skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu

2015.07.31
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Kliknij, aby powiększyć.
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Co najmniej od kilkudziesięciu lat Tylicz uchodził za jedno z najlepszych miejsc do nauki jazdy na nartach we wschodniej części Beskidów. Po stopniowym upadku z końca lat 90. miejscowość powoli wraca do formy i opinii miejsca znakomitego dla rodzin z dziećmi. Kilka lat temu postawiono 3-osobowe krzesło w stacji TyliczSki, w tym roku natomiast w miejscowości powstanie nowa, 4-osobowa kanapa. Redakcja skioline.pl wybrała się z aparatem na plac budowy, przy przybliżyć naszym czytelnikom nowo powstającą kolej.

Zobacz także:

Inwestycja powstaje w ośrodku MasterSki, położonym niemalże w centrum zabytkowego miasteczka, jedyne 200 metrów od rynku. Do tej pory stacja składała się z trzech wyciągów, położonych na północnych stokach szczytu Szubienica. Jeden długi i jeden krótki talerzyk obsługiwały główny stok - niedługi, ale bardzo szeroki, natomiast całkiem osobno znajdował się 100-metrowy wyciąg dla dzieci. Wyciągi te funkcjonować będą nadal. Natomiast nowa kolej powstanie równolegle do dłuższego talerzyka, z tym że cały stok ulegnie przedłużeniu, górna stacja kanapy bowiem znajdować się będzie kilkadziesiąt metrów wyżej niż górna stacja orczyka.

Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu

Stawiana kolej to 4-osobowe krzesło firmy Poma, do tej pory używane w austriackim regionie narciarskim SkiWelt, w Brixen. Zostało one jednak przed postawieniem poddane gruntownemu liftingowi, tak że narciarze będą korzystać z niego jak z całkowicie nowego urządzenia. Czteroosobowe krzesło wyposażone są w wygodne, grube siedziska, są niewyprzęgane, ale za to wyposażone w taśmę dobiegową. Całkowita długość kolei wyniesie 700 metrów, różnica wysokości - około 100 metrów.

Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu

Prace na terenie stacji są zaawansowane na tyle, że można być raczej spokojnym o to, że inwestorzy zdążą przed zimą uruchomić kolej. Wylane są fundamenty podpór, a także wszystkie ważniejsze elementy stacji górnej i dolnej. W ciągu najbliższych dwóch tygodni, jeżeli dopisze pogoda, zostaną zamontowane podpory, których ma być pięć (w oryginalnej kolei było ich dziewięć). Jednocześnie na miejscu poddawane są renowacji kolejne kanapy.

Przy okazji budowy kolei przeprofilowano cały stok, nadając mu bardziej jednolitego nachylenia, a przy okazji przygotowano teren pod budowę funparku dla dzieci. Na razie usypano z ziemi pagórki, natomiast nie znamy jeszcze szczegółów jak finalnie będzie wyglądać ta atrakcja - zapowiada się jednak dość atrakcyjnie.

Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu

Przedłużenie stoku w związku z budową kolei, daje możliwości udostępnienia kilka nowych tras - przede wszystkim trzech długich zajazdów, które szerokimi łukami zjeżdżać będą z prawej i lewej strony kolei (najdłuższy z nich przekroczy 1 km długości. W sumie po wybudowaniu kolei stacja w pełnej gotowości będzie dysponować 7 trasami (część z nich to warianty zjazdu głównym stokiem) o łącznej długości ponad 4 km. Trzeba przyznać, że sąsiedniej stacji TyliczSki przybędzie naprawdę godna uwagi konkurencja. Z drugiej strony - istnienie dwóch stacji wyposażonych w kanapy w jednej miejscowości z pewnością przysłuży się dalszemu narciarskiemu rozwojowi miejscowości.

Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu
Nowa kolej krzesełkowa w Tyliczu

Nasza stacja ma być docelowo typowym miejscem dla rodzin z dziećmi - mówi szef ośrodka, Bartłomiej Miejski. - Górka jest jaka jest, większej nie usypiemy, ale chcemy w pełni ją wykorzystać, tak, by mogli tu spędzać czas na nartach zarówno najmłodsi narciarze, jak i ich rodzice. Jesteśmy nastawieni na obsługę całych rodzin, wyciągi i trasy są przyjazne początkującym, a bardziej doświadczeni narciarze z pewnością mogą podszlifować technikę karwingową, bo główna trasa jest naprawdę szeroka i świetnie się do tego nadaje. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe pozwolą nam otworzyć w tym sezonie wszystkie planowane trasy i funpark. Mamy tutaj też przyjemną restaurację i darmowy wyciąg dla najmłodszych. Już dziś zapraszamy wszystkich narciarzy w zimie - dodaje z uśmiechem.


Życząc powodzenia w realizacji planów, zapraszamy jednocześnie do obejrzenia galerii zdjęć z budowy kolei w Tyliczu. W naszym rankingu najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, MasterSki z Tylicza zdobył najwyższą ocenę czytelników skionline.pl wśród małych stacji. Czy narciarze polubią także stację w zmienionym kształcie? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero w zimie, ale już dziś trzeba przyznać, ze ambicji właścicielom stacji na pewno nie brakuje. I za to należą się pochwały, bowiem narciarze mogą na tym tylko skorzystać.

pk/skionline.pl

Tagi: #polska #tylicz #master-ski #nowe inwestycje

Powrót

Villa Hubertus Villa Hubertus

Olang
Południowy Tyrol, Włochy

Alpin Panorama Hotel Hubertus Alpin Panorama Hotel Hubertus

Valdora
Południowy Tyrol, Włochy

Villa Hubertus Villa Hubertus

Olang
Południowy Tyrol, Włochy

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Natur- und Wellnesshotel Höflehner Natur- und Wellnesshotel Höflehner

8967 Haus im Ennstal
Styria, Austria
Top Residence Kurz Top Residence Kurz

39020 Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy
Hotel Stegerhaus Hotel Stegerhaus

39030 St. Johann
Południowy Tyrol, Włochy
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
7 noclegów - 7,00 za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018