takiego rodzaju wycieczką jest niższy wśród starszych ankietowanych, ale i tak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, sięgając 85 proc. osób w wieku 45-54, 73 proc. badanych w wieku 55-64 i 69 proc. w wieku 65 lat i więcej).

- Chcemy rozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób, z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie, tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikę miejsca, od którego zaczęła się historia PKL - mówi Patryk Białokozowicz z PKL.

Od dziś na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać niesamowitą historię kolei linowej i sposób jej działania, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolei na Kasprowy Wierch potrwają cały rok. W ich trakcie w największych miastach Polski (m.in. w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Sopocie) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż. Innymi atrakcjami będą m.in. wystawy plenerowe, zawody w narciarstwie alpejskim No limit na najdłuższej w Polsce trasie gigantowej oraz program edukacyjny dla młodzieży, który PKL zorganizowały wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Źródło: PKL

skionline.pl
Tagi: #polska #pkl #kasprowy wierch #tatry #zakopane

powrót

Zobacz
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Zasypany Kasprowy
Zasypany Kasprowy
Zasypany Kasprowy
Zima na Kasprowym
Zima na Kasprowym
Zima na Kasprowym
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com