skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ostatnie dni spokoju pod Tatrami - dobre warunki do jazdy w Zakopanem

2017.01.12
Polana Szymoszkowa w Zakopanem
Kliknij, aby powiększyć.
Polana Szymoszkowa w Zakopanem
Zakopane już się przygotowuje do rozpoczynających się za kilka dni ferii zimowych. Nie dość, że zjadą się tu miłośnicy spędzania wolnego czasu pod Tatrami, to jeszcze w następny weekend odbędą się tutaj zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich - będzie więc naprawdę tłoczno. Na razie jednak pod Tatrami panuje "cisza przed burzą" - na niektórych stokach jeździ po kilkanaście osób, a warunki na trasach są znakomite. Odwiedziliśmy Zakopane we wtorek, by zobaczyć, co narciarzowi oferować może jeszcze "zimowa stolica Polski".
Pierwsze kroki skierowaliśmy na Nosal, który jest obecnie chyba największym narciarskim centrum szkoleniowym w Polsce. I w sumie słusznie - zamiast boksować się z parkiem narodowym w temacie modernizacji kolei i trasy slalomowej biegnącej spod szczytu, gospodarze terenu maksymalnie wykorzystują potencjał łagodnie nachylonych podnóży góry. Kilka orczyków o różnej długość, wszystkie z łagodnie nachylonymi trasami, szerokimi i dobrze przygotowanymi, pełne są uczących się tutaj jazdy na nartach dzieci, ale także i dorosłych. Na pewno, jeżeli ktoś będąc w Zakopanem chciałby spróbować przygody z dwoma deskami, powinien pierwsze kroki skierować właśnie tutaj.

Warto wspomnieć, że Nosal to nie tylko łagodne stoki i łatwe nawet dla absolutnych nowicjuszy zjazdy, ale przede wszystkim wieloletnie doświadczenie i autorski program Szkoły Narciarskiej i Snowboardowej Strama. Można tu nie tylko skorzystać klasycznie z instruktora na godziny, ale wziąć udział w intensywnym, 6-dniowym szkoleniu dla dzieci (od 3 do 14 lat), także i dla dorosłych. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób nauki jazdy - intensywność zajęć pozawala czynić szybkie postępy i uniknąć utrwalania błędnych nawyków, co często zdarza się przy jednorazowych, krótkich lekcjach z instruktorem.


Jeśli chodzi o same warunki - cóż, stoki są twarde, znakomicie przygotowane, bez śladu muld i odsypów nawet późnym popołudniem, świetnie spełniają więc swój cel. Oczywiście patrząc na stację starej kolei i dolną część wspaniałej, czarnej trasy, trudno nie czuć żalu, należy natomiast podkreślić, że to co możliwe do zrobienia (czyli szkolenie), na Nosalu wykonuje się bardzo porządnie.

Stacja Narciarska Harenda w Zakopanem
Stacja Narciarska Harenda w Zakopanem

Z Nosala przenosimy się na Harendę. Na całym stoku jeździło zaledwie kilkanaście osób, z czego większość korzysta z dłuższego orczyka. Natomiast jeśli chodzi o główny stok, otwarta jest czerwona trasa, natomiast w czasie naszego pobytu pracowały armaty naśnieżające także trasę czarną, przy samej kolei. Można więc chyba liczyć na to, że w niedługim czasie zostanie ona otwarta. Z kolei zamknięta trasa niebieska nie wygląda na budzącą zainteresowanie gospodarzy ośrodka i w kilku miejscach zaczyna już porządnie zarastać krzakami. Szkoda, bo byłaby dobrą alternatywą dla słabiej jeżdżących narciarzy.

Wybieramy najlepszą stację narciarską w Polsce w sezonie 16/17 - głosuj!

Jeśli chodzi o warunki na głównej trasie - w najstromszym miejscu po południu spod warstwy lekkiego i sypkiego śniegu wychodził już beton, ale mimo to warunki do jazdy - bardzo dobre, oczywiście dla dobrze jeżdżących narciarzy. W dolnej części, szkoleniowej - warunki do jazdy wręcz idealne, biorąc pod uwagę zwłaszcza niewielki ruch na stoku.


Kolejna stacja, na której zawitaliśmy to Szymoszkowa. Tutaj już ruch znacznie większy ale i tak niewielki, mimo wieczorowej pory. Na stoku znaczny odsetek obcokrajowców, których jak widać zakopane cały czas przyciąga. Odpoczywając w dolnej karczmie, przez chwilę słyszeliśmy rozmowy toczone wyłącznie po angielsku, niemiecku i oczywiście rosyjsku - widać, że nasi pobratymcy ze wschodu znowu w większej ilości niż w ostatnich latach zjechali pod Tatry (zresztą podobną sytuację obserwowaliśmy niedawno także w Krynicy).

Główna trasa na Szymoszkowej, licząca 1350 metrów to zdecydowanie najciekawsza propozycja (nie licząc oczywiście Kasprowego) dla narciarzy w bezpośredniej bliskości centrum Zakopanego. Bardzo dobrze oświetlona i przygotowana, tylko w górnej, najstromszej części nieco już "przetarta" do betonu, ale z niewielkimi muldami i odsypami, okazała się miejscem, które tego dnia zrobiło na nas najlepsze wrażenie. W połączeniu z faktem, że do kanapy można było dostać się bez żadnego oczekiwania, nawet w czasie godziny jazdy dawała szansę na troszkę większe zmęczenie mięśni. Krótsza kanapa oczywiście okupowana przez całe rodziny z dziećmi, ze znakomicie przygotowanym stokiem, idealnie spełnia funkcje szkoleniową i miejsca dobrego dla początkujących.


Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że to co w tym sezonie zmieniło się w Zakopanem, to wspólny Góral Skipass, dzięki któremu można jeździć na jednym karnecie na obu wspomnianych stacjach (a także na dwóch następnych - w Witowie i Suchem) i korzystać z korzystnych cen przy zakupie karnetu wielodniowego, bez przywiązania do jednego tylko stoku - to naprawdę dobra rzecz dla narciarzy, którzy przyjadą do Zakopanego na kilka dni i chcą sobie urozmaicić pobyt.

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem
Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem

Na koniec jeszcze tylko krótka informacja o warunkach na Kasprowym Wierchu. Obecni w rejonie szczytu leży do 108 cm śniegu. Przy dobrej pogodzie otwarta jest trasa w Kotle Gąsienicowym, natomiast do jazdy w Kotle Goryczkowym nadal jest za mało śniegu. Otwarty jest także szlak narciarski z Hali Gąsienicowej do Kuźnic, przy czym w dolnej partii szlaku trzeba liczyć się z wystającymi kamieniami i korzeniami. Mimo, że zima w Tatrach prezentuje się bardzo malowniczo, śniegu nie jest jeszcze tak naprawdę wystarczająco dużo. Dzisiaj natomiast (i prawdopodobnie aż do weekendu - taka jest prognoza na najbliższe dni) z powodu silnego wiatru wszystkie trasy narciarskiego w rejonie szczytu są zamknięte

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #zakopane #szymoszkowa #nosal #harenda #kasprowy wierch

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com