skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy!

2019.02.12
Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com
Kliknij, aby powiększyć.
Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com
Trzeba przyznać, że hasło które zawarliśmy w tytule, brzmi jak słabej jakości hasło reklamowe. Ale najnowsze badania naukowe potwierdzają, że faktycznie tak jest. "Narciarstwo to sport, który dobrze wpływa na ciało i umysł, pozytywnie poprawiając zdrowie i nastrój" - wykazały niedawno opublikowane badania naukowe opublikowane przez Uniwersytet w Salzburgu. Dolomiti Superski "Wellbeing Factor" jest częścią usługi "Performance Check", która pozwala użytkownikom monitorować ich wyniki związane ze sportem i zdrowiem.

Nauka i twarde fakty


Zagadnienie wpływu gór na organizm człowieka zostało szczegółowo rozpatrzone w badaniach klinicznych AMAS (Austrian Moderate Altitude Study - studia nad wpływem umiarkowanych wysokości) opublikowanym w 2000 r. przez profesora Egona Humpelera z Uniwersytetu w Innsbrucku. Naukowo udowodniono korzyści z pobytu w górach na umiarkowanych wysokościach między 1400 a 2000 metrów. Po 10 latach pojawiły się nowe elementy, które analizowały dodatkowo jazdę na nartach i jej wpływ na zdrowie. Wyniki są zdumiewające - jazda na nartach jest ważną czynnością, która pozwala zachować nie tylko formę fizyczną, ale ma także pozytywny wpływ na nasz umysł.

Narty są zdrowe


W rzeczywistości, badanie SASES opublikowane w sierpniu 2011 r. w "Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports" przez Departament Nauk Sportowych i Kinezjologii Uniwersytetu w Salzburgu ujawnia, że regularnie uprawiane narciarstwo może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i Alzheimera. Przetestowany grupa kontrolna wykazywała zmniejszający się poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi, a także zrzucenie nadmiaru masy dzięki większemu zużyciu kalorii. Ponadto, jak już zostało udowodnione w badaniu AMAS w 2000 r., przebywanie przez kilka dni na umiarkowanych wysokościach pozytywnie wpływa na ogólny obraz krwi. Te odmienne wzorce natleniania uruchamiają mechanizm zwiększający wytwarzanie czerwonych krwinek i śladowe ilości hemoglobiny we krwi. Przyspiesza to cykl odnowy krwi i poprawia natlenienie tkanek. Ponieważ większość obszarów narciarskich w Dolomitach znajduje się powyżej 1500 m. wysokości, narciarze korzystają z dobrodziejstw generowanych przez przebywanie na tej wysokości.

Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com
Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com

Narciarstwo utrzymuje twoje mięśnie i serce w formie


Analizy przeprowadzone na stokach podkreślały, że większość narciarzy porusza się w zakresie od 60 do 80% własnej maksymalnej wydolności serca (Hfmax) w rozumieniu medycyny sportowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odpowiednia częstotliwość bicia serca jest dokładnie tym, co pomaga najbardziej utrzymać nasz układ sercowo-naczyniowy w zdrowiu i formie. Nie tylko podczas samej jazdy na nartach - ponad 40% badanej grupy kontrolnej utrzymywało puls serca w tych wartościach, nawet podczas jazdy gondolą lub wyciągiem krzesełkowym prosto po jeździe na nartach. Serce czerpie wtedy korzyści z przedłużonej sesji treningowej. Te występujące naprzemiennie podwyższone i normalne okresy pracy serca generują efekty treningu interwałowego, który jest bardzo skuteczny w poprawianiu wysiłku fizycznego i wytrzymałościowego. Co więcej, wszystko to sprzyja rozwojowi szczupłego ciała i budowaniu masy mięśniowej, co z kolei chroni stawy i więzadła.

Pozytywne efekty nawet na łatwych stokach


W holenderskim studium SASES przeanalizowano również wpływ jazdy na nartach na określonej trudności stoków. Łatwe nachylenia (30% wszystkich stoków w Dolomiti Superski są niebieskie) utrzymują stosunkowo niską częstotliwość pracy serca ze względu na słabszą stymulację mięśni i niższy stan lęku przy braku stromych zboczy. W tym przypadku ciało głównie spala tłuszczowe substancje, narciarze przechodzą trening wytrzymałościowy, a okres ulgi jest bardziej bezpośredni. Trudniejsze zbocza, charakteryzujące się stromymi spadkami i zwiększoną prędkością zjazdu, wymagają większej stymulacji mięśni podczas skręcania i zwiększa stan lęku, trening skupia się bardziej na sile, a w konsekwencji przyspiesza rytm pracy serca. Źródło energii w tym przypadku składa się głównie z węglowodanów, a organizm musi pozostać uwodniony. Ta duża luka między wartościami częstości tętna pod wpływem pozytywnego stresu a normalnym rytmem pracy serca, wywołuje pozytywne efekty - podobne jak podczas treningu interwałowego. Ponieważ jazda na nartach wymaga skomplikowanych ruchów, regularna jazda na nartach poprawia koordynację ruchową narciarza, prowadząc do pozytywnego wpływu na wiele innych aspektów związanych ze zdrowiem.

Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com
Narty w Dolomitach - będziesz zdrowszy i szczęśliwszy! fot. Dolomiti Superski / wisthaler.com

Westchnienie ulgi


Skupiając się na oddychaniu, ponieważ jazda na nartach odbywa się tylko na określonych wysokościach, udowodniono, że sport pomaga wielu osobom w stanach takich jak alergiczny nieżyt nosa lub astma oskrzelowa. Im wyżej, tym mniej czynników, które mogą uszkodzić układ oddechowy, zanieczyszcza powietrze. Badanie AMAS z 2000 roku już to udowodniło.

Narciarstwo czyni nas szczęśliwymi


I jako ostatni aspekt wpływu jazdy na nartach na nasz organizm - mamy psychiczne i mentalne korzyści z jazdy na nartach. W rzeczy samej - część badania SASES koncentruje się na nastroju badanej grupy kontrolnej. Wszystkie fizyczne korzyści płynące z jazdy na nartach i zabawy na dworze, w górach, w sercu natury, pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Niemal cała grupa kontrolna stwierdziła, że czują się szczęśliwi i bardzo pozytywnie w trakcie i po jeździe na nartach. Dodali również, że ledwie odczuwali poczucie zmęczenia.

Dolomiti Superski "Wellbeing Factor"


Aby zmierzyć te korzystne i zdrowe aspekty jazdy na nartach, Dolomiti Superski, największa karuzela narciarska na świecie, opracowało wskaźnik dobrego samopoczucia (wellbeing factor" związany z indywidualnymi osiągami narciarskimi. Jest to jedna z funkcjonalności znanego i cenionego "Performance Check", dostępnego wyłącznie w prywatnym obszarze "MYSUPERSKI" na stronie internetowej dolomitisuperski.com. Pozwala ona użytkownikom zobaczyć łączną długość przejechanych na nartach kilometrów tras, liczbą wyciągów z których się korzystało czy sumaryczną różnicę wysokości pokonanej na nartach na terenie Dolomiti Superski.

W "Wellbeing Factor" użytkownicy mogą wizualizować 7 możliwych poziomów odnowy biologicznej, do których mogą dotrzeć zgodnie z parametrami pokonanych przez siebie tras zjazdowych. Zastosowane wartości pochodzą z zaleceń WHO i wspomnianych badań klinicznych. Wartości te są powiązane z zakresem ustawionego tygodniowo ogólnego zużycia kalorii - są one następnie przeliczane na wartość "hm" - czyli różnicę wysokości pionowej w metrach, które powinno się pokonać, by osiągnąć pożądany efekt.

Te siedem kategorii to prezentuje się następująco:
8 000 hm dziennie to zdecydowanie za dużo dla normalnej osoby. Oczywiście nie dla mistrzów.

Co prawda dobre samopoczucie to rzecz bardzo indywidualna, ale zawsze można skorzystać z tej funkcji, by dobrze zarządzać swoim wysiłkiem. Tak by wrócić z urlopu narciarskiego zdrowszym. I szczęśliwszym!

Więcej informacji na stronie: www.dolomitisuperski.com

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #włochy #narty #dolomity #dolomiti superski #alpy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com