skionline.pl stacje wiadomości wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Nowości na polskich stokach w sezonie 2017/2018

2017.11.21
Nowości na polskich stokach w sezonie 2017/2018
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości na polskich stokach w sezonie 2017/2018
Listopad już za połową, niektóre krajowe stacje narciarskie rozpoczęły już sezon zimowy, a inne planują uczynić to jeszcze w tym miesiącu. Nadeszła więc pora, by przedstawić naszym czytelnikom krótki raport, dotyczący nowości na polskich stokach, z jakimi już wkrótce spotkają się narciarze. W porównaniu do ubiegłego roku - jest nieco mniej, ale jakościowo wygląda to zdecydowanie dobrze. W tym roku powstanie w polskich górach pięć nowych kolei linowych, wszystkie to nowoczesne kanapy i jedna gondola. Co ważne - pierwszy raz od dawna przybędzie tras zjazdowych, a to powinno cieszyć narciarzy najbardziej.
Zaczniemy od inwestycji, o której przez ostatni rok pisaliśmy chyba najwięcej - czyli od modernizacji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku. W tym przypadku słowo użyliśmy słowa "modernizacja", ale śmiało można by powiedzieć, że to budowa stacji narciarskiej praktycznie od nowa. Nowe koleje, zbiornik na wodę, naśnieżanie i poszerzanie tras, w końcu tez i nowa trasa - lista prac, które wykonane zostały (lub w niedługim czasie będą dokończone) jest naprawdę imponująca. Takiej inwestycji w polskich górach jeszcze nei mieliśmy…


Wyliczając po kolei - zaczynając od tego, co narciarze lubią najbardziej, czyli od nowoczesnych wyciągów. Na Halę Skrzyczeńskiej będą już w nadchodzącym sezonie wyprowadzać dwie nowe koleje - gondola z Parkingu u Kowalskiego i 6-osobowa kanapa z Soliska, natomiast druga 6-osobowa kanapa prowadzić będzie z Soliska na Wierch Pośredni. Obie koleje to nowoczesne produkty firmy Leitner, szybkie, stosunkowo ciche i wyposażone w osłony przeciwwietrzne (oczywiście mówimy tu o kanapach). Gondola to także produkt włoskiej firmy, wyposażona będzie w 10-osobowe wagoniki, a jej trasa jest poprowadzona całkiem nowym terenem.

Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort

Osobna kwestia to modernizacja tras zjazdowych i budowa nowoczesnego systemu naśnieżania. Prawdziwym sercem SON-u, bez którego nie mógłby dobrze funkcjonować będzie nowy potężny zbiornik na wodę do naśnieżania. Jest to imponująca konstrukcja, przypominająca wielki krater "przyklejony" do stoku góry. Jego budowa wymagała z jednej strony "wgryzienia" się w skały, zabezpieczenia wysokiego i stromego stoku betonowymi kotwami przed osuwaniem, a z drugiej - nadsypania ogromnego wału ziemnego. Jego szerokość u podstawy sięga prawie 70 metrów, a wysokość liczy prawie 20 metrów.

Także modernizacja tras wprowadza do Szczyrku całkiem nową jakość. "Wzdłuż" gondoli zmodernizowano, poszerzono i przeprofilowano, a także wybudowano nowoczesną instalację naśnieżającą przy trasach nr 1 i 3 (przy okazji nadano im nazwy - nr 1 to trasa Sportowa, a nr 3 - Szczyrkowska), które schodzą do Czyrnej, z odbiciem w dolnej części tras do dolnej stacji gondoli. Obie trasy będę oświetlone, i to właśnie tutaj w najbliższym sezonie będzie można zażywać jazdy wieczornej w SON-ie.


Także dwie trasy prowadzące w dół z Hali Skrzyczeńskiej do Soliska (nr 4 - Szumarjanka i nr 7 - Malinowa) zostały całkowicie zmodernizowane, poszerzone i wyposażone w instalację sztucznego naśnieżania. Narciarze powinni być zachwyceni zwłaszcza nowym wyglądem trasy 7 (Szumarjanka) - została ona prawie dwukrotnie poszerzona, także miejscami liczy on teraz prawie 50-60 metrów szerokości (nowa trasa to teraz suma szerokości starej, "rozciągniętej" aż do starego, zdemontowanego już orczyka) - będzie to z pewnością jeden z najpiękniejszych zjazdów w naszych górach. Z kolei zjazd do Soliska prowadził będzie nie tylko tak jak dotąd - Golgotą, ale zbudowano też całkowicie nową, łagodniejsza trasę dla mniej zaawansowanych, wyposażoną w nowoczesne naśnieżanie, co zapewni możliwość zjazdu gorzej jeżdżącym narciarzom.

Przypomnijmy tylko, że to dopiero pierwszy etap rozbudowy Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, a następne inwestycje przewidziane są na kolejne sezony…

Nowa kolej na Skrzycznem
Nowa kolej na Skrzycznem

Pozostając w Szczyrku - trzeba wspomnieć o inwestycji, która została oddana do użytku końcem lata, a która ucieszy wszystkich miłośników Skrzycznego. Mowa oczywiście o nowej, 4-osobowej kanapie ze Szczyrku na Jaworzynę, która zastąpiła wysłużone 2-osobowe krzesło. Jest to konstrukcja bliźniacza do tej, która od kilku lat prowadzi z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego, ale nowocześniejsza, bardziej energooszczędna i cichsza. Na Skrzycznem wykonano też pierwsze prace przy instalacji zaśnieżającej w dolnej części zjazdu z Dolin do dolnej stacji nowej kolei - miejmy nadzieję, że dzięki temu będzie można w końcu częściej wykorzystać cały potencjał zjazdowy góry.

W trzeciej stacji narciarskiej w Szczyrku, Beskid Sport Arena, powstała nowa, "czarna" trasa (wzdłuż kolei krzesełkowej) o długości 800 m i nachyleniu dochodzącym do 45 %. Wzdłuż stoku zamontowano sztuczny system naśnieżania firmy Supersnow. Trasa w BSA, jako jedyna z trzech czarnych tras narciarskich w Szczyrku będzie oświetlona. W BSA został także przeprofilowany dojazd do dolnej stacji kolei linowej, dzięki czemu będzie on bezpieczniejszy.

Nowe armatki śnieżne w COS
Nowe armatki śnieżne w COS

Piąta nowoczesna kolej krzesełkowa budowana w Polce w tym roku powstaje w Karpaczu na Kopie. Będzie to 4-osobowa kanapa produkcji firmy Bartholet, o konstrukcji podobnej do kanapy na Nartoramie w Zieleńcu - oprócz krzeseł, na tej samej linie zawisną docelowo także dwie 8-osobowe gondole. Tym samym do historii przeszła już jedna z najstarszych kolei krzesełkowych pracujących w Europie - 1-osobowe krzesło "Zbyszek". Prace przy budowie kolei trwają cały czas - nie znany jest dokładny termin oddania inwestycji do użytku - wspomniana pierwotnie data 20 grudnia jest raczej mało realna, najprawdopodobniej narciarze będą mogli cieszyć się z nowej kolei w okolicach ferii zimowych.

4-osobowa kanapa produkcji firmy Bartholet
4-osobowa kanapa produkcji firmy Bartholet

Oprócz budowy nowej kolei, ośrodek zostanie wyposażony także w nową instalację sztucznego naśnieżania, która zostanie zamontowana w górnej części ośrodka, przy czarnej trasie, a także przy wyciągach "Złotówka" i "Grosik". O naśnieżanie trasy będą tu dbać zarówno armatki jak i lance śnieżne. Wspomniane inwestycje, to dopiero pierwszy etap modernizacji Kopy która chce stać się ośrodkiem konkurencyjnym dla stacji czeskich. W kolejnych latach wybudowany zostanie także duży zbiornik magazynujący wodę do naśnieżania, który będzie także wykorzystywany przez miasto Karpacz w celach poprawy dostępności wody pitnej dla mieszkańców. Oprócz tego w przyszłości na Kopie stanąć ma nowoczesna restauracja, swoją bryłą nawiązująca do budynku obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

Jeśli jesteśmy już w Karkonoszach - dobre wiadomości dotarły do nas także ze Szrenicy w Szklarskiej Porębie. W ciągu najbliższych trzech lat, nakładem około 5 mln złotych mają tutaj powstać dwie nowe, łatwe trasy do nauki jazdy, a także nowoczesna instalacja zaśnieżająca. W tym sezonie właśnie naśnieżanie będzie tym, co ucieszy zapewne narciarzy - Stare i wysłużone armaty śnieżne zostaną zastąpione socjalnymi lancami o wysokiej wydajności naśnieżania. System będzie sterowany komputerowo i dobierze potrzebną ilość wody ze zbiornika, a jego wydajność zaplanowano tak, by pokryć zapotrzebowanie także na dwa nowe, planowane stoki.

Białka Tatrzańska - Kaniówka
Białka Tatrzańska - Kaniówka

Przenieśmy się teraz z powrotem w Karpaty. Pod Tatrami największą inwestycją jest w tym roku budowa nowego wyciągu w Białce Tatrzańskiej. Będzie to nowoczesny orczyk 400-metrowej długości, który połączy górną stację krzesła na Kaniówce z górną stacją 6-osobowej kanapy na Remiaszowie. Oczywiście - kiedy taka stacja jak Białka, stawia krótki orczyk, może komuś wydawać się, że to niewiele. Faktycznie - w porównaniu z inwestycjami z ubiegłych lat nie jest to może zbyt wiele. Ale jest to moment dla Białki historyczny - po wielu latach konsekwentnej rozbudowy ośrodka, połączono w końcu wszystkie trzy stacje białczańskie. Zostawiając samochód na jednym z parkingów należących do Kotelnicy Białczańskiej, Bania Ski & Fun czy Kaniówki będzie można korzystać ze wszystkich 22 tras do nich należących bez konieczności odpinania nart czy deski.

Oczywiście - nowy wyciąg, to i nowa trasa. Ma swój początek przy górnej stacji kolei numer IX "Remiaszów" a koniec przy dolnej stacji kolei nr VII "Kaniówka". Łączna jej długość wynosi około 1000 metrów. Możemy w tym miejscu tylko powiedzieć, że Białka Tatrzańska jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, a nowe wyzwania - połączenie z Bukowiną i dalsza rozbudowa ośrodka już zajmują głowy gospodarzy terenu…

Trochę nowego czeka narciarzy także w stacji KasinaSki na Śnieżnicy. Przeprofilowano tutaj trasę pod koleją (przypominamy - od ubiegłego sezonu działa tu szybka, nowoczesna 6-osobowa kanapa), poszerzono końcówkę zjazdu, a także wykonano łącznik między trasą pod koleją a główną trasą zjazdową. Zamontowano także instalacje zaśnieżającą, dzięki czemu w tym sezonie zjazd pod koleją powinien być otwarty szybciej. Z kolei na Czarnym Groniu rozbudowany jeszcze bardziej zostanie Tiger Snowpark, co czyni go jednym z najlepszych w naszych górach.

Na koniec jeszcze tylko krótka wzmianka o ośrodku Henryk w Krynicy. W ubiegłym sezonie postawiono tam 4-osobową kanapę Dopplemayra, o długości około 630 metrów i różnicy wysokości ponad 100 metrów. Prowadzi ona całkiem nową, szeroką na kilkadziesiąt metrów przecinką w lesie, sięgając aż na sam grzbiet Krzyżowej Góry, w pobliże charakterystycznego krzyża z punktem widokowym. W górnej części trasa posiada momentami dość spore nastromienie, będzie to więc trasa czerwona, przeznaczona dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Łącznie więc cały zjazd będzie liczył około 1300 metrów. W ubiegłym roku trasy nie udało się otworzyć, ale dotarły do nas informacje, że w tym roku wszystko już zadziała jak należy.

Henryk w Krynicy
Henryk w Krynicy

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch nowych inicjatywach, które narciarzom powinny przynieść wiele pożytku. Myślimy tutaj o wspólnych karnetach - w tym sezonie na dwa trzeba zwrócić uwagę. Pierwszy - to wspólny karnet dla trzech stacji w Szczyrku - COS-u, SON-u i BSA. W ten sposób narciarze pierwszy raz w naszym kraju będą mieć w jednej miejscowości na jednym karnecie 40 km tras zjazdowych - czyli powstał nam ośrodek czwarty pod względem wielkości w naszej części Europy (po Bukovelu, Jasnej i SkiResort w Czechach). Drugi wspólny karnet obejmie w tym sezonie dwie przodujące polskie stacje w Sudetach - Zieleniec i Czarną Górę. Tutaj na jednym karnecie narciarze będą mieć do dyspozycji ponad 30 km tras. I to nam się podoba!


Tak w ogólnym zarysie przedstawiają się nowości na krajowych tokach w nadchodzącym sezonie 2017-18. Oczywiście wiele stacji wykonało przed sezonem dużo drobniejszych prac, o których nie wspomnieliśmy w naszym zestawieniu. Teraz pozostaje czekać na większe opady i otwarcie stoków przez większość ośrodków. I oby stało się to jak najszybciej!

pk/skionline.pl

Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #szczyrk #białka tatrzańska #zieleniec #kasina

Powrót

Zobacz
Zieleniec Ski Arena - ruszyło naśnieżanie
Zieleniec Ski Arena - ruszyło naśnieżanie
Zieleniec Ski Arena - ruszyło naśnieżanie
Beskid Sport Arena - budowa czarnej trasy
Beskid Sport Arena - budowa czarnej trasy
Beskid Sport Arena - budowa czarnej trasy
Untervernatsch Untervernatsch

Schnalstal
Południowy Tyrol, Włochy

Bergland Hotel Sölden Bergland Hotel Sölden

Sölden
Tyrol, Austria

Alagna Experience Resort Alagna Experience Resort

Alagna Valsesia
Piemont, Włochy

comments powered by Disqus
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Berghotel Presslauer Berghotel Presslauer

9631 Jenig / Nassfeld
Karyntia, Austria
Hotel Stegerhaus Hotel Stegerhaus

39030 St. Johann
Południowy Tyrol, Włochy
AlpenParks Hotel & Apartment CentralAlpenParks Hotel & Apartment Central

5700 Zell am See
Kraj Salzburski, Austria
5 noclegów - 20,00 PROCENT za osobę
7 noclegów - od 1286,00 € za osobę
7 noclegów - od 1064,00 € za pokój
7 noclegów - od 742,00 € za osobę
3 noclegi - od 382,00 € za osobę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | nota prawna | polityka cookies
Copyright © 1997-2018 Atmedia S.C.