skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu

2023.12.15
Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu
Kliknij, aby powiększyć.
Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu
W tym ośrodku jest tylko jedna, krótka czarna trasa a mimo to zaawansowani narciarze uważają tę stację narciarską za jedną z najlepszych w Sudetach.
Pec pod Śnieżką położony podobnie jak Karpacz u stóp najwyższej góry w Karkonoszach, ma kameralną atmosferę, w tutejszych knajpkach podają smaczne jedzenie, a i na nartach też jest gdzie pojeździć - czeka na nas 15 wyciągów i nad 14 km nartostrad, w tym kilka sztucznie naśnieżanych i oświetlonych.
Pec jest częścią SkiResortu, oferującego na jeden karnet 50 km nartostrad, w skład którego wchodzi jeszcze Velka i Mala Upa, Svoboda nad Upou, Cerny Dul i Jańskie Łaźnie. Z tym ostatnim ośrodkiem Pec ma połaczenie drogą skitourową oraz – w szczycie sezonu – wagonikiem ciągniętym przez mały ratrak. Do wszystkich miejscowości SkiResortu kursują skibusy.

Nartostrady na trzy strony świata


Położony centralnie Pec pod Śnieżką lubią narciarze, bo śniegu tu zwykle najwięcej w całych Karkonoszach, a zróżnicowane nartostrady mają kilka ekspozycji. Te schodzące z Javornika – północną, z Hnedego Vrchu – południową a z kompleksu Zahradky – wschodnią.
Najlepsze z nich to dwie trasy schodzące z Javora (1083 m npm) o długości 1200 i 1300 metrów. Początkowo łagodne, po ok. 200 metrach opadają stromo ż do dolnej stacji orczyków. Tu również na nartach jeździ się przy sztucznym oświetleniu. W dzień warto przejechać na drugą stronę Javora. Jest tam doskonała niebieska trasa dla początkujących narciarzy. Ci, którzy po wspięciu się na szczyt mają obawy przed czerwonymi trasami, mogą zrobić pętlę niebieskimi nartostradami przez Zahradky i w ten sposób zjechać do dołu.

Ale najlepsza w Pecu trasa jest gdzie indziej – to wspaniała, urozmaicona nartostrada z Hnedego Vrchu (12115 m npm) ma 1500 m długości i 317 m różnicy poziomów. Oznaczona jest kolorem czerwonym ale ma również prawdziwie czarny, stromy wariant.

W Pecu można spróbować swoich umiejętności narciarskich na trasie slalomu giganta z pomiarem czasu lub z radarem do pomiaru prędkości. W snowparku i funparku na Zahradkach zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze mogą spróbować freestyle. Jest też rodzinna i edukacyjna strefa LIVE park Javor z ruchomymi chodnikami, biurem szkoły narciarskiej i wypożyczalnią.

Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu
Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu

Gondolą na Śnieżkę


W RelaxPark można posmakować jazdy na Alpine Coasterze. To tor bobsjejowy o długości 900 m na zawieszonych 8 metrów nad ziemią szynach. Jedzie się nim z prędkością dochodzącą do 40 km na godzinę. Ci, którzy do SkiResortu przyjeżdżają na dłużej i wykupią karnet na minimum 5 dni mają możliwość jednego darmowego zjazdu Alpine Coasterem.

Jedną z wielkich atrakcji Pecu jest możliwość wjazdu kolejką gondolową na Śnieżkę. Nie wiodą stąd żadne nartostrady, za to z tej możliwości wjazdu często korzystają skiturowcy. W ogóle w Pecu co rusz natykamy się na skitourowców, bo choć wytyczono tu dwie trasy wyłącznie dla takich narciarzy, to ten wiodący przez najwyższy szczyt Sudetów jest dla nich największą gratką.
Mankamentem w Pecu jest parkowanie aut dla jednodniowych narciarzy. Wielkie parkingi położone są przy wlocie do miejscowości, stamtąd na wyciągi trzeba podjechać skibusem.

Boudy i designerskie hotele


Klimat tej stacji narciarskiej podkreśla mnóstwo uroczych knajpek i schronisk w karkonoskim stylu na stokach, skąd rozpościerają się cudowne widoki na Śnieżkę. Kiedyś tzw. boudy były domostwami drwali ze Styrii, Karyntii i Tyrolu. Sprowadzeni w Karkonosze, na powstałych polanach zakładali enklawy łąkowe, budowali domostwa (tzw. boudy) i hodowali bydło i kozy. Rozwój turystyki zapewnił osadnikom nowe źródło utrzymania. Na początku oferowali turystom nocleg na sianie, potem przystosowywali swoje domostwa do wynajmu pokoi i w ten sposób powstawały chaty, pensjonaty.

Dziś w Pecu pod Śnieżką raczej nie wyśpicie się na sianie. W miejscowości roi się od gustownych hotelików i nowoczesnych designerskich hoteli, z saunami w apartamentach. Te najnowsze zaprojektowano tak, by narciarze na swój sposób odetchnęli również od swoich dzieci – te mają w obiektach mnóstwo atrakcji, z salami zabaw i gamingowymi.

Jarosław Kałucki
Autor jest ekspertem narciarskim Travelplanet.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #gdzie na narty #czechy #pec pod śnieżką #skiresort

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com