skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Kopa pod Śnieżką - najnowsze inwestycje w Karpaczu

2017.09.11
Kopa pod Śnieżką - najnowsze inwestycje w Karpaczu
Kliknij, aby powiększyć.
Kopa pod Śnieżką - najnowsze inwestycje w Karpaczu
Na tę informację czekało wielu narciarzy i turystów: w lipcu rozpoczęły się prace przy budowie nowoczesnej kolei krzesełkowo-gondolowej na Kopę pod Śnieżką w Karpaczu. Otwarcie kolei zaplanowano na najbliższy sezon narciarski. Zmodernizowane i rozbudowany zostanie także system naśnieżania. Obecna kolej linowa "Zbyszek" (swego czasu najdłuższa kolej krzesełkowa na świecie) będzie czynna do połowy września.

Warto przeczytać:

Zobacz także:

Pierwsze zmiany już od nowego sezonu narciarskiego


O projekcie nowej kolei linowej na Kopę usłyszeliśmy kilka lat temu - uzyskanie pozwoleń trwało 8 lat. O projekcie modernizacji pisaliśmy już w 2014 roku. Wielu nie dowierzało, że leciwe krzesełko zostanie wymienione na nowoczesne kanapy na miarę XXI wieku. Tymczasem w połowie lipca rozpoczęły się prace przy budowie kolei linowej firmy Bartholet (BMF)- aktualnie są przygotowywane fundamenty. Już tej zimy wyjedziemy na Kopę (1377 m n.p.m.) 4-osobowymi krzesełkami lub 8-osobowymi gondolami. Na kolei zostaną powieszone dwie gondole (podobnie jak w Zieleńcu), które będą przystosowane do wywożenia wózków dziecięcych oraz inwalidzkich - tak, aby każdy miał możliwość podziwiania uroków Karkonoszy z góry.


Kolej linowa to nie jedyna nowość, która będzie czekać na narciarzy wybierających się do największego ośrodka narciarskiego w Karpaczu. Niedługo rozpoczną się także prace przy budowie systemu sztucznego naśnieżania na górnej, czarnej trasie oraz na trasach przy wyciągach narciarskich "Grosik" i "Złotówka". Zostaną zamontowane lance oraz armaty śnieżne. Przypomnijmy, że nieopodal górnej stacji "Złotówki" znajduje się znane schronisko "Strzecha Akademicka", w którym można zamieszkać lub posilić się w czasie pobytu w górach. Niedaleko zaś znajduje się słynna "Samotnia" i piękne widoki na Kocioł Małego Stawu.

Kolej Zbyszek
Kolej Zbyszek

II etap inwestycji na Kopie


Nowoczesna kolej linowa oraz rozbudowany system naśnieżania to nie koniec inwestycji. W najbliższych latach planowana jest budowa zbiornika do naśnieżania, który będzie także wykorzystywany przez Karpacz w ramach poprawy dostępu do wody pitnej dla mieszkańców.
Tak, jak zostało pokazane na wcześniejszych wizualizacjach, na Kopie zostanie też zbudowana nowoczesna restauracja, która wyglądem ma przypominać budynek na Śnieżce. - W budynku restauracji chcemy utworzyć salę miejsca pamięci alpinistów i himalaistów, którzy zginęli zdobywając najtrudniejsze góry na świecie - dodaje Waldemar Draheim, dyrektor spółki Miejska Kolej Linowa.

Kolej Zbyszek fot. M.Pinkosz
Kolej Zbyszek fot. M.Pinkosz

"Zbyszek" przechodzi na emeryturę


Budowa nowej kolei linowej wiąże się z likwidacją dotychczasowego wyciągu krzesełkowego - kultowego "Zbyszka", który od początku 1960 r. wozi turystów na Kopę. Swoją nazwę zawdzięcza Zbigniewowi Pawłowskiemu - jednemu z budowniczych i wieloletniemu kierownikowi kolei. Od początku ta inwestycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W pierwszym roku działania koleją przejechało się 170 000 turystów.

Kolej Zbyszek fot. M.Pinkosz
Kolej Zbyszek fot. M.Pinkosz

W chwili otwarcia kolej krzesełkowa na Kopę była najdłuższym tego typu urządzeniem na świecie. W 1991 r. kolej została gruntownie zmodernizowana - zostały wymienione wszystkie urządzenia (m.in. system sterowania), podpory, krzesełka - oryginalne zostały jedynie budynki stacji dolnej i górnej. W 2007 r. rozpoczęto starania o budowę nowej kolei linowej na Kopę. Niestety przez fakt, że ośrodek narciarski znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wydanie decyzji przeciągało się. Pomysłodawcom zależało, by kolej na Kopę była bardzo nowoczesna, więc w miarę upływu czasu trzeba było od początku rozpoczynać starania o wydanie pozwoleń (link).
Obecna kolej linowa zostanie zamknięta 18. września, niedługo potem ruszy demontaż.

Nowa kolej na Kopę
Nowa kolej na Kopę

Dane techniczne nowej kolei:


- krzesełka 4-osobowe, dwie gondole 8-osobowe
- przepustowość: zima 1200 os/godz., lato 700 os/godz.
- długość: 2229 m
- stacja dolna 780 m n.p.m.
- stacja górna 1350 m n.p.m.

mp/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #karpacz #kopa #nowe inwestycje #śnieżka

Powrót

Top Residence Kurz Top Residence Kurz

Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2019