skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nowa winieta na rok 2024 i zmiany cen wieniet w Austrii

2023.10.17
Nowa winieta na rok 2024 i zmiany cenowe w Austrii
Kliknij, aby powiększyć.
Nowa winieta na rok 2024 i zmiany cenowe w Austrii
Austriackie władze ogłosiły długo wyczekiwane zmiany w systemie winiet na rok 2024, a także dostosowania cen, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku. Najważniejszym punktem tych nowości jest wprowadzenie winiety jednodniowej, mającej na celu zaspokojenie potrzeb różnych grup kierowców.

Nowa ninieta - Jednodniowa


Od 2024 roku kierowcy zyskują dostęp do nowej kategorii winiety - jednodniowej. To idealna opcja dla tych, którzy będą korzystać z austriackich dróg krótko lub w celach tranzytowych. Cena nowej winiety wyniesie 8,60 euro, co pozwoli na swobodne korzystanie z austriackich autostrad przez cały jeden dzień.

Nowe ceny winiet na rok 2024:


Winieta 1-dniowa: 8,60 € (nowa)
Winieta 10-dniowa: 11,50 € (9,90 euro 2023)
Winieta 2-miesięczna: 28,90 € (29,00 euro 2023)
Winieta roczna: cena pozostaje na poziomie z 2023 roku - 96,40 €

Warto zaznaczyć, że winieta jednodniowa jest szczególnie atrakcyjna dla osób jadących tranzytem lub tych, którzy odwiedzają Austrię na krótko. Jednak już po dwóch dniach podróży, bardziej opłacalnym wyborem będzie zakup winiety 10-dniowej za 11,50 euro.

Winiety roczna


Cenowa winiet na rok 2024 wynika z nowelizacji austriackiej ustawy o opłatach za korzystanie z dróg publicznych. Cena winiety rocznej pozostaje bez zmian i będzie wynosić 96,40 euro, nie ulegnie podwyższeniu w związanym z inflacją. Gdyby dostosować cenę do wskaźnika cen konsumenckich, cena winiety rocznej musiałby zostać podniesiona do 104,70 euro.

Mapka: ASFINAG
Mapka: ASFINAG

Nowa system wyliczania cen winiet
Od nowego roku ceny winiet którkoterminowych będą obliczane w odniesieniu do winiety rocznej:
Winieta 2-miesięczna: 30% ceny winiety rocznej
Winieta 10-dniowa: 12% ceny winiety rocznej
Winieta 1-dniowa: 9% ceny winiety rocznej
Te zmiany w cenach winiet mają na celu dostosowanie opłat do rzeczywistego użytkowania austriackich dróg oraz zapewnienie ich jakości i dostępności.

Jeśli planujesz swoją podróż do lub przez Austrię w przyszłym roku, zakupu winiety możesz dokonać online na stronie: asfinag.com

Winieta roczna obowiązuje od grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego do stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym została wydrukowana. Natomiast winieta 2-miesięczna i winieta 10-dniowa obowiązują od daty, którą możesz dowolnie wybrać, przez ustalony okres czasu.

W przypadku winiety samoprzylepnej, należy ją umieścić na wewnętrznej stronie przedniej szyby w sposób, który pozwala na wyraźne widzenie i kontrolowanie z zewnątrz pojazdu. W przypadku motocykli, winietę należy przykleić do gładkiej powierzchni, która nie podlega łatwej wymianie.

Aby uniknąć ewentualnych problemów podczas kontroli, zaleca się usuwanie winiet z szyby po zakończeniu ich okresu ważności.

skionline.pl
Tagi: #opłaty za autostrady #winiety #austria #winiety 2024

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com