skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nowa gondola w Jasnej pod Chopokiem

2021.08.19
Nowa gondola w Jasnej pod Chopokiem
Kliknij, aby powiększyć.
Nowa gondola w Jasnej pod Chopokiem
W Jasnej rozpoczęto budowę długo oczekiwanej kolejki linowej, która miałaby usunąć najbardziej newralgiczny punkt w ruchu w północnej części tego największego ośrodka narciarskiego na Słowacji. Jednocześnie rozpoczęto nową tradycję znaną z zagranicznych kurortów narciarskich - legendarna trasa nr 1, znana dotychczas jako Pretekárska, będzie od teraz nosić imię najbardziej utytułowanej słowackiej narciarki - Petry Vlhovej.

Zobacz także:

Nową kolejkę linową, która kursować będzie na trasie Biela Púť - Priehyba, TMR planuje wybudować do przyszłorocznego sezonu zimowego. Będzie to 15-osobowa kolejka gondolowa, taka jak kursuje już po południowej stronie Chopoka. "Musieliśmy usunąć największy problem w transporcie narciarzy i turystów na Priehybę z Bielej Púti. W miejscu przesiadki z dotychczasowej czteroosobowej kanapy na wyciąg Twinliner, regularnie tworzą się długie kolejki i czasami trzeba czekać ponad godzinę. "Dlatego szukaliśmy najbardziej efektywnego rozwiązania o jak najmniejszym wpływie na środowisko" - wyjaśnia założenia projektu Prezes Zarządu TMR, a.s.

- Igor Rattaj. "Pierwotny projekt kolejki linowej na Priehybę zaczęliśmy przygotowywać już w 2009 roku. Był jednak znacznie bardziej skomplikowany, bardziej kosztowny, a przede wszystkim wymagałby większej ingerencji w środowisko naturalne ze względu na konieczność powstania nowej trasy, aby dotrzeć do dolnej stacji kolejki nad Lúčkami. Właśnie z tych powodów od 2015 roku zaczęliśmy koncentrować się na przygotowaniach wersji minimalistycznej - samej kolejki linowej z Bielej Púti, co oznacza 7 razy mniejszą ingerencję w środowisko," dodał Čeněk Jílek, COO spółki TMR.

Nowa kolej gondolowa w Jasnej
Nowa kolej gondolowa w Jasnej

Nowa kolej gondolowa ze stacją dolną już na parkingu, powinna stworzyć bezpośrednie połączenie na Priehybę. Docenią to nie tylko narciarze, ponieważ latem ułatwi także transport osobom niepełnosprawnym i rodzinom z wózkami. Gondola będzie również główną linią transportową dla zaopatrzenia restauracji, co znacznie ograniczy jazdę ratraków i będzie mieć mniejszy wpływ na środowisko. "Jednocześnie obiecuję publicznie, że w ramach rekompensaty posadzimy w Dolinie Demianowskiej dwa razy więcej nowych drzew, niż usuniemy z trasy kolejki linowej. Będzie to dodatkowe sadzenie drzew, oprócz tych, które sadzimy w ramach tradycyjnej imprezy Zielony Chopok," powiedział Rattaj.

Ośrodek narciarski Jasna uroczyście przedstawił też nową nazwę najpopularniejszej trasy zjazdowej w ośrodku. Trasa znana jako nr 1 lub Pretekárska będzie od przyszłego sezonu zimowego nosiła imię najbardziej utytułowanej słowackiej narciarki alpejskiej - zwyciężczyni Pucharu Świata - Petry Vlhovej. Na początku marca wygrała na niej wyścig Pucharu Świata w slalomie gigancie. "Nazywanie stoku imieniem wyjątkowych osobowości narciarskich jest powszechne za granicą, a wielki sukces Petry Vlhovej w minionym sezonie tylko nam to ułatwił. Od dziś symboliczna jedynka w ośrodku należy do słowackiej i światowej jedynki - naszej Petry," mówi z uśmiechem dyrektor ośrodka Jasna Jiří Trumpeš. "Zawsze lubiłam jeździć na tej trasie, czuję się tutaj jak w domu, wygrałam tu kilka wyścigów. W zeszłym sezonie właśnie tutaj w Jasnej i na tej trasie nabrałam nowej energii i doprowadziłam cały sezon do najpiękniejszego końca. Mam nadzieję, że trasa z moim imieniem przyniesie wiele szczęścia nie tylko mnie, ale także innym słowackim narciarzom i odniesiemy na niej wiele sukcesów. Życzę tego im oraz wszystkim tym młodym narciarskim talentom, które przyszły tu dzisiaj, aby mnie wspierać," podsumowała Petra Vlhová w towarzystwie dzieci z klubów narciarskich z całej Słowacji, w tym z lokalnego Klubu Narciarstwa Alpejskiego Jasna, które przyjechały wspierać ją podczas uroczystości.

Trasa nr 1 nosi nazwę Petry Vlhovej
Trasa nr 1 nosi nazwę Petry Vlhovej

Ważne liczby i fakty dotyczące nowej kolejki gondolowej Biela Púť - Priehyba:
15 mln EUR - kwota inwestycji
2800 osób/godz. - zdolność przewozowa 15 osob. gondoli Biela Púť- Priehyba
930m - długość kolejki Biela Púť - Priehyba
250 osób/godz. - aktualna przepustowość wyciągu Twinliner
7,57 ha - zmniejszenie obszaru objętego budową kolejki w stosunku do pierwotnego projektu
2,4 ha - dodatkowe wysadzenie drzew
1,5 godziny - czas oczekiwania na wyciąg Twinliner w godzinach szczytu
1,2 ha - obszar objęty budową nowej kolejki linowej


skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #jasna #chopok #nowa gondola #petra vlhova #zima #narty #słowacja

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com